Jesteś w: Ostatni dzwonek -> Mistrz i Małgorzata

Mistrz i Małgorzata – streszczenie szczegółowe

Autor: Ewa Petniak

Procurator nadal czuł się źle, ból głowy nie ustępował, marzył, żeby przesłuchanie skończyło się jak najszybciej. Wyobrażał sobie, że kładzie się na łożu w swojej zaciemnionej komnacie, żąda zimnej wody i przywołuje psa Bangę. Pomyślał też o truciźnie jako jedynym antidotum na te powtarzające się cierpienia. Powracając do świadomości, ponownie zapytał oskarżonego o podburzanie ludu do obalenia świątyni, ale podsądny odparł, że miał na myśli świątynię starej wiary i nową świątynię prawdy. Wówczas Piłat, stale myśląc o uciążliwym bólu i zbawczej truciźnie, spytał: „ (...) Czym bowiem jest prawda?” Skazany zadziwił go odpowiedzią: „Prawdą jest przede wszystkim to, że boli Cię głowa, i to tak bardzo cię boli, że małodusznie rozmyślasz o śmierci. Nie dość, że nie starcza ci sił, by ze mną mówić, ale trudno ci nawet na mnie patrzeć. Mimo woli staję się twoim katem, co zasmuca mnie ogromnie. Nie możesz nawet o niczym myśleć i tylko marzysz o tym, by nadszedł twój pies, jedyne zapewne stworzenie, do którego jesteś przywiązany. Ale twoje męczarnie zaraz się skończą, ból głowy ustąpi.”

Poradził, by Piłat udał się na przechadzkę, podczas której on chętnie będzie mu towarzyszył i podzieli się z nim swoimi myślami, bo nierozsądnym jest, gdy opuszcza nas wiara w ludzi, przelewać uczucia na psa. Sekretarz notujący zeznania zbladł, a pergamin wypadł mu z rąk. Dziwił się śmiałości aresztanta. Tymczasem procurator nakazał go rozwiązać i przyznać się, że jest lekarzem, ale i tej opinii Ha – Nocri zaprzeczył. Piłat przypomniał, że to od niego zależy los skazańca. Ów odrzekł, że włos, na którym wisi jego życie, może przeciąć tylko ten, kto je na nim zawiesił. Zaoponował, jakoby przybył do Jeruszalaim witany przez tłumy jako prorok. Ponoć towarzyszył mu tylko Mateusz Lewita. „Teraz całe ich zgromadzenie powstało i poprowadzili Go przed Piłata. Tam zaczęli oskarżać Go: < Stwierdziliśmy, że ten człowiek podburza nasz naród, że odwodzi od płacenia podatków Cezarowi i że siebie podaje za Mesjasza – Króla.> Piłat zapytał Go: < Czy Ty jesteś Królem żydowskim?” > Jezus odpowiedział mu: Piłat oświadczył więc arcykapłanom i tłumom: . Lecz oni nastawali i mówili: . Gdy Piłat to usłyszał, zapytał, czy człowiek ten jest Galilejczykiem. A gdy się upewnił, że jest spod władzy Heroda, odesłał Go do Heroda, który w tych dniach również przebywał w Jerozolimie.” (Ewangelia według świętego Łukasza)
Dziwiła Piłata filozofia skazańca, według którego na świecie nie istnieli źli ludzie, a jedynie dobrzy. Nie dopatrzył się w jego działalności cech przestępstwa, uznał go za obłąkanego filozofa, nie zatwierdził wyroku śmierci, ale polecił, by wydalono Jeszuę z Jeruszalaim i uwięziono w Cezarea Stratonica nad Morzem Śródziemnym, w miejscu, gdzie znajduje się rezydencja procuratora. Okazało się jednak, że to nie wszystko, bo w „rejestrze” przewinień Ha – Nocri istniał jeszcze zapis o obrazie cesarskiego majestatu. Poncjusz Piłat wiedział już, że nie uda się „uratować” skazańca.

Późniejsza relacja „przestępcy” dotyczyła znajomości z Judą z Kiriatu, który gościł Jeszuę w swoim domu i któremu filozof „zdradzał” swoje poglądy. Twierdził mianowicie, że „(...) wszelka władza jest gwałtem zadanym ludziom i że nadejdzie czas, kiedy nie będzie władzy ani cesarskiej, ani żadnej innej. Człowiek wejdzie do królestwa prawdy i sprawiedliwości, w którym niepotrzebna będzie już żadna władza.” Juda doniósł o poglądach Jeszui i wówczas ów został zatrzymany.

Piłat starał się uzmysłowić aresztowanemu, że nikt nie może opowiadać się przeciwko władaniu Cezara Tyberiusza. Wyprosił żołnierzy z tarasu i postanowił rozmówić się z podsądnym osobiście, ale ten nadal potwierdził swoje poglądy i przyznał się do wiary w jednego Boga. Poprosił procuratora o uwolnienie, lecz ów, widząc, że sprawa jest beznadziejna, musiał odmówić. Tym samym zatwierdził wyrok śmierci. Polecił przekazać więźnia komendantowi tajnej służby i odseparować go od pozostałych aresztantów. Wojsko miało eskortować skazańców do miejsca kaźni – na Nagą Górę.

strona:    1    2    3    4    5    6    7    8    9    10    11    12    13    14    15    16    17    18    19    20    21    22    23    24    25    26    27    28    29    30    31    32    33    34    35    36    37    38    39    40    41  

Szybki test:

Iwan Bezdomny po śmierci mistrza zajmuje się:
a) studiami medycznymi
b) pisaniem powieści o Chrystusie
c) pracą naukową
d) naprawą zegarków
Rozwiązanie

Baron Meigl, który wprosił się na bal był:
a) urzędnikiem Komisji Nadzoru Widowisk
b) dyrektorem teatu
c) dyrektorem Komisji Mieszkaniowej
d) cenzorem
Rozwiązanie

Woland oświadczył, że Berlioz:
a) nie poprowadzi zebrania literatów
b) zginie w wypadku komunikacyjnym
c) nie dożyje poranka
d) zginie przez ucięcie głowy
Rozwiązanie

Więcej pytań

Zobacz inne artykuły:

StreszczeniaOpracowanie
Mistrz i Małgorzata – streszczenie szczegółowe
Mistrz i Małgorzata – streszczenie w pigułce
Czas i miejsce akcji „Mistrza i Małgorzaty”
Świat przedstawiony w powieści „Mistrz i Małgorzata” – realizm i fantastyka
Znaczenie tytułu i motta „Mistrza i Małgorzaty”
Główne wątki „Mistrza i Małgorzaty”
Michaił Bułhakow – życie i twórczość
Problematyka moralno – filozoficzna w „Mistrzu i Małgorzacie”
Obraz Moskwy lat trzydziestych XX wieku – w oparciu o powieść „Mistrz i Małgorzata”
Język „Mistrza i Małgorzaty”
„Mistrz i Małgorzata” jako arcydzieło literatury światowej
Polifoniczność narracji w powieści Bułhakowa
Kompozycja i struktura „Mistrza i Małgorzaty”
Problematyka władzy w „Mistrzu i Małgorzacie”
Historia Poncjusza Piłata i Jeszui Ha - Nocri
Historia miłości mistrza i Małgorzaty
„Mistrz i Małgorzata” jako parabola
„Powieść w powieści” na przykładzie „Mistrza i Małgorzaty”
Humor w „Mistrzu i Małgorzacie”
Twórczość Michaiła Bułhakowa
„Mistrz i Małgorzata” jako powieść wielogatunkowa
Nawiązania w „Mistrzu i Małgorzacie”
Motyw miłości w „Mistrzu i Małgorzacie”
Wybrane adaptacje „Mistrza i Małgorzaty”
Plan wydarzeń „Mistrza i Małgorzaty”
Najważniejsze cytaty „Mistrza i Małgorzaty”
Bibliografia




Bohaterowie
Małgorzata – charakterystyka postaci
Mistrz – charakterystyka postaci
Jeszua Ha-Nocri charakterystyka postaci
Wizja szatana (Woland) „Mistrza i Małgorzaty”
Piłat z Pontu – charakterystyka postaci
Charakterystyka bohaterów powieści mistrza
Charakterystyka gości z zaświatów - Woland i jego świta
Charakterystyka pozostałych bohaterów „Mistrza i Małgorzaty”



Partner serwisu:

kontakt | polityka cookies