Jesteś w: Ostatni dzwonek -> Mistrz i Małgorzata

Mistrz – charakterystyka postaci

Autor: Ewa Petniak

Dzięki „przedsiębiorczości” ukochanej Margot ponownie mogli się spotkać. Wówczas mistrz poznał świtę Wolanda, początkowo traktował nowych znajomych sceptycznie, a samego szatana, jak twierdził, wolałby uznawać za wytwór halucynacji. Na pytanie diabła:
„(...) Ale pan wierzy, że to rzeczywiście jestem ja?
Odpowiedział:
- Cóż robić, muszę wierzyć – powiedział przybysz, ale oczywiście byłbym znacznie spokojniejszy, gdybym mógł uważać pana za wytwór halucynacji. – Tu spostrzegł się i dodał: - O, przepraszam!...”
Okazało się jednak, że „nie taki diabeł straszny, jak go malują”. „Ekipa” Wolanda pomogła kochankom – „przywróciła” mistrzowi rękopis dzieła, wróżąc, że przyniesie mu ono jeszcze niejedną niespodziankę, a być może i sławę oraz zabrała ich do pełnego spokoju „wieczystego domu”. Mistrz otrzymał od księcia ciemności przywilej „uwolnienia” bohatera swojej powieści – Piłata dręczonego od setek lat wyrzutami sumienia.

Mistrz symbolizuje człowieka pragnącego realizować swoje marzenia, które czasem rzeczywistość bezlitośnie unicestwia. Wtedy taki człowiek staje się nieszczęśliwy, traci wiarę w sens tego, co robi, zamyka się w sobie, unika innych. Zapasy jego sił życiowych zostają wyczerpane. Dokładnie taki jest bohater Bułhakowa – zbyt wrażliwy, by móc funkcjonować w okrutnej rzeczywistości. Wcześniej uzdolniony, ambitny pisarz, zafascynowany dwoma postaciami – symbolami: Jezusa (Jeszui) i Piłata, po wydrukowaniu fragmentu powieści i licznych krytykach, odrzuca świat realny i świadomie „zamyka się” w szpitalu dla umysłowo chorych, by tam „cierpieć” za prawdę, którą chciał ukazać światu – prawdę o istnieniu Jezusa, zakazaną i negowaną przez ateistyczne środowisko literatów. Przypomina tym samym swojego bohatera – Jeszuę, również cierpiącego, a nawet umierającego w imię prawdy.

„ – Teraz jestem nikim” – mówi reprezentantowi piekieł - Wolandowi i w tym tragicznym wyznaniu słychać bezsilność, brak wiary w siebie, wyrzeczenie się nawet własnej osobowości – próbę zaprzeczenia swemu istnieniu, a przecież musiał w jakiś sposób kochać życie. Wystarczy przypomnieć scenę, jak czule żegnał się z miastem – Moskwą, gdy opuszczał ją na zawsze: „Mistrz patrzył na miasto. W pierwszej chwili zakradł się do jego serca smutek i żal (...)
- Na zawsze!... Zrozumże to – wyszeptał mistrz i oblizał suche, spękane wargi. Zaczął uważnie przysłuchiwać się temu wszystkiemu, co działo się w jego duszy. Wydało mu się, że podniecenie minęło, przekształciło się w poczucie wielkiej, śmiertelnej krzywdy, ale i ono było nietrwałe, przeminęło, zastąpiła je , nie wiedzieć czemu, wyniosła obojętność, a tę z kolei przeczucie wiekuistego spokoju.”
Symbolizuje jednostkę tragiczną, pokonaną przez rzeczywistość, której nie może stawić oporu, ponieważ ta jest zbyt przerażającym i niebezpiecznym „potworem”. Jednocześnie uosabia kogoś, kto walczy i realizuje swoje zamierzenia bez względu na skutek, zawsze jest wierny sobie, za co zostaje nagrodzony, ale już w innym – dużo bardziej przyjaznym i bezpiecznym świecie.

strona:    1    2  

Zobacz inne artykuły:

StreszczeniaOpracowanie
Mistrz i Małgorzata – streszczenie szczegółowe
Mistrz i Małgorzata – streszczenie w pigułce
Czas i miejsce akcji „Mistrza i Małgorzaty”
Świat przedstawiony w powieści „Mistrz i Małgorzata” – realizm i fantastyka
Znaczenie tytułu i motta „Mistrza i Małgorzaty”
Główne wątki „Mistrza i Małgorzaty”
Michaił Bułhakow – życie i twórczość
Problematyka moralno – filozoficzna w „Mistrzu i Małgorzacie”
Obraz Moskwy lat trzydziestych XX wieku – w oparciu o powieść „Mistrz i Małgorzata”
Język „Mistrza i Małgorzaty”
„Mistrz i Małgorzata” jako arcydzieło literatury światowej
Polifoniczność narracji w powieści Bułhakowa
Kompozycja i struktura „Mistrza i Małgorzaty”
Problematyka władzy w „Mistrzu i Małgorzacie”
Historia Poncjusza Piłata i Jeszui Ha - Nocri
Historia miłości mistrza i Małgorzaty
„Mistrz i Małgorzata” jako parabola
„Powieść w powieści” na przykładzie „Mistrza i Małgorzaty”
Humor w „Mistrzu i Małgorzacie”
Twórczość Michaiła Bułhakowa
„Mistrz i Małgorzata” jako powieść wielogatunkowa
Nawiązania w „Mistrzu i Małgorzacie”
Motyw miłości w „Mistrzu i Małgorzacie”
Wybrane adaptacje „Mistrza i Małgorzaty”
Plan wydarzeń „Mistrza i Małgorzaty”
Najważniejsze cytaty „Mistrza i Małgorzaty”
Bibliografia




Bohaterowie
Małgorzata – charakterystyka postaci
Mistrz – charakterystyka postaci
Jeszua Ha-Nocri charakterystyka postaci
Wizja szatana (Woland) „Mistrza i Małgorzaty”
Piłat z Pontu – charakterystyka postaci
Charakterystyka bohaterów powieści mistrza
Charakterystyka gości z zaświatów - Woland i jego świta
Charakterystyka pozostałych bohaterów „Mistrza i Małgorzaty”



Partner serwisu:

kontakt | polityka cookies