Jesteś w: Ostatni dzwonek -> Mistrz i Małgorzata

Mistrz i Małgorzata – streszczenie szczegółowe

Autor: Ewa Petniak

W ich obronie stanął pewien skromny staruszek. Behemot ponownie użył swego prymusa, chlusnął benzyną i podpalił dział gastronomiczny, a po chwili obydwaj dowcipnisie znaleźli się przed domem Gribojedowa, gdzie „biesiadowała” literacka „śmietanka” Moskwy. Poczuli nieodpartą chęć, aby coś zjeść i wypić zimne piwo, ale u progu restauracji powitała ich obywatelka, która zażądała okazania legitymacji członków Massolitu. Przybysze takowych dokumentów nie posiadali i starali się przekonać portierkę, by ich wpuściła: „ – Proszę okazać legitymacje, obywatele – powiedziała obywatelka.
- Na litość, przecież to zaczyna być śmieszne, koniec końców! – nie poddawał się Korowiow. – Pisarz jest pisarzem, ponieważ pisze, a bynajmniej nie dlatego, że ma legitymację. Skąd pani może wiedzieć, jakie wizje rodzą się w mojej głowie? (...)”


Dostojny Archibald Archibaldowicz – właściciel lokalu rozpoznał gości i z obawy przed zamieszkami, nakazał, by ich przepuszczono. Przybysze wpisali się do księgi gości pod fikcyjnymi i zamiennymi nazwiskami: Korowiow jako Panajew, a Behemot jako Skabiczewski. Kierownik restauracji poprowadził Korowiowa i Behemota do najlepszego stolika i osobiście im usługiwał: proponował najlepsze potrawy i najlepszą wódkę. Nie podobało się to niektórym obecnym na sali, zwłaszcza pani Petrarkowej – żonie jednego z pisarzy, do której przysiadł się znany moskiewski dziennikarz – Bob Kandałupski i relacjonował jej najświeższe wieści z ulicy Sadowej. Dama nie wierzyła pogłoskom. Nagle do lokalu wtargnęło trzech zbrojnych mężczyzn i zaatakowało podejrzanych: Korowiowa i Behemota, lecz ci rozpłynęli się w powietrzu, a z prymusa trysnął słup ognia. Gribojedow stanął w płomieniach, tylko czcigodny Archibald Archibaldowicz, niczym kapitan płonącego okrętu, zachowywał stoicki spokój.

29. Przesądzone zostają losy mistrza i Małgorzaty
O zachodzie słońca nawiedził Wolanda i Azazella Mateusz Lewita. Były poborca podatkowy twierdził, że przybywa na rozkaz swojego nauczyciela – Jeszui. Ha – Nocri nalegał, by szatan zabrał ze sobą mistrza i Małgorzatę. Nie mogli oni przebywać tam, gdzie panuje wieczna światłość, ponieważ na nią nie zasłużyli, ale zasłużyli na spokój. Woland zgodził się i wyznaczył Azazella do wypełnienia rozkazu. W chwilę po odejściu Lewity, zjawili się Korowiow i Behemot powracający z płonącej restauracji dla literatów.
O zachodzie słońca, na tarasie jednego z najpiękniejszych budynków Moskwy, znajdowali się Woland i Azazello. Ujrzeli dym z restauracji Gribojedowa i przeczuli, że to „działalność” Korowiowa i Behemota. Naraz nawiedził ich Mateusz Lewita: „ – Przybyłem do ciebie, duchu zła i władco cieni – odparł przybysz, nieprzyjaźnie patrząc spode łba na Wolanda.” Nim były poborca podatków wyjawił cel swojej wizyty, „przedstawiciele” dwóch światów wdali się w krótką dyskusję filozoficzną, w trakcie której Woland dowodził konieczności swojego istnienia: „Bądź tak uprzejmy i spróbuj przemyśleć następujący problem – na co by się zdało twoje dobro, gdyby nie istniało zło, i jak by wyglądała ziemia, gdyby z niej zniknęły cienie? Przecież cienie rzucają przedmioty i ludzie. Oto cień mojej szpady. Ale są również cienie drzew i cienie istot żywych. A może chcesz złupić całą kulę ziemską, usuwając z jej powierzchni wszystkie drzewa i wszystko, co żyje, ponieważ masz taką fantazję, by się napawać niezmąconą światłością? Jesteś głupi.”

Przybysz oświadczył, że przysyła go ten, którego on jest uczniem i że jego nauczyciel przeczytał utwór mistrza i pragnie, by twórca został obdarzony spokojem, ponieważ nie zasłużył na światłość: „ – On przeczytał utwór mistrza (...) i prosi cię, abyś zabrał mistrza do siebie i w nagrodę obdarzył go spokojem. (...)

strona:    1    2    3    4    5    6    7    8    9    10    11    12    13    14    15    16    17    18    19    20    21    22    23    24    25    26    27    28    29    30    31    32    33    34    35    36    37    38    39    40    41  

Szybki test:

Berlioza oczekiwano:
a) na Arbacie
b) w restauracji Gribojedowa
c) nad rzeką Moskwą
d) w Domu Literata
Rozwiązanie

Małgorzata początkowo zażyczyła sobie, by dzieciobójczyni spotkanej na balu - Friedzie, nikt już nie podkładał:
a) ciała dziecka, które zabiła
b) ubranek dziecięcych
c) chusteczki
d) pukli włosów zamordowanego maleństwa
Rozwiązanie

Gdy w teatrze Varietes rozpoczął się magiczny spektakl artystów zapowiedział:
a) Żorży Bengłowski
b) Żorż Bengalski
c) Bengal Żorski
d) Ben Żorżowski
Rozwiązanie

Więcej pytań

Zobacz inne artykuły:

StreszczeniaOpracowanie
Mistrz i Małgorzata – streszczenie szczegółowe
Mistrz i Małgorzata – streszczenie w pigułce
Czas i miejsce akcji „Mistrza i Małgorzaty”
Świat przedstawiony w powieści „Mistrz i Małgorzata” – realizm i fantastyka
Znaczenie tytułu i motta „Mistrza i Małgorzaty”
Główne wątki „Mistrza i Małgorzaty”
Michaił Bułhakow – życie i twórczość
Problematyka moralno – filozoficzna w „Mistrzu i Małgorzacie”
Obraz Moskwy lat trzydziestych XX wieku – w oparciu o powieść „Mistrz i Małgorzata”
Język „Mistrza i Małgorzaty”
„Mistrz i Małgorzata” jako arcydzieło literatury światowej
Polifoniczność narracji w powieści Bułhakowa
Kompozycja i struktura „Mistrza i Małgorzaty”
Problematyka władzy w „Mistrzu i Małgorzacie”
Historia Poncjusza Piłata i Jeszui Ha - Nocri
Historia miłości mistrza i Małgorzaty
„Mistrz i Małgorzata” jako parabola
„Powieść w powieści” na przykładzie „Mistrza i Małgorzaty”
Humor w „Mistrzu i Małgorzacie”
Twórczość Michaiła Bułhakowa
„Mistrz i Małgorzata” jako powieść wielogatunkowa
Nawiązania w „Mistrzu i Małgorzacie”
Motyw miłości w „Mistrzu i Małgorzacie”
Wybrane adaptacje „Mistrza i Małgorzaty”
Plan wydarzeń „Mistrza i Małgorzaty”
Najważniejsze cytaty „Mistrza i Małgorzaty”
Bibliografia




Bohaterowie
Małgorzata – charakterystyka postaci
Mistrz – charakterystyka postaci
Jeszua Ha-Nocri charakterystyka postaci
Wizja szatana (Woland) „Mistrza i Małgorzaty”
Piłat z Pontu – charakterystyka postaci
Charakterystyka bohaterów powieści mistrza
Charakterystyka gości z zaświatów - Woland i jego świta
Charakterystyka pozostałych bohaterów „Mistrza i Małgorzaty”



Partner serwisu:

kontakt | polityka cookies