„Potop” - TOM I - streszczenie szczegółowe - strona 12
JesteÅ› w: Ostatni dzwonek -> Potop

„Potop” - TOM I - streszczenie szczegółowe

Autor: Karolina Marlêga

Rozdział XVI
Hetman RadziwiÅ‚Å‚ kazaÅ‚ Andrzejowi sprowadzić do Kiejdan chorÄ…gwie Mirskiego, Stankiewicza i WoÅ‚odyjowskiego, czyniÄ…c go przedtem regimentarzem. Gdy powiedziaÅ‚, że ZagÅ‚obÄ™, WoÅ‚odyjowskiego i Skrzetuskich każe rozstrzelać, Kmicic zaczÄ…Å‚ bÅ‚agać na kolanach o darowanie im życia. Wówczas Janusz zmieniÅ‚ zdanie komunikujÄ…c, że oficerów internuje do Birż, do Szwedów. Taki los miaÅ‚ spotkać wszystkich prócz ZagÅ‚oby. Ten zaÅ› miaÅ‚ umrzeć, ponieważ jako pierwszy nazwaÅ‚ ksiÄ™cia na balu zdrajcÄ…. SÅ‚yszÄ…c to, puÅ‚kownik poczÄ…Å‚ caÅ‚ować Janusza po rÄ™kach i tÅ‚umaczyć, że ZagÅ‚oba z pewnoÅ›ciÄ… nie wiedziaÅ‚ co mówi ze wzglÄ™du na wypity alkohol. RadziwiÅ‚Å‚ przystaÅ‚ na proÅ›by Kmicica – Jan Onufry miaÅ‚ także jechać do obozu do Birż. Na koniec rozmowy książe nakazaÅ‚ Andrzejowi sprowadzenie na czas wojny do zamku Billewiczówny i jej stryja (odjechali zaraz po północy). JeÅ›liby stawiali opór – miaÅ‚ użyć siÅ‚y. Hetman obawiaÅ‚ siÄ™, że miecznik przyÅ‚Ä…czy siÄ™ ze swymi towarzyszami laudaÅ„skimi do Sapiehy. Andrzej przystaÅ‚ na to rozwiÄ…zanie. Przywożąc OleÅ„kÄ™ do Kiejdan, zyska pewność, że panna nie wstÄ…pi do klasztoru.
Rozdział XVII
Kmicic nie wyruszył po chorągwie Stankiewicza i Mirskiego następnego dnia, gdyż te już zbliżały się do Kiejdan na pomoc swym pojmanym dowódcom. Wieść o zdradzie hetmańskiej rozniosła się po okolicy bardzo szybko, powodując, iż wszystkie chorągwie postanowiły się połączyć w obronie ojczyzny przeciw Radziwiłłowi.
Wieczorem wyprowadzono z piwnicy oficerów-aresztantów. Do Birż miał ich dostarczyć Roch Kowalski ze swym oddziałem. Oskierko słyszał o nim same superlatywy, podobno mieli podążać z człowiekiem silnym i odważnym. Bohaterowie wyruszyli w końcu w drogę. Podczas jazdy Zagłoba ułożył plan ucieczki: Rochowi wmówił, że są rodziną, zapraszając go do wozu zajmowanego przez siebie i towarzyszy. Onufry upił Kowalskiego, a gdy ten zasnął, sprytny żołnierz założył opończę i hełm śpiącego Rocha na siebie, wsiadł na jego konia (jechał obok wozu) i oddalił się. Ludzie Kowalskiego nie zatrzymali uciekiniera, ponieważ wzięli go za swego komendanta. Dopiero nad ranem odkryto nieobecność jeńca.
Roch był wściekły. Zagłoba zabrał mu konia i list polecający hetmana do komendanta Birż. Z kolei Wołodyjowski i inni oficerowi cieszyli się z takiego obrotu spraw. Byli pewni, że Zagłoba sprowadzi na pomoc chorągiew z Upity. Mimo ucieczki, podróż trwała dalej. Żołnierze jechali przez wsie i miasteczka.
Zagłoba faktycznie wkrótce powrócił z posiłkami laudańskimi i uwolnił aresztantów. Doszło do bójki Rocha i Józwy Butryma, w trakcie której Wołodyjowski wziął buławę z rąk Zagłoby i przejął dowództwo nad chorągwią. Wybawca opowiedział przyjaciołom o ucieczce. Wspominał rolę pierścienia Michała po dotarciu do oddziału. Mówił również o liście skradzionym Kowalskiemu, w którym Radziwiłł rozkazał komendantowi szwedzkiemu rozstrzelać jeńców po dotarciu do Birż. Słysząc to, oficerowie nie mogli uwierzyć, że za długoletnią, wierną służbę Janusz skazał ich na śmierć.
Dragoni Kowalskiego przeszli na stronę niedawnych aresztantów, którzy postanowili połączyć się z oddziałami Sapiehy. Podczas podróży ujrzeli w Klewanach ogień. Okazało się, że to Szwedzi zaatakowali wieś. Wszyscy zgodnie zamierzali pomóc ciemiężonym, zaś Zagłoba został w lasku pod Klewanami, pilnując Rocha, by nie zbiegł do Radziwiłła.
Rozdział XVIII
Gdy żoÅ‚nierze dojechali do wsi, zastali krzyczÄ…cych ludzi. Kobiety i wieÅ›niacy byli targani i poniewierani przez szwedzkich rajtarów, którzy zabierali ich inwentarz i palili chaÅ‚upy. WoÅ‚odyjowski z chorÄ…gwiÄ… zaatakowali. Walka przeistoczyÅ‚a siÄ™ w zaciÄ™tÄ… rzeź: „Gdzieniegdzie bito siÄ™ wiÄ™kszymi kupami, po kilkunastu na szable i rapiery, gdzieniegdzie bitwa zmieniÅ‚a siÄ™ w szereg pojedynków i mąż potykaÅ‚ siÄ™ z mężem, rapier krzyżowaÅ‚ siÄ™ z szablÄ…, czasem strzaÅ‚ pistoletowy buchnÄ…Å‚. Tu i owdzie rajtar, wymknÄ…wszy siÄ™ spod jednej szabli, biegÅ‚ jak pod smycz pod drugÄ…. Tu i owdzie Szwed lub Litwin wydobywaÅ‚ siÄ™ spod obalonego rumaka i padaÅ‚ zaraz pod ciÄ™ciem czekajÄ…cej naÅ„ szabli”. Po godzinie bitwa zakoÅ„czyÅ‚a siÄ™ zwyciÄ™stwem MichaÅ‚a.




strona:    1    2    3    4    5    6    7    8    9    10    11    12    13    14    15    16    17  

Szybki test:

Oleńka Andrzeja Kmicica przed pierwszym spotkaniem w Wodoktach widziała przed:
a) piętnastu laty
b) ośmiu laty
c) sześciu laty
d) dziesięciu laty
RozwiÄ…zanie

Szlachta laudańska planowała zeswatać Oleńkę z:
a) Kieniewiczem
b) Wołodyjowskim
c) Radziwiłłem
d) Kmicicem
RozwiÄ…zanie

Charłamp to:
a) łowczy królewski
b) poważny i cnotliwy pułkownik, biegły i doświadczony żołnierz
c) starosta dzierżawiący od wojewody mazowieckiego Wąsoczę
d) porucznik piatyhorskiej chorągwi litewskiej i dowódca dragonów Janusza Radziwiłła
RozwiÄ…zanie

Więcej pytań

Zobacz inne artykuły:

Inne
Czas i miejsce akcji „Potopu”
Geneza i okolicznoÅ›ci powstania „Potopu”
„Potop” - TOM I - streszczenie szczegółowe
Charakterystyka Aleksandry Billewiczówny
Charakterystyka Andrzeja Kmicica / Babinicza
„Potop” - TOM II - streszczenie szczegółowe
PrzeglÄ…d bohaterów historycznych „Potopu”
„Potop” - TOM III - streszczenie szczegółowe
Obraz XVII-wiecznego społeczeństwa w powieści Henryka Sienkiewicza
„Ku pokrzepieniu serc” - znaczenie utworu „Potop”
Bohaterowie fikcyjni oraz znani z historii, a nieobecni we współczesnych podręcznikach
Sposoby kreowania postaci w powieÅ›ci „Potop”
Streszczenie „Potopu” w piguÅ‚ce
Jan Onufry Zagłoba - charakterystyka
JÄ™zyk i styl powieÅ›ci historycznej „Potop”
„Potop” Henryka Sienkiewicza jako powieść historyczna
Kompozycja i artyzm powieÅ›ci „Potop”
TÅ‚o historyczne „Potopu” - stosunki polsko-szwedzkie w XVII wieku
Powieść historyczna w dziewiętnastowiecznej Polsce
Janusz Radziwiłł - charakterystyka
Biografia Henryka Sienkiewicza
Motyw miÅ‚oÅ›ci w „Potopie”
Szczegółowy plan wydarzeÅ„ „Potopu”
Filmowe adaptacje „Potopu”
Polscy powieÅ›ciopisarze o „Potopie”
Krytycy literaccy i badacze o „Potopie”
Ciekawostki o Henryku Sienkiewiczu
Wypowiedzi o Sienkiewiczu
Kalendarium twórczości Henryka Sienkiewicza
Kalendarium życia Henryka Sienkiewicza
Najważniejsze cytaty z „Potopu”
Bibliografia



Partner serwisu:

kontakt | polityka cookies