„Doktor Piotr” - stereszczenie opowiadania - strona 2
Jesteś w: Ostatni dzwonek -> Opowiadania Żeromskiego

„Doktor Piotr” - stereszczenie opowiadania

Autor: Karolina Marlêga

Nieopodal budowy kolei znajdowaÅ‚a siÄ™ wielka, wapienna góra. Po dokÅ‚adnym zbadaniu wzniesienia przez inżyniera, okazaÅ‚o siÄ™, że znajdowaÅ‚y siÄ™ w nim pokÅ‚ady gliny. KtóregoÅ› dnia inżynier z CedzynÄ… pojechali furmankÄ… do leżącego u podnóża góry folwarku ZapÅ‚ocie. MieszkaÅ‚ tam Polichnowicz – trzydziestoletni wÅ‚aÅ›ciciel dworku, budynków gospodarczych i gorzelni. Mimo, iż byÅ‚ absolwentem szkoÅ‚y rolniczej w Dublanach pod Lwowem, nie umiaÅ‚ zarzÄ…dzać gospodarkÄ…, a przejÄ™tÄ… po ojcu ziemiÄ™ doprowadziÅ‚ do doszczÄ™tnej ruiny. Bijakowski przedstawiÅ‚ mu propozycjÄ™ kupna góry, nazwanej „ÅšwiÅ„skÄ… KrzywdÄ…”, za sto rubli, na co ten z ochotÄ… siÄ™ zgodziÅ‚.

Po paru dniach Teodor sprowadziÅ‚ maszynÄ™ do wyrobu cegÅ‚y, która stanęła u podnóża góry. Inżynier zatrudniÅ‚ również kilku ludzi do pracy w cegielni. Gdy pierwsze lokomotywy zaczęły jeździć, Teodor odkupiÅ‚ za parÄ™ setek rubli caÅ‚y folwark Polichnowicza. Gdy byÅ‚y wÅ‚aÅ›ciciel majÄ…tku wyjechaÅ‚, inżynier nie miaÅ‚ pomysÅ‚u na zagospodarowanie ugorów. W tym czasie Cedzyna nadal marzyÅ‚ o pracy w wiejskim folwarku, co pozwoliÅ‚oby mu wrócić „na Å‚ono natury”, do uprawy ziemi, którÄ… tak kochaÅ‚. OczekiwaÅ‚, że zrealizowanie pragnienia umożliwi mu inżynier. Bujakowski rozparcelowaÅ‚ jednak majÄ…tek, sprzedajÄ…c go po kawaÅ‚ku „indywidualistom” (okreÅ›lenie chÅ‚opów kupujÄ…cych dworskie parcele, bez pomocy banków), pozostawiajÄ…c sobie dworek, skalistÄ… górÄ™ i kawaÅ‚ek ziemi. ChÅ‚opi sprowadzili swe rodziny i caÅ‚y dobytek, kopali studnie, budowali domy i grodzili swe parcele. Na wiosnÄ™ zaÅ› zaczÄ™li obsiewać pola.

Dla nowoprzybyłych do pracy w cegielni ludzi inżynier wybudował mieszkania. Dominik zamieszkał w dwóch izbach, w dworze Bijakowskiego, który uczył go produkcji i zarządzania kopalniami gliny. Wyjeżdżając w interesach, powierzył mu całą produkcję. Od tej pory Cedzyna, od świtu do nocy, zajmował się bez chwili odpoczynku cegielnią, cały czas tęskniąc za synem.

Pewnego zimowego ranka ktoś zapukał do okna mieszkania Dominika. Gdy otworzył drzwi, ujrzał swego syna, ubranego w krótkie palto i trzymającego w ręku walizkę. Zdziwiony tym widokiem (Piotr pisał, iż wyjeżdża do Anglii), poczuł ogromne szczęście. Mężczyźni przywitali się, a zmęczony kilkudniową podróżą pociągiem syn poszedł spać do drugiej izby. Gdy w końcu się przebudził, ujrzał starego ojca siedzącego pod piecem. Wtedy wyznał, że zrezygnował z wyjazdu do Anglii.
Od przyjazdu Piotra upłynęło kilka dni. Stary Dominik powrócił z miasta powiatowego do domu. Przed wyjazdem poprosił syna o zrobienie porządku w rachunkach (chcąc znaleźć mu zajęcie). Gdy wszedł do izby, Piotr był blady, w ręku zaś trzymał obwiązany tasiemką stary notes.

Powiedział ojcu, iż dowiedział się o pochodzeniu pieniędzy, które ten przesyłał mu przez cztery lata na naukę i utrzymanie. Potem oznajmił o wyjeździe do Anglii i przyjęciu proponowanej posady, ponieważ zamierzał oddać okradzionym przez ojca ludziom należne im sumy. Wykrzyczał, że ojciec dawał mu fundusze na edukację pochodzące z hańbiącego procederu. W notesie wyczytał, iż Dominik w ciągu czterech lat przesłał mu osiemset pięćdziesiąt rubli, choć otrzymywał roczną pensję trzystu rubli.

Cedzyna tÅ‚umaczyÅ‚ Piotrowi, iż Bijakowski daÅ‚ mu „wolnÄ… rÄ™kÄ™” w prowadzeniu interesów: najpierw pÅ‚aciÅ‚ ludziom pracujÄ…cym w cegielni po trzydzieÅ›ci kopiejek, obniżajÄ…c później, przy ich zgodzie, stawkÄ™ do dwudziestu (nigdzie nie oferowano im wiÄ™cej). ZaoszczÄ™dzone pieniÄ…dze wysyÅ‚aÅ‚ Piotrowi, co nie byÅ‚o wedÅ‚ug niego kradzieżą. Mimo wszystko Piotr nie chciaÅ‚ go sÅ‚uchać. SpakowaÅ‚ walizkÄ™. Choć Dominik prosiÅ‚ by zostaÅ‚ i zaczÄ…Å‚ pracować u Bijakowskiego, odrzekÅ‚, że nie chce mieć nic wspólnego z inżynierem i nie przyjmie pracy przez protekcjÄ™. Gdy ojciec wypomniaÅ‚ mu, że posada w Anglii też jest w jakimÅ› stopniu skutkiem interwencji profesora, mężczyźni pokłócili siÄ™.

strona:    1    2    3  

Szybki test:

Bijakowski początkowo zatrudnił zubożałego szlachcica i obywatela ziemskiego - Dominika Cedzynę na stanowisku:
a) administratowa
b) dozorcy
c) zarzÄ…dcy
d) woźnicy
RozwiÄ…zanie

Góra, którą Bijakowski kulił od Polichnowicza za sto rubli zwana była:
a) Świńską Krzywdą
b) Końską Dolą
c) KrowiÄ… NiedolÄ…
d) Kaczym Szczytem
RozwiÄ…zanie

Po powrocie do kraju majętny Bijakowski rozpoczął pracę:
a) przy budowie drogi żelaznej
b) przy budowie statków morskich
c) w fabryce wagonów kolejowych
d) w fabryce włókienniczej
RozwiÄ…zanie

Więcej pytań

Zobacz inne artykuły:

Doktor Piotr
Czas i miejsce akcji opowiadania „Doktor Piotr”
„Doktor Piotr” - stereszczenie opowiadania
Problematyka opowiadania „Doktor Piotr”
Charakterystyka głównych bohaterów opowiadania „Doktor Piotr”
Kompozycja i struktura opowiadania „Doktor Piotr”
„Doktor Piotr” - nowela czy opowiadanie?
Konflikt miÄ™dzy ojcem a synem w „Doktorze Piotrze
Dominik Cedzyna jako przykład losów zrujnowanej szlachty w końcu XIX wieku w Królestwie Polskim
Plan wydarzeÅ„ opowiadania „Doktor Piotr”
Motywy literackie w opowiadaniu „Doktor Piotr”
Najważniejsze cytaty opowiadania „Doktor Piotr”

RozdziobiÄ… nas kruki, wrony
Czas i miejsce akcji noweli „RozdziobiÄ… nas kruki, wrony…”
„RozdziobiÄ… nas kruki, wrony…” - streszczenie noweli
Problematyka noweli „RozdziobiÄ… nas kruki, wrony…”
Charakterystyka bohaterów noweli „RozdziobiÄ… nas kruki, wrony…”
Kompozycja i struktura noweli „RozdziobiÄ… nas kruki, wrony…”
Symbolizm noweli „RozdziobiÄ… nas kruki, wrony…”
Impresjonizm, naturalizm i ekspresjonizm noweli „RozdziobiÄ… nas kruki, wrony…”
Plan wydarzeÅ„ noweli „RozdziobiÄ… nas kruki, wrony…”
Motywy literackie w noweli „RozdziobiÄ… nas kruki, wrony…”
Najważniejsze cytaty noweli „RozdziobiÄ… nas kruki, wrony…”

Siłaczka
Czas i miejsce akcji opowiadania „SiÅ‚aczka”
„SiÅ‚aczka” - streszczenie opowiadania
Geneza opowiadania „SiÅ‚aczka”
Problematyka „SiÅ‚aczki”
Charakterystyka bohaterów „SiÅ‚aczki”
Kompozycja i struktura „SiÅ‚aczki”
Altruizm czy konformizm w „SiÅ‚aczce” Å»eromskiego
Narracja „SiÅ‚aczki”
Plan wydarzeÅ„ „SiÅ‚aczki”
Motywy literackie w „SiÅ‚aczce”
Najważniejsze cytaty w „SiÅ‚aczce”

Inne
Stefan Żeromski - życiorys
Kalendarium twórczości Żeromskiego
Krytyczne opinie o „Opowiadaniach” Stefana Å»eromskiego
Bibliografia



Partner serwisu:

kontakt | polityka cookies