Jesteś w: Ostatni dzwonek -> Mistrz i Małgorzata

Charakterystyka pozostałych bohaterów „Mistrza i Małgorzaty”

Strawiński – profesor i jednocześnie dyrektor kliniki psychiatrycznej, do której trafiło kilku bohaterów powieści (Iwan Bezdomny, mistrz, Nikanor Iwanowicz Bosy, Żorż Bengalski). Klinika była świetnie wyposażona i specjalizowała się w leczeniu „schizofrenii bezobjawowej”, czyli przyjmowała pacjentów „niewygodnych” politycznie.

Archibald Archibaldowicz - szef restauracji w „Domu Gribojedowa”. Bardzo przystojny, pełen uroku osobistego: „Wszedł na werandę piękny czarnooki mężczyzna ze spiczastą bródką, we fraku i ogarnął władczym spojrzeniem swoje włości. A mówili, a mówili mistycy, że był czas, kiedy mężczyzna ten nie chodził we fraku, tylko przepasywał się szerokim pasem skórzanym, zza którego sterczały rękojeści pistoletów, a jego włosy jak krucze skrzydło przewiązywał szkarłatny jedwab i po Morzu Karaibskim płynął pod jego dowództwem bryg pod czarną trumienną banderą z trupią czaszką.”
Przyczynił się do aresztowania Iwana Bezdomnego, który po wyczerpującym pościgu za magiem i jego świtą pojawił się w restauracji Gribojedowa i wszczął awanturę. Rozpoznał dziwacznych gości: Korowiowa i Behemota, po czym doszło do strzelaniny i próby aresztowania przybyszów. W efekcie Gribojedow spłonął.

Sasza Riuchin - poeta, przyjaciel Bezdomnego, działacz Massolitu. Po aresztowaniu Iwana pojechał wraz z nim do klinki Strawińskiego. Skrytykowany przez Bezdomnego utracił wiarę w swój talent twórczy.

Łapszennikowa - sekretarz redakcji Massolitu. Wyglądała jakby dostała zeza od ciągłego kłamania. Potwierdziła brak zgody na wydrukowanie powieści mistrza.

Zofia Pawłowna – recepcjonistka w białych skarpetkach, nie chciała wpuścić Korowiowa i Behemota na teren restauracji Gribojdowa.

Annuszka – nazywano ją również „Gangreną”. To ona rozlała olej słonecznikowy, przyczyniając się tym samym do śmierci Berlioza. Wypełniła proroctwo Wolanda. Znalazła i przywłaszczyła sobie złotą podkówkę wysadzaną szlachetnymi kamieniami, która Małgorzata otrzymała w prezencie od messera. Podkówkę odzyskał Azazello, niegrzecznie upominając kobietę, by nigdy więcej nie zagarniała cudzego mienia.


Baron Meigel – urzędnik Komisji Widowisk, deklarował się oprowadzać po ciekawych zakątkach stolicy zagranicznych turystów, w istocie inwigilował ich i donosił. Tajnie współpracował z aparatem kontroli państwa. Wprosił się na bal do zagranicznego turysty Wolanda i stracił na nim życie. Zabił go Azazello. Jego krwią Woland spełnił toast, wznosząc kielich, w który zamieniła się skradziona z kostnicy głowa Berlioza: „W tejże chwili w dłoniach Azazella coś błysnęło ogniem, coś niezbyt głośno trzasnęło, jak gdyby ktoś klasnął w dłonie, baron zaczął się przewracać na wznak, szkarłatna krew buchnęła z jego piersi, zalała wykrochmaloną koszulę i kamizelkę. Pod bijący strumień Korowiow podstawił czaszkę, po czym napełnioną podał Wolandowi.”

strona:    1    2  


Zobacz inne artykuły:

StreszczeniaOpracowanie
Mistrz i Małgorzata – streszczenie szczegółowe
Mistrz i Małgorzata – streszczenie w pigułce
Czas i miejsce akcji „Mistrza i Małgorzaty”
Znaczenie tytułu i motta „Mistrza i Małgorzaty”
Główne wątki „Mistrza i Małgorzaty”
Świat przedstawiony w powieści „Mistrz i Małgorzata” – realizm i fantastyka
Michaił Bułhakow – życie i twórczość
Problematyka moralno – filozoficzna w „Mistrzu i Małgorzacie”
Obraz Moskwy lat trzydziestych XX wieku – w oparciu o powieść „Mistrz i Małgorzata”
„Mistrz i Małgorzata” jako arcydzieło literatury światowej
Polifoniczność narracji w powieści Bułhakowa
Kompozycja i struktura „Mistrza i Małgorzaty”
Problematyka władzy w „Mistrzu i Małgorzacie”
Historia Poncjusza Piłata i Jeszui Ha - Nocri
Historia miłości mistrza i Małgorzaty
Język „Mistrza i Małgorzaty”
„Powieść w powieści” na przykładzie „Mistrza i Małgorzaty”
Humor w „Mistrzu i Małgorzacie”
Twórczość Michaiła Bułhakowa
„Mistrz i Małgorzata” jako powieść wielogatunkowa
Nawiązania w „Mistrzu i Małgorzacie”
Motywy literackie w powieści „Mistrz i Małgorzata”
Motyw miłości w „Mistrzu i Małgorzacie”
„Mistrz i Małgorzata” jako parabola
Wybrane adaptacje „Mistrza i Małgorzaty”
Plan wydarzeń „Mistrza i Małgorzaty”
Najważniejsze cytaty „Mistrza i Małgorzaty”
Bibliografia
Bohaterowie
Małgorzata – charakterystyka postaci
Mistrz – charakterystyka postaci
Jeszua Ha-Nocri charakterystyka postaci
Wizja szatana (Woland) „Mistrza i Małgorzaty”
Piłat z Pontu – charakterystyka postaci
Charakterystyka bohaterów powieści mistrza
Charakterystyka gości z zaświatów - Woland i jego świta
Charakterystyka pozostałych bohaterów „Mistrza i Małgorzaty”Partner serwisu:

kontakt | polityka cookies