Jesteś w: Ostatni dzwonek -> Mistrz i Małgorzata

Mistrz i Małgorzata – streszczenie szczegółowe

Autor: Ewa Petniak

Kierownik Warionucha wpadł na chwilę do swojego gabinetu i przypadkiem odebrał telefon z pogróżką. Nieznajomy głos radził mu, by nie zanosił nigdzie koperty z depeszami, ale administrator nie usłuchał. Za chwilę, gdy wyszedł z pomieszczenia, drogę zatarasował mu wielki kocur i mały rudy człowieczek z wystającym kłem. Anonimowi „obywatele” pobili go i zawlekli na ulicę Sadową. Wokół szalała burza. Gdy dotarli na miejsce, rzucili ofiarę na podłogę w przedpokoju Lichodiejewa. Po chwili zjawiła się naga i ruda dziewczyna o fosforyzujących oczach. Orzekła, że go pocałuje. Mężczyzna przestraszył się chłodu bijącego od nieznajomej i zemdlał. Pocałunku już nie poczuł.

11. Rozdwojenie Iwana
Iwan, zgodnie z zaleceniem doktora Strawińskiego, postanowił zapisać swoje myśli. Ciągle jednak coś mu nie wychodziło – tekst, mimo poprawek wydawał się niedorzeczny. Poeta zapłakał, ale natychmiast przybył lekarz w asyście pielęgniarki – Praskowii Fiodorownej i podał mu lek uspokajający. Chory stał się obojętny na otaczającą rzeczywistość i powoli zapadał w sen. Nagle uchyliła się okienna krata i na balkonie ukazał się nieznajomy mężczyzna.

Iwan, przebywając w pokoju szpitala psychiatrycznego, zdecydował się posłuchać rady medyka Strawińskiego i spisać wszystko, co wydało mu się godne zapisu i co pomogłoby „pozbierać” myśli, a jednocześnie naprowadzić milicję na jakiś ślad tajemniczego maga.
Trzy razy układał donos, ale za każdym coś mu w nim nie pasowało – brzmiało dziwnie i idiotycznie, jak choćby to zdanie: „Do milicji. Doniesienie członka Massolitu Iwana Bezdomnego. Wczoraj wieczorem przyszedłem z nieboszczykiem M. Berliozem na Patriarsze Prudy...” W końcu postanowił zacząć od opowieści o Poncjuszu Piłacie, osobliwych znajomych i odciętej głowie, ale raport ponownie wydał mu się niedorzeczny. Poeta zapłakał.

Wtedy przybyła pomocna pielęgniarka – Praskowia Fiodorowna wraz z lekarzem. Doktor zrobił Iwanowi zastrzyk i chory powoli się uspokoił. Zaczął być nawet obojętny. Już nie obchodziła go odcięta głowa Berlioza, konsultant – obcokrajowiec, bardziej żałował, że nie usłyszał do końca historii Ha – Nocri. Powoli zaczął zapadać w sen, gdy tymczasem krata za oknem cichutko odsunęła się na bok, a na balkonie pojawił się nieznajomy mężczyzna.
„ – Ćśśś!...” – wyszeptał do Bezdomnego.
12. Czarna magia oraz jak ją zdemaskowano
W teatrze Varietes rozpoczął się magiczny spektakl. Artystów zapowiedział Żorż Bengalski. Na scenie pojawił się sam profesor czarnej magii – Woland, który prowadził dialog z człowieczkiem w kraciastej marynarce - Korowiowem – Fagotem. Obydwaj rozmawiali o naturze mieszkańców Moskwy. Za ich sprawą posypały się z sufitu pieniądze, a następnie na życzenie widowni urwano głowę konferansjerowi Bengalskiemu. Głowę równie szybko „przyprawiono”, ale nieszczęsny prezenter wylądował w szpitalu dla umysłowo chorych.

W drugiej części występu na scenie pojawiły się pawilony z modną odzieżą, kapeluszami, butami i drogimi perfumami. Damy wymieniały starą odzież na nową. Zdemaskowano wcale nie czarną magię, ale pokrętną naturę pewnego mieszkańca stolicy - Arkadija Apołłonowicza, którego tajemny romans został ujawniony publicznie, co przysporzyło mu niemałych kłopotów, zwłaszcza z małżonką.

Na scenie teatru Varietes trwały występy artystów. Dziwny człowieczek o malinowym nosie pokazywał akrobacje na rowerze. Pojawił się również ośmioletni chłopczyk o twarzy staruszka i młoda pulchna blondynka – także na rowerach.

Jedynym człowiekiem, którego nie interesowały popisy był Grigorij Daniłowicz Rimski. Ten zamartwiał się nieobecnością już nie tylko dyrektora Varietes – Lichodiejewa, ale i nagłym zniknięciem administratora Warionuchy. Za moment miał się odbyć pokaz tajemniczego maga i jego świty. Rimski musiał sam powitać nietypowych gości.

strona:    1    2    3    4    5    6    7    8    9    10    11    12    13    14    15    16    17    18    19    20    21    22    23    24    25    26    27    28    29    30    31    32    33    34    35    36    37    38    39    40    41  

Szybki test:

Małgorzata po przybyciu do Wolanda zachwyciła się:
a) globusem
b) widokiem z okna
c) atlasem
d) mapą
Rozwiązanie

Małgorzata początkowo zażyczyła sobie, by dzieciobójczyni spotkanej na balu - Friedzie, nikt już nie podkładał:
a) ciała dziecka, które zabiła
b) pukli włosów zamordowanego maleństwa
c) chusteczki
d) ubranek dziecięcych
Rozwiązanie

Pracownicy filii Komisji Nadzoru Widowisk co chwilę intonowali pieśń:
a) „Morze przesławne”
b) „Zza gór i lasów”
c) „Wołga... Wołga...”
d) „Ukochany Kraj”
Rozwiązanie

Więcej pytań

Zobacz inne artykuły:

StreszczeniaOpracowanie
Mistrz i Małgorzata – streszczenie szczegółowe
Mistrz i Małgorzata – streszczenie w pigułce
Czas i miejsce akcji „Mistrza i Małgorzaty”
Świat przedstawiony w powieści „Mistrz i Małgorzata” – realizm i fantastyka
Znaczenie tytułu i motta „Mistrza i Małgorzaty”
Główne wątki „Mistrza i Małgorzaty”
Michaił Bułhakow – życie i twórczość
Problematyka moralno – filozoficzna w „Mistrzu i Małgorzacie”
Obraz Moskwy lat trzydziestych XX wieku – w oparciu o powieść „Mistrz i Małgorzata”
Język „Mistrza i Małgorzaty”
„Mistrz i Małgorzata” jako arcydzieło literatury światowej
Polifoniczność narracji w powieści Bułhakowa
Kompozycja i struktura „Mistrza i Małgorzaty”
Problematyka władzy w „Mistrzu i Małgorzacie”
Historia Poncjusza Piłata i Jeszui Ha - Nocri
Historia miłości mistrza i Małgorzaty
„Mistrz i Małgorzata” jako parabola
„Powieść w powieści” na przykładzie „Mistrza i Małgorzaty”
Humor w „Mistrzu i Małgorzacie”
Twórczość Michaiła Bułhakowa
„Mistrz i Małgorzata” jako powieść wielogatunkowa
Nawiązania w „Mistrzu i Małgorzacie”
Motyw miłości w „Mistrzu i Małgorzacie”
Wybrane adaptacje „Mistrza i Małgorzaty”
Plan wydarzeń „Mistrza i Małgorzaty”
Najważniejsze cytaty „Mistrza i Małgorzaty”
Bibliografia




Bohaterowie
Małgorzata – charakterystyka postaci
Mistrz – charakterystyka postaci
Jeszua Ha-Nocri charakterystyka postaci
Wizja szatana (Woland) „Mistrza i Małgorzaty”
Piłat z Pontu – charakterystyka postaci
Charakterystyka bohaterów powieści mistrza
Charakterystyka gości z zaświatów - Woland i jego świta
Charakterystyka pozostałych bohaterów „Mistrza i Małgorzaty”



Partner serwisu:

kontakt | polityka cookies