Jesteś w: Ostatni dzwonek -> Mistrz i Małgorzata

Mistrz i Małgorzata – streszczenie szczegółowe

Autor: Ewa Petniak

Woland okazał również podpisany przez samego Stiopę kontrakt opiewający na sporą sumę dziesięciu tysięcy rubli, a ich odbiór był już pokwitowany. By upewnić się co do tego faktu, dyrektor Varietes skontaktował się z dyrektorem finansowym teatru – Rimskim. Ów wszystko potwierdził i usiłował dowiedzieć się, kiedy dyrektor w związku z tym wszystkim zjawi się w teatrze. Rozmówca obiecał, że niebawem. Tymczasem w tle ujrzał zalakowane, łączące się z przedpokojem, drzwi do gabinetu Berlioza. Zdziwił się nieco, lecz w większe osłupienie wprawił go widok dziwacznego mężczyzny w binoklach bez jednego szkła oraz ogromnego czarnego kocura spoczywającego na pufie, popijającego wódkę z kieliszka i nakłuwającego na widelec marynowany grzyb. Wtedy profesor czarnej magii orzekł, że będzie potrzebował mieszkania Stiopy jako lokum dla swojej świty. Dyrektor chciał dopytać o wszystko Grunię, lecz ta została wysłana na przymusowy urlop do Woroneża. W pokoju zjawił się jeszcze jeden dziwny osobnik – płomiennie rudy, o niezbyt miłej fizjonomii, z wystającym z ust kłem. Był to Azazello. Nagle świta Wolanda rozgościła się w domu Stiopy i z niezbyt uprzejmym pożegnaniem: „Won!” wysłała go w nieznane. Gdy się ocknął, wokół szumiało morze, a on w kalesonach i koszuli znajdował się na molo w Jałcie, o czym poinformował go zaczepiony mężczyzna z papierosem. Jałta – ukraińskie miasto na Półwyspie Krymskim, położone u wybrzeży Morza Czarnego. W czasach istnienia ZSRR Jałta była znanym kurortem nadmorskim. Tutaj odbyła się słynna konferencja jałtańska z udziałem przywódców „Wielkiej Trójki”: prezydenta USA - Franklina Delano Roosevelta, premiera Wielkiej Brytanii - Winstona Churchilla i przywódcy ZSRR - Józefa Stalina. Ustalono wówczas podział polityczny powojennej Europy. Z Jałty wiedzie najdłuższa w Europie linia trolejbusowa długości około 80 kilometrów. Ostatnie przystanki linii znajdują się w innym ukraińskim mieście - Symferopolu.

8. Pojedynek profesora z poetą
W szpitalu dla obłąkanych Iwan Bezdomny spotkał się z samym profesorem Strawińskim, któremu również opowiedział o zajściach na Patriarszych Prudach. Życzył sobie, by go wypuszczono, bo miał do spełnienia misję ujęcia „przestępców”. Lekarz zawyrokował, że jeżeli wyjdzie w stroju, w którym zjawił się w szpitalu – kalesonach i podartej koszuli, to niebawem wróci do kliniki. Kierując się rozsądkiem, poradził, by desperat spisał zarzuty wobec podejrzanych na kartce, zalecił wypoczynek i kąpiele.
Iwan Bezdomny obudził się w szpitalu dla umysłowo chorych, gdzie go niedawno przywieziono i stwierdzono schizofrenię. Pielęgniarka zaprowadziła go do wspaniale wyposażonej łazienki, by wziął orzeźwiającą kąpiel. Następnie podała mu czyste odzienie i szlafrok.

Potem przeprowadzono z nim wywiad lekarski. Iwan stale próbował udowadniać, że nie jest wariatem. Bał się mówić prawdę, bo była niewiarygodna Najpierw pytano go o rodzinę, przebyte choroby, a dopiero potem o wydarzenia na Patriarszych Prudach. Zbadano go dokładnie: zmierzono temperaturę, puls, ciśnienie, pobrano krew. Wkrótce podano śniadanie, a potem przybył autorytet wśród lekarzy – czterdziestokilkuletni, starannie ogolony doktor Strawiński. Znamiennym dla niego słowem było: „wyśmienicie”, którego zwykł używać po każdej „rozsądnej” odpowiedzi pacjenta. Iwan jeszcze raz opowiedział o tym, co się wydarzyło na Patriarszych Prudach, o dziwnym „proroku” - magu, znajomym Poncjusza Piłata, który przewidział śmierć Berlioza i działanie Annuszki.

Poeta zażądał, by go niezwłocznie wypuszczono. Lekarz nie oponował, ale nakazał Iwanowi potwierdzić fakt normalności. Pacjent spełnił jego prośbę i przedstawił swój plan działania. Zamierzał po opuszczeniu szpitala niezwłocznie pójść na milicję, by jeszcze raz wszcząć poszukiwania tajemniczego konsultanta. Od tego zamiaru odwodził go doktor, sugerując, że jeżeli uda się tam w takim stroju, w jakim pojawił się w szpitalu (w kalesonach i rozerwanej koszuli), to niedługo znów tu powróci. Zamiast tego zaproponował, by chory spisał na kartce swoje zarzuty a jeżeli wszystko będzie prawdą, to sprawa zostanie niebawem wyjaśniona. Zalecił poecie dużo wypoczynku i kąpiele.

strona:    1    2    3    4    5    6    7    8    9    10    11    12    13    14    15    16    17    18    19    20    21    22    23    24    25    26    27    28    29    30    31    32    33    34    35    36    37    38    39    40    41  

Szybki test:

Iwan w pogoni za tajemniczym konsultantem i jego towarzyszami wbiegł do cudzego mieszkania, zabrał z niego:
a) kapelusz i laskę
b) ubrania
c) święty obrazek i świecę
d) pewną sumę pieniędzy
Rozwiązanie

Strawiński to:
a) sekretarz redakcji Massolitu
b) urzędnik Komisji Widowisk
c) dyrektor kliniki psychiatrycznej
d) szef restauracji w „Domu Gribojedowa”
Rozwiązanie

Woland podpisał kontrakt na magiczne występy w teatrze Varietes z:
a) Arkadiuszem Apołłonowiczem
b) Warionuchą
c) Stiopą Lichodiejewem
d) Nikanorem Iwanowiczem
Rozwiązanie

Więcej pytań

Zobacz inne artykuły:

StreszczeniaOpracowanie
Mistrz i Małgorzata – streszczenie szczegółowe
Mistrz i Małgorzata – streszczenie w pigułce
Czas i miejsce akcji „Mistrza i Małgorzaty”
Świat przedstawiony w powieści „Mistrz i Małgorzata” – realizm i fantastyka
Znaczenie tytułu i motta „Mistrza i Małgorzaty”
Główne wątki „Mistrza i Małgorzaty”
Michaił Bułhakow – życie i twórczość
Problematyka moralno – filozoficzna w „Mistrzu i Małgorzacie”
Obraz Moskwy lat trzydziestych XX wieku – w oparciu o powieść „Mistrz i Małgorzata”
Język „Mistrza i Małgorzaty”
„Mistrz i Małgorzata” jako arcydzieło literatury światowej
Polifoniczność narracji w powieści Bułhakowa
Kompozycja i struktura „Mistrza i Małgorzaty”
Problematyka władzy w „Mistrzu i Małgorzacie”
Historia Poncjusza Piłata i Jeszui Ha - Nocri
Historia miłości mistrza i Małgorzaty
„Mistrz i Małgorzata” jako parabola
„Powieść w powieści” na przykładzie „Mistrza i Małgorzaty”
Humor w „Mistrzu i Małgorzacie”
Twórczość Michaiła Bułhakowa
„Mistrz i Małgorzata” jako powieść wielogatunkowa
Nawiązania w „Mistrzu i Małgorzacie”
Motyw miłości w „Mistrzu i Małgorzacie”
Wybrane adaptacje „Mistrza i Małgorzaty”
Plan wydarzeń „Mistrza i Małgorzaty”
Najważniejsze cytaty „Mistrza i Małgorzaty”
Bibliografia




Bohaterowie
Małgorzata – charakterystyka postaci
Mistrz – charakterystyka postaci
Jeszua Ha-Nocri charakterystyka postaci
Wizja szatana (Woland) „Mistrza i Małgorzaty”
Piłat z Pontu – charakterystyka postaci
Charakterystyka bohaterów powieści mistrza
Charakterystyka gości z zaświatów - Woland i jego świta
Charakterystyka pozostałych bohaterów „Mistrza i Małgorzaty”



Partner serwisu:

kontakt | polityka cookies