Nawiązania w „Mistrzu i Małgorzacie”
Autor: Ewa PetniakPostać ucznia Jeszui – Mateusza Lewity.
Jeden z ewangelistów i uczniów Jezusa nosił dokładnie takie imię. Pismo święte mówi, że zanim został „słuchaczem” nauk Chrystusa, pełnił funkcję celnika – był poborcą podatkowym. Zawód ten porzucił. Miało to miejsce zaraz po cudownym uzdrowieniu paralityka. Oto fragment Biblii – autorstwa samego ewangelisty: „Odchodząc stamtąd, Jezus ujrzał człowieka imieniem Mateusz siedzącego w komorze celnej, i rzekł do niego:
On wstał i poszedł za Nim.” Inny ewangelista – święty Marek pisze, że ów Apostoł miał drugie imię – Lewi: „Potem wyszedł znowu nad jezioro. Cały lud przychodził do Niego, a On nauczał. A przechodząc ujrzał Lewiego, syna Alfeusza, siedzącego w komorze celnej, i rzekł do niego:
On wstał i poszedł za nim.”
Być może postać tego Apostoła zasugerowała twórcy Mistrza i Małgorzaty bohatera – Mateusza Lewitę. Ten z powieści nosi nazwisko podobne do drugiego imienia Ewangelisty (Lewita - Lewi), jest również poborcą podatkowym, który słysząc słowa nieznanego filozofa, porzuca swój zawód i wiernie kroczy za nim, a na pergaminach spisuje jego naukę, niczym święty Mateusz Ewangelię.
Bułhakow zamieścił w swoim dziele „prywatną” wersję wydarzeń w Jerozolimie sprzed dwóch tysięcy lat. Bezsensem byłoby doszukiwać się w niej kategorycznej prawdy. Ta wizja posłużyła mu jako tło przypominające o odwiecznej problematyce walki dobra ze złem, poszukiwaniu wartości i prawdy, która na przełomach dziejów może okazać się różna, podlegać wielu analizom, być niejednolicie zapisywana, a przez to niełatwa do uchwycenia. Biblia ukazuje cztery „wersje” życia, nauki i śmierci Chrystusa – są to „zapisy” czterech Apostołów. Każdy z nich nieco inaczej prezentuje dzieje Jezusa, np. wzbogaca je o dodatkowe fakty. Każdą z Ewangelii można pokusić się i nazwać „indywidualną interpretacją”. Wszystkie jednak zachowują ten sam cel – mają przybliżać sylwetkę i naukę Zbawiciela. Zupełna prawda niemożliwa jest do odkrycia – zawsze jest lekko „zawoalowana”, choćby właśnie owymi interpretacjami, które zwykle pojawiają się później niż ma miejsce dany fakt. W momencie, gdy trudno jest uchwycić prawdę, z pomocą przychodzi wiara. Należy wierzyć, że wszystko co minęło, a co niektórzy starają się dokumentować, faktycznie wyglądało tak, jak jest ukazane odbiorcy.
strona: 1 2 3 4
Szybki test:
Woland nosi przy sobie laskę z czarną rączką w kształcie głowy:a) małpy
b) węża
c) żaby
d) pudla
Rozwiązanie
Biblijny Mateusz Lewi jest:
a) bogaczem
b) lekarzem
c) celnikiem
d) rybakiem
Rozwiązanie
Motto „Mistrza i Małgorzaty” zostało zaczerpnięte z:
a) Goethego
b) Dostojewskiego
c) Nietschego
d) Byrona
Rozwiązanie
Zobacz inne artykuły:
kontakt | polityka cookies