Jesteś w: Ostatni dzwonek -> Mistrz i Małgorzata

Mistrz i Małgorzata – streszczenie szczegółowe

Autor: Ewa Petniak

Korowiow załatwiał dodatkowo inne „formalności”: jednym wprawnym gestem zniszczył dokumenty świadczące o chorobie mistrza i meldunku Mogarycza w suterenie przy Arbacie: „Nie ma dokumentu, więc nie ma i człowieka (...).” Woland zapytał Małgorzatę co ma uczynić z jej świtą. Wpadła nagle Natasza, która, jak się okazało, wiedziała o potajemnych spotkaniach swej pani z mistrzem, spodobała jej się rola wiedźmy i nadal chciała nią być. Spełniono jej prośbę. Nikołaj Iwanowicz przybrał ludzką postać i poprosił o wydanie zaświadczenia, gdzie spędził mijająca noc. Wypisała mu je naga Hella, a dyktował figlarz Behemot: „ – Zaświadcza się niniejszym, że okaziciel niniejszego zaświadczenia, Nikołaj Iwanowicz, spędził wyżej wymienioną noc na balu u szatana, gdzie został zaangażowany jako środek lokomocji (...) „wieprz”

Warionuchę zwolniono z „posady” wampira z zakazem kolejnych kłamstw przez telefon. Woland obiecująco przepowiedział mistrzowi, że jego powieść sprawi mu jeszcze niejedną niespodziankę, a Małgorzacie na pożegnanie podarował złotą podkowę wysadzaną diamentami. Idąc po schodach, Małgorzata nieopatrznie zgubiła prezent. Zawrócił po niego Azazello. Reszta towarzystwa czekała w aucie przed domem.

Podkówkę znalazła Annuszka – ta sama, która, na nieszczęście Berlioza, rozlała olej. Annuszka zwykła wstawać wcześnie, bo najprawdopodobniej była handlarką, a tej nocy dodatkowo świadkiem wielu ciekawych wydarzeń: widziała nietypowych gości opuszczających podejrzane mieszkanie numer pięćdziesiąt. Spostrzegła zaginiony przedmiot i podniosła go. Ukryła podkowę za pazuchą z zamiarem ewentualnej sprzedaży „na części”. Gdy wchodziła już do mieszkania, by tam nacieszyć się znaleziskiem, „wyrósł” przed nią Azazello i niegrzecznie, bo winowajczyni nie chciała przyznać się do zagarnięcia cudzego mienia, upomniał się o własność Małgorzaty. Pochwycona za gardło kobieta, z uśmiechem oddała prezent Wolanda. Azazello ostrzegł staruszkę, by przy kolejnych cudzych „zdobyczach” odnosiła je na milicję. Szatańska świta pożegnała odjeżdżających gości i rozpłynęła się w powietrzu. Autem powoził gawron.
Gdy mistrz i Małgorzata przybyli już do swojego zakątka w pobliżu Arbatu, on zasnął zmęczony przeżyciami, a ona wypłakała się i sięgnęła po zapisane bruliony. Zaczęła czytać od miejsca, w którym przerwała, tuż przed spotkaniem Azazella pod murem Kremla. Kreml – gród warowny usytuowany na wzgórzu i rozpostarty na lewym brzegu rzeki Moskwy. W średniowiecznej Rusi był to punkt oporu złożony z warowni, cerkwi, zabudowań książęcych i budynków administracyjnych. W XII wieku rozbudowano jedną z drewnianych baszt, bo wówczas był to budynek drewniany i w ten sposób powstał Kreml Moskiewski, który od XIV wieku zaczął stanowić siedzibę książąt Księstwa Moskiewskiego, a później carów rosyjskich. Kreml jest symbolem rosyjskich władz i nazwy tej używa się jako jej synonimu.

25. Jak prokurator usiłował ocalić Judę z Kiriatu
Kaźń na Nagiej Górze skończyła się. Wojska powracały, nadciągała burza. Procuratora odwiedził komendant tajnej służby – Afraniusz. Piłat wypytywał go o śmierć skazańców. Obawiał się, ze ktoś z wyznawców Ha – Nocri zechce zasztyletować zdrajcę - Judę z Kiriatu, który za wydanie Jeszui miał otrzymać zapłatę. Uważał, że jego przeczucia sprawdzą się. Nakazał swojemu szpiegowi „ochraniać” Judę. W ramach spłaty dawnego długu podarował Afraniuszowi pewną kwotę pieniędzy.

W czasie, gdy oprawcy dobijali skazańców, nad nagim wzgórzem zwanym Łysą Czaszką zawisły czarne chmury. Jeruszalaim skryło się w ciemnościach. Działo się to wieczorem czternastego dnia wiosennego miesiąca nisan. Burza, która nadeszła, zamieniła się w huragan. Nisan – u Żydów, w ich kalendarzu gregoriańskim – słonecznym, jest to pierwszy miesiąc, liczy trzydzieści dni i datowany jest na marzec – kwiecień. Podobno czternastego dnia nisanu roku 3790 żydowskiego został skazany Jezus z Nazaretu. Według powieści Bułhakowa, świt piętnastego dnia tego miesiąca „zastał” procuratora Judei śpiącego już zupełnie spokojnie.

strona:    1    2    3    4    5    6    7    8    9    10    11    12    13    14    15    16    17    18    19    20    21    22    23    24    25    26    27    28    29    30    31    32    33    34    35    36    37    38    39    40    41  

Szybki test:

Małgorzata początkowo zażyczyła sobie, by dzieciobójczyni spotkanej na balu - Friedzie, nikt już nie podkładał:
a) chusteczki
b) ubranek dziecięcych
c) pukli włosów zamordowanego maleństwa
d) ciała dziecka, które zabiła
Rozwiązanie

Annuszka przyczyniła się do śmierci Berlioza wylewając:
a) mleko
b) kawę
c) wódkę
d) olej
Rozwiązanie

Wynająć mieszkanie mistrz mógł dzięki:
a) zapłacie za tłumaczenia
b) pomocy Małgorzaty
c) odprawie z muzeum
d) wygranej na loterii
Rozwiązanie

Więcej pytań

Zobacz inne artykuły:

StreszczeniaOpracowanie
Mistrz i Małgorzata – streszczenie szczegółowe
Mistrz i Małgorzata – streszczenie w pigułce
Czas i miejsce akcji „Mistrza i Małgorzaty”
Znaczenie tytułu i motta „Mistrza i Małgorzaty”
Główne wątki „Mistrza i Małgorzaty”
Świat przedstawiony w powieści „Mistrz i Małgorzata” – realizm i fantastyka
Michaił Bułhakow – życie i twórczość
Problematyka moralno – filozoficzna w „Mistrzu i Małgorzacie”
Obraz Moskwy lat trzydziestych XX wieku – w oparciu o powieść „Mistrz i Małgorzata”
Język „Mistrza i Małgorzaty”
„Mistrz i Małgorzata” jako arcydzieło literatury światowej
Polifoniczność narracji w powieści Bułhakowa
Kompozycja i struktura „Mistrza i Małgorzaty”
Problematyka władzy w „Mistrzu i Małgorzacie”
Historia Poncjusza Piłata i Jeszui Ha - Nocri
Historia miłości mistrza i Małgorzaty
„Mistrz i Małgorzata” jako parabola
„Powieść w powieści” na przykładzie „Mistrza i Małgorzaty”
Humor w „Mistrzu i Małgorzacie”
Twórczość Michaiła Bułhakowa
„Mistrz i Małgorzata” jako powieść wielogatunkowa
Nawiązania w „Mistrzu i Małgorzacie”
Motyw miłości w „Mistrzu i Małgorzacie”
Wybrane adaptacje „Mistrza i Małgorzaty”
Plan wydarzeń „Mistrza i Małgorzaty”
Najważniejsze cytaty „Mistrza i Małgorzaty”
Bibliografia




Bohaterowie
Małgorzata – charakterystyka postaci
Mistrz – charakterystyka postaci
Jeszua Ha-Nocri charakterystyka postaci
Wizja szatana (Woland) „Mistrza i Małgorzaty”
Piłat z Pontu – charakterystyka postaci
Charakterystyka bohaterów powieści mistrza
Charakterystyka gości z zaświatów - Woland i jego świta
Charakterystyka pozostałych bohaterów „Mistrza i Małgorzaty”



Partner serwisu:

kontakt | polityka cookies