Jesteś w: Ostatni dzwonek -> Mistrz i Małgorzata

Mistrz i Małgorzata – streszczenie szczegółowe

Autor: Ewa Petniak

W pałacu Heroda, na sofie, wypoczywał procurator. Stół przed nim zastawiono jadłem i dzbanami z winem. Usługiwał mu Afrykanin, który lękał się hegemona i przypadkiem rozbił amforę z trunkiem. W oddali słychać było wojsko powracające z miejsca kaźni.

Do pałacu wszedł zakapturzony i przemoczony do suchej nitki człowiek. Piłat oczekiwał go i polecił służbie, by zatroszczyła się o przybysza. Mężczyźni rozmawiali. Procurator wypytywał gościa o nastroje panujące w mieście. Upewniał się, czy po wykonanym wyroku nie dojdzie do zamieszek i rozlewu krwi. Skarżył się jednocześnie na obowiązek przebywania w Jeruszalaim. Nie lubił tego miejsca, drażniła go tutejsza tradycja, irytowały powinności wojskowe. Marzył o powrocie do rodzimej Caesarei, zażądał, by przybysz opowiedział mu o śmierci skazańców. Z relacji naocznego świadka wynikało, że Ha – Nocri nie chciał wypić podawanego mu płynu, ale też nie wygłaszał żadnych nauk. Procurator zastanawiał się, czy wśród obywateli Jeruszalaim są jacyś wyznawcy Jeszui. Nakazał pogrzebać potajemnie ciała wszystkich skazańców: „tak, żeby nikt już nigdy o nich nie usłyszał.” Nieznajomy miał na imię Afraniusz i był komendantem tajnej służby przy procuratorze – szpiegiem. Piłat wyraził uznanie dla jego zasług. Poprosił, by odrzucił nadarzającą się okazję awansu i pozostał przy nim. Afraniusz zgodził się.

Procuratora gnębiła sprawa Judy z Kiriatu. Podejrzewano, że Juda otrzymał zapłatę za zdradę Ha – Nocri. Komendant uzupełnił te podejrzenia. Wyjaśnił, że kiriatczyk to młody człowiek – pracownik kantoru wymiany, posiadający słabość do pieniędzy, który jeszcze tego wieczoru, za wypełnienie zadania, miał odebrać pieniądze w pałacu Kajfasza. Piłat, opierając się na rzekomym donosie, stwierdził, iż ktoś zamierza zabić Judę: „Z raportu zaś, który otrzymałem wynika, że ktoś z potajemnych przyjaciół Ha – Nocri, oburzony potworną zdradą tego wekslarza, zmawia się ze swymi kompanami, zamierzając zabić go dzisiejszej nocy, a pieniądze, które otrzymał za to, że zaprzedał gamalijczyka, podrzucić arcykapłanowi z notatką: „Zwracam przeklęte pieniądze”.” „Wtedy jeden z Dwunastu, imieniem Judasz Iskariota, udał się do arcykapłanów i rzekł: A oni wyznaczyli mu trzydzieści srebrników. Odtąd szukał sposobności, żeby Go wydać.” (Fragment Pisma Świętego – Ewangelia według świętego Mateusza)
Poncjusz Piłat polecił Afraniuszowi strzec Judy z Kiriatu, ale szpieg zapewniał, że te podejrzenia nie sprawdzą się, ponieważ byłoby to zadanie ponad możliwości morderców: „Zamysł zbrodniarzy jest nader trudny do wykonania. Proszę tylko pomyśleć (...) – muszą wyśledzić człowieka, zabić go, w dodatku muszą się dowiedzieć, ile dostał, i potem znaleźć sposób zwrócenia pieniędzy Kajfaszowi.(...)”

Mimo tych zapewnień Piłat ufał swoim przeczuciom i ponowił rozkaz. W dowód uznania i spłaty dawnego długu podarował odchodzącemu Afraniuszowi sakiewkę z pieniędzmi. Komendant tajnej służby opuścił pałac procuratora. Nad Jeuszalaim zapadał zmrok.

26. Złożenie do grobu
Oddelegowany przez procuratora komendant, udał się w okolicę twierdzy Antoniusza, a następnie na ulicę Grecką, gdzie spotkał się z piękną Greczynką – Nisą. Nisa, na polecenie Afraniusza, „wywabiła” zakochanego w niej Judę za miasto – do ogrodu Getsemani. Tu dwóch nieznanych sprawców zasztyletowało mężczyznę.

Komendant rozkazał pochować zwłoki skazańców. Ciało Jeszui ukrywał jego uczeń – Mateusz Lewita. Pozwolono mu wziąć udział w pogrzebie. Złożono je, odpowiednio znakując, w zbiorowym grobie. Szpieg powrócił do pałacu hegemona i opowiedział o tym, co nastąpiło. Potwierdził przypuszczenia procuratora co do zabójstwa Judy z Kiriatu - nie udało się go uchronić od śmierci. Pokazał pokrwawioną sakiewkę z pieniędzmi zabraną umierającemu. Wskazał również inne dowody świadczące o tym, że sprawa zabójstwa kiriatczyka będzie trudna do rozwikłania. Przed obliczem Piłata stanął Mateusz Lewita. Przyznał się, że zamierza zabić zdrajcę, ale procurator poinformował go, że ta kwestia jest już rozstrzygnięta - sam przyczynił się do śmierci Judy.

strona:    1    2    3    4    5    6    7    8    9    10    11    12    13    14    15    16    17    18    19    20    21    22    23    24    25    26    27    28    29    30    31    32    33    34    35    36    37    38    39    40    41  

Szybki test:

Rimski i Warionucha podejrzewali, że dyrektor znalazł się w okolicznej knajpie o nazwie:
a) „Moskwa”
b) „Gribodajew”
c) „Jałta”
d) „Newa”
Rozwiązanie

Praskowia Fiodorowna to:
a) pisarka
b) prostytutka
c) pielęgniarka
d) sprzątaczka
Rozwiązanie

Kajfasz to:
a) dowódca legionu w służbie procuratora
b) tajny agent
c) zabójca Judy z Kiriatu
d) przewodniczący Sanhedrynu
Rozwiązanie

Więcej pytań

Zobacz inne artykuły:

StreszczeniaOpracowanie
Mistrz i Małgorzata – streszczenie szczegółowe
Mistrz i Małgorzata – streszczenie w pigułce
Czas i miejsce akcji „Mistrza i Małgorzaty”
Znaczenie tytułu i motta „Mistrza i Małgorzaty”
Główne wątki „Mistrza i Małgorzaty”
Świat przedstawiony w powieści „Mistrz i Małgorzata” – realizm i fantastyka
Michaił Bułhakow – życie i twórczość
Problematyka moralno – filozoficzna w „Mistrzu i Małgorzacie”
Obraz Moskwy lat trzydziestych XX wieku – w oparciu o powieść „Mistrz i Małgorzata”
Język „Mistrza i Małgorzaty”
„Mistrz i Małgorzata” jako arcydzieło literatury światowej
Polifoniczność narracji w powieści Bułhakowa
Kompozycja i struktura „Mistrza i Małgorzaty”
Problematyka władzy w „Mistrzu i Małgorzacie”
Historia Poncjusza Piłata i Jeszui Ha - Nocri
Historia miłości mistrza i Małgorzaty
„Mistrz i Małgorzata” jako parabola
„Powieść w powieści” na przykładzie „Mistrza i Małgorzaty”
Humor w „Mistrzu i Małgorzacie”
Twórczość Michaiła Bułhakowa
„Mistrz i Małgorzata” jako powieść wielogatunkowa
Nawiązania w „Mistrzu i Małgorzacie”
Motyw miłości w „Mistrzu i Małgorzacie”
Wybrane adaptacje „Mistrza i Małgorzaty”
Plan wydarzeń „Mistrza i Małgorzaty”
Najważniejsze cytaty „Mistrza i Małgorzaty”
Bibliografia




Bohaterowie
Małgorzata – charakterystyka postaci
Mistrz – charakterystyka postaci
Jeszua Ha-Nocri charakterystyka postaci
Wizja szatana (Woland) „Mistrza i Małgorzaty”
Piłat z Pontu – charakterystyka postaci
Charakterystyka bohaterów powieści mistrza
Charakterystyka gości z zaświatów - Woland i jego świta
Charakterystyka pozostałych bohaterów „Mistrza i Małgorzaty”



Partner serwisu:

kontakt | polityka cookies