Jesteś w: Ostatni dzwonek -> Mistrz i Małgorzata

Mistrz i Małgorzata – streszczenie szczegółowe

Autor: Ewa Petniak

Zbliżało się święto Paschy. Piłat niecierpliwie oczekiwał wieści od Afraniusza. Poranny ból głowy niemalże przeminął, ale pozostało dziwne uczucie niespełnienia: „Było dlań jasne, że dziś coś bezpowrotnie utracił, a teraz chce to naprawić jakimiś błahymi, mizernymi działaniami, i że, co najważniejsze, na wszystko jest już za późno. Zaś oszukiwanie samego siebie polegało na tym, iż procurator usiłował sobie wmówić, że te obecne, wieczorne działania są nie mniej ważne niż wydany wyrok.” Pascha – jest świętem obchodzonym przez Żydów na pamiątkę wyzwolenia z niewoli egipskiej. Rozpoczyna się piętnastego dnia miesiąca nisan. W Izraelu trwa siedem dni. Podczas pierwszego wieczoru Paschy, zwanego również wieczorem sederowym, przy stole gromadzą się całe rodziny, by spożyć wspólną wieczerzę. Na tę uroczystą kolację „serwuje się” wino, warzywa zanurzone w słonej wodzie i gorzkie zioła. Zwyczajową potrawą jest także pieczony udziec z kością oraz jajka. Zamiast chleba na zakwasie spożywa się wówczas specjalnie do tego celu przygotowaną macę – chleb przaśny. Domowa uroczystość „wzbogacona” jest czytaniem Hagady – opowieści przypominającej „zwycięskie” wyjście z Egiptu. Tą doniosłą uroczystość poprzedzają zwykle odpowiednie przygotowania.

Afraniusz miał tymczasem sporo do zrobienia. Najpierw udał się do koszar – miejsca, gdzie stacjonowały centurie i wydał rozkaz o przygotowaniu wozów, łopat i kilofów. Sam skierował się do miasta, odwiedził twierdzę Antoniusza, a potem odnalazł ulicę Grecką i wszedł do domku, obok sklepiku, gdzie sprzedawano dywany. Przywołał Greczynkę Nisę. Jej małżonek chwilowo wyjechał z miasta. Po wyjściu komendanta dziewczyna zaczęła się pośpiesznie ubierać. Zakomunikowała starej służącej, że udaje się z wizytą do przyjaciółki Entanty.

W tym samym czasie z innego domu wyruszył przystojny młodzieniec. Kierował się w stronę pałacu arcykapłana Kajfasza. Przestąpił progi pałacu i niebawem stamtąd wyszedł. W pewnym momencie wyprzedziła go młoda, idąca tanecznym krokiem kobieta. Rozpoznał Nisę. Dziewczyna uprzednio miała czekać na niego w swoim domu, ale znudzona postanowiła wyruszyć za miasto i posłuchać śpiewu słowików. Juda, ponieważ bardzo mu się podobała i podkochiwał się w niej, pragnął jej towarzyszyć, ale Nisa powzięła inny plan. Kazała mężczyźnie odczekać, a następnie ruszyć jej śladem. Miejscem spotkania miał być gaj oliwny - Getsemani, położony za miastem. Getsemani – z hebrajskiego - Gat Szemanim, czyli „tłocznia oliwek”, w przyjętym tłumaczeniu „ogród oliwny”, miejsce w Jerozolimie. Według zapisów ewangelicznych to tutaj Chrystus modlił się wieczorem z Apostołami, nim przybył zdradliwy Judasz wraz z kohortą żołnierzy, by Go wydać. Ów teren znajduje się u podnóża Góry Oliwnej. Na nim umiejscowionych jest kilka sanktuariów, między innymi Bazylika Agonii i Grota Pojmania. Wspomniane miejsca kultu otaczają opieką franciszkanie oraz wybrane wspólnoty kościołów wschodnich. Ogród oliwny i modlącego się w nim Chrystusa „wspomina” jedna z pieśni religijnych. Oto fragment:
„Cichutko śpi, Getsemani sad -
lecz ciszę przerywa raz po raz,
westchnienie i ból, bo straszny ten bój,
przeżywa Jezus mój.”
Juda odczekał chwilę i ruszył w umówione miejsce. Przekroczył bramy miasta i znalazł się na plantacji oliwek. Wołał Nisę, lecz nie odpowiedział mu znajomy głos, „zamiast Nisy oderwała się od grubego pnia oliwki i wyskoczyła na drogę krępa męska sylwetka, w ręku mężczyzny coś błysnęło i zaraz zgasło. Juda krzyknął cicho, zawrócił i rzucił się do ucieczki, ale inny człowiek odcinał mu odwrót.”

Jeden z napastników zapytał go o otrzymaną kwotę: „ – Ileś dziś dostał? Mów, jeśli ci życie miłe! (...)Trzydzieści tetradrachm! (...)”Zabrano mu sakiewkę i zadano dwa ciosy nożem: jeden pod łopatkę, a drugi prosto w serce. Na drodze pojawiła się trzecia postać – w kapturze. Mężczyzna rozkazał mordercom pospieszyć się, a sam, po chwili, konno ruszył dalej.

strona:    1    2    3    4    5    6    7    8    9    10    11    12    13    14    15    16    17    18    19    20    21    22    23    24    25    26    27    28    29    30    31    32    33    34    35    36    37    38    39    40    41  

Szybki test:

Rimski po wizycie Warionuchy i rudej, trupiobladej dziewczyny:
a) zastrzelił koguta
b) upił się
c) przekupił taksówkarza pojechał na dworzec
d) popełnił samobójstwo
Rozwiązanie

Iwan w pogoni za tajemniczym konsultantem i jego towarzyszami wbiegł do cudzego mieszkania, zabrał z niego:
a) ubrania
b) kapelusz i laskę
c) pewną sumę pieniędzy
d) święty obrazek i świecę
Rozwiązanie

Berlioza oczekiwano:
a) na Arbacie
b) w Domu Literata
c) w restauracji Gribojedowa
d) nad rzeką Moskwą
Rozwiązanie

Więcej pytań

Zobacz inne artykuły:

StreszczeniaOpracowanie
Mistrz i Małgorzata – streszczenie szczegółowe
Mistrz i Małgorzata – streszczenie w pigułce
Czas i miejsce akcji „Mistrza i Małgorzaty”
Znaczenie tytułu i motta „Mistrza i Małgorzaty”
Główne wątki „Mistrza i Małgorzaty”
Świat przedstawiony w powieści „Mistrz i Małgorzata” – realizm i fantastyka
Michaił Bułhakow – życie i twórczość
Problematyka moralno – filozoficzna w „Mistrzu i Małgorzacie”
Obraz Moskwy lat trzydziestych XX wieku – w oparciu o powieść „Mistrz i Małgorzata”
Język „Mistrza i Małgorzaty”
„Mistrz i Małgorzata” jako arcydzieło literatury światowej
Polifoniczność narracji w powieści Bułhakowa
Kompozycja i struktura „Mistrza i Małgorzaty”
Problematyka władzy w „Mistrzu i Małgorzacie”
Historia Poncjusza Piłata i Jeszui Ha - Nocri
Historia miłości mistrza i Małgorzaty
„Mistrz i Małgorzata” jako parabola
„Powieść w powieści” na przykładzie „Mistrza i Małgorzaty”
Humor w „Mistrzu i Małgorzacie”
Twórczość Michaiła Bułhakowa
„Mistrz i Małgorzata” jako powieść wielogatunkowa
Nawiązania w „Mistrzu i Małgorzacie”
Motyw miłości w „Mistrzu i Małgorzacie”
Wybrane adaptacje „Mistrza i Małgorzaty”
Plan wydarzeń „Mistrza i Małgorzaty”
Najważniejsze cytaty „Mistrza i Małgorzaty”
Bibliografia




Bohaterowie
Małgorzata – charakterystyka postaci
Mistrz – charakterystyka postaci
Jeszua Ha-Nocri charakterystyka postaci
Wizja szatana (Woland) „Mistrza i Małgorzaty”
Piłat z Pontu – charakterystyka postaci
Charakterystyka bohaterów powieści mistrza
Charakterystyka gości z zaświatów - Woland i jego świta
Charakterystyka pozostałych bohaterów „Mistrza i Małgorzaty”



Partner serwisu:

kontakt | polityka cookies