Jesteś w: Ostatni dzwonek -> Wesele

Premiera spektaklu „Wesele”Premiera „Wesela” miała miejsce 16 marca 1901 r. w Teatrze Miejskim (dzisiejszym Teatrze im. J.Słowackiego) w Krakowie. Sztuka odniosła niespodziewany sukces, ponieważ nikt przed premierą nie był co do niej przekonany, włącznie z ówczesnym dyrektorem teatru Józefem Kotarbińskim. Nawet sami aktorzy rezygnowali z odgrywania poszczególnych postaci, a na próbach uznawali tekst za nudny. Reżyserem pierwszego spektaklu był Adolf Wawelski wraz z samym Wyspiańskim, który zaprojektował scenografię do dramatu.

Sztuka wywarła piorunujące wrażenie na widzach, o czym świadczy fakt, iż po zamykającej utwór pieśni o złotym rogu, śpiewanej przez Chochoła, zapanowała grobowa cisza, po której nastąpiły gromkie oklaski.

Spektakl odegrano w Krakowie dwunastokrotnie, co na owe czasy było nie lada sukcesem. Gwiazdami w pierwszej obsadzie spektaklu byli Wanda Siemiaszkowa grająca Pannę Młodą, Stanisław Knake-Zawadzki grający Wernyhorę, Aleksander Zelwerowicz grający Kaspra oraz Kazimierz Kamiński grający Stańczyka.

Wystawienie Wesela było wówczas wydarzeniem, które zainspirowało wielu Polaków do podjęcia działań niepodległościowych. Dodatkowo dla środowiska krakowskiego spektakl był swoistym lustrem, w którym ukazano słabości mieszczan. Wersja spektaklu, która ujrzała światło dzienne, różniła się nieco od pierwotnej, głównie za sprawą imion bohaterów. I tak Gospodyni pierwotnie nazwana była Hanną, Dziennikarz – Dolciem (taki pseudonim miał Rudolf Starzewski), a Panna Młoda - Jagą.

Zobacz inne artykuły:

StreszczeniaOpracowanie
„Wesele” - streszczenie szczegółowe
Geneza „Wesela” Wyspiańskiego
Stanisław Wyspiański - biografia
Struktura dramatu (dramat realistyczny, obyczajowy, fantastyczny, psychologiczny, symboliczny, narodowy)
Kalendarium życia i twórczości Stanisława Wyspiańskiego
Stylizacja na gwarę w „Weselu”
„Teatr mój widzę ogromny”, czyli koncepcja teatru ogromnego
Czas i miejsce akcji w „Weselu” Stanisława Wyspiańskiego
Symbolika w „Weselu”
Nawiązanie do „Wesela” w kulturze
Najważniejsze cytaty „Wesela”
Bibliografia
Premiera spektaklu „Wesele”
Bohaterowie
Panna Młoda - charakterystyka
Pan Młody - charakterystyka
Bohaterowie „Wesela” i ich pierwowzoryPartner serwisu:

kontakt | polityka cookies