Jesteś w: Ostatni dzwonek -> Mistrz i Małgorzata

Mistrz i Małgorzata – streszczenie szczegółowe

Autor: Ewa Petniak

Ciekawym przypadkiem dla prowadzących śledztwo funkcjonariuszy okazał się Iwan Bezdomny, na którego ślad natrafiono w klinice profesora Strawińskiego. Poeta rzeczowo odpowiadał na zadawane mu pytania. Stwierdził, że był kiepskim lirykiem: „(...) ja już więcej nie będę pisał wierszy. (...) Wiersze, które pisałem, to były niedobre wiersze. Teraz to zrozumiałem.” Nie zajmowała go już sprawa śmierci Berlioza, rozważał o powieści mistrza: „Widział więc miasto, dziwne, niepojęte, nieistniejące miasto, bryły marmuru, zwietrzałe kolumnady, dachy błyszczące w słońcu, czarną, posępną i bezlitosną wieżę Antoniusza, pałac na zachodnim wzgórzu, prawie po sam dach zatopiony w tropikalnej zieleni ogrodu, a nad tą zielenią spiżowe płomieniejące w promieniach zachodu rzeźby, widział idące pod murami starożytnego miasta pancerne rzymskie centurie.”

Aresztowano również Annuszkę. Opowiadała o ludziach wylatujących przez okno z domu na Sadowej i o złotej podkówce, którą znalazła i zamierzała odnieść na milicję. Wypisano jej specjalną przepustkę i staruszka nie musiała już wracać do dawnego mieszkania. Mikołaj Iwanowicz przedstawił swoje zaświadczenie o obecności na balu u szatana i błagał milicjantów, by go nie wydali przed żoną.

W pewnym momencie ktoś telefonicznie powiadomił milicję, że fatalne mieszkanie na Sadowej ponownie daje oznaki życia. Udali się tam ubrani po cywilnemu funkcjonariusze. „Mieszkańcy” wyczuli zagrożenie i gdzieś poznikali. Gdy milicjanci otworzyli drzwi domu, zastali jedynie czarnego kota reperującego prymus. Próbowano go schwytać w sieć, a potem zestrzelić. Behemot, żartował, udawał umierającego i począł przyzywać Azazella: „O, przyjacielu mój, Azazello (...) – gdzieżeś (...) – nie przyszedłeś mi z pomocą w chwili nierównej walki, opuściłeś biednego Behemota, zamieniłeś go na setkę – co prawda bardzo dobrego – koniaku!”

Niesforny kocur panował nad sytuacją. Przemieszczał się między karniszem a żyrandolem, strzelał do milicjantów, a oni strzelali do niego. Dziwnym trafem nikt nie był ranny. Na koniec Behemot chlusnął benzyną z prymusa i całe mieszkanie stanęło w ogniu. On sam uciekł przez okno. Gdy straż ogniowa jechała, by gasić pożar, z okien a czwartym piętrze wyleciały wraz z dymem trzy ciemne męskie sylwetki i jedna sylwetka nagiej kobiety.
28. Ostatnie przygody Korowiowa i Behemota
Po wznieceni pożaru na Sadowej, Behemot i Korowiow udali się do świetnie zaopatrzonego sklepu na Rynku Smoleńskim. Tutaj bezczelnie „częstowali się” towarem konsumpcyjnym, prowokowali ekspedientów i klientów. W toku „zamieszek” Fagot podpalił dział gastronomiczny. Później wybrali się do restauracji Gribojedowa, gdzie, rozpoznawszy niebezpiecznych dowcipnisiów, usługiwał im sam właściciel lokalu – Archibald Archibaldowicz. Serwował gościom najlepsze potrawy, których degustację przerwało przybycie trzech zbrojnych mężczyzn. Ci zaatakowali Behemota i Korowiowa. Wówczas Gribojedow stanął w płomieniach, a nietypowa parka żartownisiów rozpłynęła się w powietrzu.

Kilkanaście minut po wybuchu pożaru na Sadowej przed drzwiami wielkiego i dobrze zaopatrzonego sklepu na Rynku Smoleńskim stanęli Korowiow i Behemot. Portier nie chciał ich wpuścić ze względu na obecność kota, ale ów po chwili zamienił się w grubego mężczyznę o kocim pysku. Przekonywali odźwiernego, że mają prymus pełen waluty. Zostali wpuszczeni i od razu skierowali się na dział gastronomiczny. Tu Behemot bezczelnie zaczął „częstować się” mandarynkami, czekoladą i innymi wybornymi artykułami spożywczymi. Gdy próbowano powstrzymać niegrzecznych konsumentów, Korowiow począł użalać się nad ich nieszczęśliwym losem: „Udręczony jest przez głód i pragnienie, gorąco mu! No, wziął nieborak mandarynkę na spróbowanie. Kosztuje taka mandarynka raptem trzy kopiejki. A ci już gwiżdżą jak słowiki w wiosennym lesie, już zawracają głowę policji milicji, już ją odrywają od pracy.”

strona:    1    2    3    4    5    6    7    8    9    10    11    12    13    14    15    16    17    18    19    20    21    22    23    24    25    26    27    28    29    30    31    32    33    34    35    36    37    38    39    40    41  

Szybki test:

Praskowia Fiodorowna to:
a) prostytutka
b) pisarka
c) pielęgniarka
d) sprzątaczka
Rozwiązanie

Podczas lotu w zaświaty Behemot przyjął postać:
a) anioła zniszczenia
b) demona
c) rycerza o mrocznej twarzy
d) młodzieńca – błazna
Rozwiązanie

Nikołaj Iwanowicz zmienił się w:
a) lisa
b) psa
c) woła
d) wieprza
Rozwiązanie

Więcej pytań

Zobacz inne artykuły:

StreszczeniaOpracowanie
Mistrz i Małgorzata – streszczenie szczegółowe
Mistrz i Małgorzata – streszczenie w pigułce
Czas i miejsce akcji „Mistrza i Małgorzaty”
Świat przedstawiony w powieści „Mistrz i Małgorzata” – realizm i fantastyka
Znaczenie tytułu i motta „Mistrza i Małgorzaty”
Główne wątki „Mistrza i Małgorzaty”
Michaił Bułhakow – życie i twórczość
Problematyka moralno – filozoficzna w „Mistrzu i Małgorzacie”
Obraz Moskwy lat trzydziestych XX wieku – w oparciu o powieść „Mistrz i Małgorzata”
Język „Mistrza i Małgorzaty”
„Mistrz i Małgorzata” jako arcydzieło literatury światowej
Polifoniczność narracji w powieści Bułhakowa
Kompozycja i struktura „Mistrza i Małgorzaty”
Problematyka władzy w „Mistrzu i Małgorzacie”
Historia Poncjusza Piłata i Jeszui Ha - Nocri
Historia miłości mistrza i Małgorzaty
„Mistrz i Małgorzata” jako parabola
„Powieść w powieści” na przykładzie „Mistrza i Małgorzaty”
Humor w „Mistrzu i Małgorzacie”
Twórczość Michaiła Bułhakowa
„Mistrz i Małgorzata” jako powieść wielogatunkowa
Nawiązania w „Mistrzu i Małgorzacie”
Motyw miłości w „Mistrzu i Małgorzacie”
Wybrane adaptacje „Mistrza i Małgorzaty”
Plan wydarzeń „Mistrza i Małgorzaty”
Najważniejsze cytaty „Mistrza i Małgorzaty”
Bibliografia




Bohaterowie
Małgorzata – charakterystyka postaci
Mistrz – charakterystyka postaci
Jeszua Ha-Nocri charakterystyka postaci
Wizja szatana (Woland) „Mistrza i Małgorzaty”
Piłat z Pontu – charakterystyka postaci
Charakterystyka bohaterów powieści mistrza
Charakterystyka gości z zaświatów - Woland i jego świta
Charakterystyka pozostałych bohaterów „Mistrza i Małgorzaty”



Partner serwisu:

kontakt | polityka cookies