Jesteś w: Ostatni dzwonek -> Opowiadania Żeromskiego

„Siłaczka” - streszczenie opowiadaniaDoktor Paweł Obarecki powrócił do domu w złym humorze. Był właśnie u proboszcza, któremu złożył imieninowe życzenia i przez osiem godzin z naczelnikiem poczty, sędzią i aptekarzem grał w winta (nazwa gry w karty). Chodząc po swym gabinecie oddał się rozmyślaniom o metafizyce.

Ostatnimi czasy odczuwał wstręt do czytania, pisania, leżał całymi dniami na szezlongu lub spacerował po pokoju. Domową rozrywką stała się dla niego dyskusja o przyrządzaniu potraw z dwudziestoczteroletnią gospodynią. Często wpadał w melancholijny nastrój, stał się leniwy i smutny.

Metafizyka była dla niego niczym innym, jak przywoływaniem wspomnień, strzępków wiedzy, bezczynnością i stanem goryczy, a także przypomnieniem o niespełnionych zamiarach, planach i nadziejach. Rozmyślał również o czasie, w którym przybył do Obrzydłówka – miasteczka, w którym mieszkał od sześciu lat.

Trafił tu zaraz po ukończeniu studiów z kilkoma rublami w kieszeni. Czuł w sobie wówczas zapał do pracy i chęć realizacji zamierzonych celów. Przyjechał; „z umysłem rozwidnionym zorzą niewielu wprawdzie, ale nadzwyczajnie pożytecznych myśli (...)”. Od początku nie mógł dojść do porozumienia z miejscowym aptekarzem i felczerem, którzy sprzedawali ludziom różne leki i mikstury. Było to dla nich opłacalne, ponieważ do najbliższej apteki było pięć mil. Na ufności ludzi zbili duży majątek.

Doktor Obarecki, gdy uzbierał trochę pieniędzy, kupił podręczną apteczkę i jeździł z nią po okolicznych wsiach, lecząc mieszkańców. Sam sporządzał lekarstwa, rozdając je ludziom prawie za darmo. Jego działania polegały również na nauce higieny. Pracował dniami i nocami, całkowicie poświęcając się służbie innym, ponieważ był przekonany o słuszności swego działania.

Gdy po okolicy rozeszła się wieść o jego praktyce, wybito mu wszystkie szyby w oknach w i tak ubogim mieszkaniu. Za pierwszym razem, z uwagi na to, że jedyny szklarz w Obrzydłówku – Żyd - Boruch Pokoik, obchodził święto Kuczki (ośmiodniowe jesienne święto szałasów na pamiątkę pobytu Żydów na pustyni), doktor zakleił okna bibułą i czuwał przy nich z rewolwerem w ręku. Gdy święto dobiegło końca - Żyd wstawił szyby, lecz i tak wybijano je jeszcze parokrotnie. Wówczas Paweł polecił wstawić dębowe okiennice. Po zakończeniu aktów wandalizmu, rozpuszczono w miasteczku i po okolicznych wsiach plotki, że doktor „obcuje z duchami ciemności” i jest nieukiem. Chorych, idących do niego odciągano siłą. Oskarżany mężczyzna zdawał sobie sprawę, iż wszystko, co go spotykało, było zainspirowane przez aptekarza i felczera. Miał jednak w sobie jeszcze tyle chęci i zapału, iż nie zwracał na to uwagi.

Z czasem jednak silna wola, energia zaczęła ustępować zniechęceniu i brakowi wiary we własne siły. Po roku już nikt z ludzi nie słuchał jego próśb o przestrzeganie zasad higieny. „Robił, co tylko mógł – na próżno! Szczerze mówiąc – trudno nawet wymagać, aby człowiek nie mający butów na zimę, wygrzebujący w marcu z cudzych pól zgniłe, zeszłoroczne kartofle w celu czynienia sobie z nich podpłomyków, mielący na przednówku korę olszową na mąkę, aby tej domieszać do zbyt szczupłej miary mąki żytniej, gotujący kaszę z niedojrzałego ziarna, nabranego o świecie „sposobem kradzionym” – mógł zreformować w sensie dodatnim zaniedbane zdrowie swoje pod wpływem choćby najzrozumialej wyłożonych praw zdrowotności”. U Obareckiego leczyli się jedynie nieliczni Żydzi, skuszeni prawie bezpłatnymi medykamentami i usługami.

Któregoś dnia bohater doszedł do wniosku, że przeciwstawianie się elicie miasteczkowej nie ma już sensu. Schował wtedy swą apteczkę do szafy, używając jej jedyne na własne potrzeby. Poczuł się pokonany. Przestał składać wizyty w okolicy, a jego kompanami do rozmowy i wspólnego spędzania zostali proboszcz i sędzia. Czuł się wówczas bardzo samotny, szukając w przyrodzie wewnętrznego spokoju i harmonii.

strona:    1    2    3    4  

Szybki test:

Stasia Bozowska marzyła o studiach:
a) prawniczych
b) medycznych
c) matematycznych
d) filologicznych
Rozwiązanie

Stasia pisała podręcznik do:
a) fizyki
b) biologii
c) chemii
d) matematyki
Rozwiązanie

Po przyjeździe do Obrzydłówka Obarecki był skłócony z:
a) proboszczem i sędzią
b) naczelnikiem poczty i sołtysem
c) wójtem i karczmarzem
d) aptekarzem i felczerem
Rozwiązanie

Więcej pytań

Zobacz inne artykuły:

Doktor Piotr
Czas i miejsce akcji opowiadania „Doktor Piotr”
„Doktor Piotr” - stereszczenie opowiadania
Problematyka opowiadania „Doktor Piotr”
Charakterystyka głównych bohaterów opowiadania „Doktor Piotr”
Kompozycja i struktura opowiadania „Doktor Piotr”
„Doktor Piotr” - nowela czy opowiadanie?
Konflikt między ojcem a synem w „Doktorze Piotrze
Dominik Cedzyna jako przykład losów zrujnowanej szlachty w końcu XIX wieku w Królestwie Polskim
Plan wydarzeń opowiadania „Doktor Piotr”
Motywy literackie w opowiadaniu „Doktor Piotr”
Najważniejsze cytaty opowiadania „Doktor Piotr”

Rozdziobią nas kruki, wrony
Czas i miejsce akcji noweli „Rozdziobią nas kruki, wrony…”
„Rozdziobią nas kruki, wrony…” - streszczenie noweli
Problematyka noweli „Rozdziobią nas kruki, wrony…”
Charakterystyka bohaterów noweli „Rozdziobią nas kruki, wrony…”
Kompozycja i struktura noweli „Rozdziobią nas kruki, wrony…”
Symbolizm noweli „Rozdziobią nas kruki, wrony…”
Impresjonizm, naturalizm i ekspresjonizm noweli „Rozdziobią nas kruki, wrony…”
Plan wydarzeń noweli „Rozdziobią nas kruki, wrony…”
Motywy literackie w noweli „Rozdziobią nas kruki, wrony…”
Najważniejsze cytaty noweli „Rozdziobią nas kruki, wrony…”

Siłaczka
Czas i miejsce akcji opowiadania „Siłaczka”
„Siłaczka” - streszczenie opowiadania
Geneza opowiadania „Siłaczka”
Problematyka „Siłaczki”
Charakterystyka bohaterów „Siłaczki”
Kompozycja i struktura „Siłaczki”
Altruizm czy konformizm w „Siłaczce” Żeromskiego
Narracja „Siłaczki”
Plan wydarzeń „Siłaczki”
Motywy literackie w „Siłaczce”
Najważniejsze cytaty w „Siłaczce”

Inne
Stefan Żeromski - życiorys
Kalendarium twórczości Żeromskiego
Krytyczne opinie o „Opowiadaniach” Stefana Żeromskiego
BibliografiaPartner serwisu:

kontakt | polityka cookies