„Potop” - TOM I - streszczenie szczegółowe - strona 13
JesteÅ› w: Ostatni dzwonek -> Potop

„Potop” - TOM I - streszczenie szczegółowe

Autor: Karolina Marlêga

W tym czasie ZagÅ‚oba przekonaÅ‚ Kowalskiego, by przystÄ…piÅ‚ do ich oddziaÅ‚u. Po powrocie WoÅ‚odyjowskiego do lasku, przekazaÅ‚ tÄ™ wieść przyjacielowi. MichaÅ‚ przywiózÅ‚ siedmiu jeÅ„ców i rotmistrza szwedzkiego. Na „pożegnanie” powiedziaÅ‚, że pojmali i wypuÅ›cili ich ludzie Janusza RadziwiÅ‚Å‚a, którzy walczyli z jego rozkazu. OkÅ‚amali Szwedów, że zawarta ugoda miÄ™dzy ich królem a hetmanem byÅ‚a tylko fikcjÄ…. Wiedzieli, że RadziwiÅ‚Å‚ szybko siÄ™ o tym nie dowie, ponieważ byli daleko od zamku w Kiejdanach. Podejrzewali za to rychÅ‚Ä… reakcjÄ™ urażonych zerwaniem umowy Szwedów.
Rozdział XIX
Na Litwie rozpoczęła siÄ™ wojna domowa. Wojsko komputowe podzieliÅ‚o siÄ™ na dwa obozy. Jedni stali przy hetmanie, drudzy opowiedzieli siÄ™ przeciw unii ze SzwecjÄ… i poparli SapiehÄ™. WoÅ‚odyjowski z chorÄ…gwiÄ… przybyÅ‚ do Poniewieża, gdzie otrzymaÅ‚ wieÅ›ci o zniszczeniu przez Janusza oddziałów Mirskiego i Stankiewicza. Tych, którzy nie chcieli przystÄ…pić do ksiÄ™cia – pomordowano. Części udaÅ‚o siÄ™ uciec do lasów. PrzyczyniÅ‚ siÄ™ do tego Kmicic. Zbiedzy każdego dnia doÅ‚Ä…czali do MichaÅ‚a, przynoszÄ…c nowe wieÅ›ci: „NajważniejszÄ… z nich byÅ‚a wiadomość o buncie chorÄ…gwi komputowych, stojÄ…cych na Podlasiu, wedle BiaÅ‚egostoku i Tykocina. Po zajÄ™ciu Wilna przez wojska moskiewskie miaÅ‚y owe chorÄ…gwie stamtÄ…d przystÄ™p do krajów koronnych osÅ‚aniać. Lecz dowiedziawszy siÄ™ o zdradzie hetmana, utworzyÅ‚y konfederacjÄ™, na której czele stanÄ™li dwaj puÅ‚kownicy: Horotkiewicz i Jakub Kmicic, stryjeczny najwierniejszego poplecznika radziwiÅ‚Å‚owskiego, Andrzeja (…)”. Do buntu doÅ‚Ä…czyÅ‚a również chorÄ…giew Niewiaromskiego, wypowiadajÄ…c hetmanowi posÅ‚uszeÅ„stwo. Sprzeciw jednak nie trwaÅ‚ dÅ‚ugo – niegodzÄ…cy siÄ™ na politykÄ™ RadziwiÅ‚Å‚a zostali wybici przez Andrzeja. Po tych wieÅ›ciach WoÅ‚odyjowski zmieniÅ‚ najbliższe plany. Do momentu przyÅ‚Ä…czenia siÄ™ do Sapiehy musieli poczekać. Teraz należaÅ‚o ruszyć na Podlasie, do chorÄ…gwi tworzÄ…cych konfederacjÄ™. Zbiegowie donieÅ›li MichaÅ‚owi, że król Jan Kazimierz kazaÅ‚ wracać oddziaÅ‚om z Ukrainy i doÅ‚Ä…czyć do obrony przeciw Szwedom nad WisÅ‚Ä…. WoÅ‚odyjowski wyruszyÅ‚ z towarzyszami. Aby dotrzeć na Podlasie, musieli jechać obok Kiejdan, w których staÅ‚ Kmicic z piechotÄ…, jazdÄ… konnÄ… i armatami.
Gdy hetman dowiedziaÅ‚ siÄ™ o ucieczce oficerów, o zbuntowanej chorÄ…gwi laudaÅ„skiej, o wygranej przez niÄ… bitwie klewaÅ„skiej, w której Å›mierć poniosÅ‚o stu dwudziestu żoÅ‚nierzy szwedzkich – dostaÅ‚ ataku astmy, na którÄ… cierpiaÅ‚ od dawna. Do pogorszenia jego stanu przyczyniÅ‚ siÄ™ również list od szwedzkiego komendanta z Birż – Pontusa de la Gardie (głównodowodzÄ…cy siÅ‚ami szwedzkimi). RadziwiÅ‚Å‚ dowiedziaÅ‚ siÄ™, że żoÅ‚nierze szwedzcy pod przysiÄ™gÄ… zeznali o napadzie wojska Janusza w Klewanach... Hetmana ogarnęła ogromna wÅ›ciekÅ‚ość. Choć staraÅ‚ siÄ™ listownie wszystko wyjaÅ›nić, adresat nie uwierzyÅ‚.
Gdy Kmicic otrzymaÅ‚ korespondencjÄ™ od ksiÄ™cia z wiadomoÅ›ciami o poczynaniach zbiegów, o ocalenie głów których bÅ‚agaÅ‚ niegdyÅ› na kolanach, ucieszyÅ‚ siÄ™, że udaÅ‚o im siÄ™ uciec. Z rozkazu RadziwiÅ‚Å‚a, obawiajÄ…cego siÄ™ ataku MichaÅ‚a, Andrzej umocniÅ‚ obronÄ™ Kiejdan. PuÅ‚ki Mieleszki i Ganchofa zrobiÅ‚y zasadzkÄ™ na drodze do zamku. Choć czekali w gotowoÅ›ci, puÅ‚kownik i jego ludzie „zapadli siÄ™ pod ziemiÄ™”.
Tymczasem książe podupadł na zdrowiu, wychudł. Przerażała go groźba ruiny i niespełnienia planów.
Rozdział XX
Kmicic zakoÅ„czyÅ‚ ubezpieczanie Kiejdan, a nastÄ™pnie pojechaÅ‚ z rozkazu ksiÄ™cia po OleÅ„kÄ™ i Tomasza, by sprowadzić ich do zamku. Gdy dojechaÅ‚ do Billewicz, pozostawiÅ‚ swych dragonów w karczmie, a sam z wachmistrzem SorokÄ… i jednym pachoÅ‚kiem udaÅ‚ siÄ™ do miecznika i panny. WidzÄ…c narzeczonego, Aleksandra wyszÅ‚a do drugiej izby. U Tomasza Billewicza przebywaÅ‚ akurat sÄ…siad Dowgirg z Plemborga i pan ChudzyÅ„ski – dzierżawca z Ejragołów. Po przywitaniu i wypiciu kieliszka wina, Andrzej oznajmiÅ‚, że zamierza ich zabrać z zaproszenia hetmana do Kiejdan. Mieli tam mieszkać do czasu zapanowania pokoju w kraju. Po powrocie do komnaty, OleÅ„ka razem ze stryjem sprzeciwiÅ‚a siÄ™ przedstawionym planom. Nie chciaÅ‚a jechać do domu zdrajcy. Gdy Kmicic zapowiedziaÅ‚, że zabierze ich siÅ‚Ä…, usÅ‚yszeli tÄ™tent koni. Nagle otworzyÅ‚y siÄ™ drzwi i stanÄ™li w nich WoÅ‚odyjowski, Mirski, ZagÅ‚oba, dwaj Skrzetuscy, Stankiewicz, Oskierko i Roch Kowalski. Gospodarz zaczÄ…Å‚ ich prosić o ratunek przez Andrzejem, a MichaÅ‚ przemówiÅ‚ do puÅ‚kownika, nazywajÄ…c go zdrajcÄ… i renegatem, mordercÄ… niewinnych żoÅ‚nierzy - przeciwników zdrady. Na koniec powiedziaÅ‚, że Kmicic poniesie za to sÅ‚usznÄ… karÄ™ – zginie. SzeÅ›ciu ludzi otrzymaÅ‚o rozkaz rozstrzelania zdrajcy ojczyzny. Po wyprowadzeniu puÅ‚kownika, OleÅ„ka zemdlaÅ‚a.




strona:    1    2    3    4    5    6    7    8    9    10    11    12    13    14    15    16    17  

Szybki test:

Książę Radziwiłł oznajmił, że Rzeczpospolita przechodzi pod władanie Szwedów:
a) o dwudziestej
b) o północy
c) o szóstej
d) w południe
RozwiÄ…zanie

Oleńka i Andrzej wyznali sobie miłość podczas wspólnego kuligu do:
a) Wodoktów
b) Lubicza
c) Mitrunów
d) Upity
RozwiÄ…zanie

Kmicic odziedziczył po podkomorzym Billewiczu majątek:
a) Wołmontowicze
b) Wodokty
c) Lubicz
d) Mitruny
RozwiÄ…zanie

Więcej pytań

Zobacz inne artykuły:

Inne
Charakterystyka Aleksandry Billewiczówny
Charakterystyka Andrzeja Kmicica / Babinicza
Czas i miejsce akcji „Potopu”
Geneza i okolicznoÅ›ci powstania „Potopu”
„Potop” - TOM I - streszczenie szczegółowe
PrzeglÄ…d bohaterów historycznych „Potopu”
„Potop” - TOM II - streszczenie szczegółowe
Obraz XVII-wiecznego społeczeństwa w powieści Henryka Sienkiewicza
„Ku pokrzepieniu serc” - znaczenie utworu „Potop”
Bohaterowie fikcyjni oraz znani z historii, a nieobecni we współczesnych podręcznikach
Sposoby kreowania postaci w powieÅ›ci „Potop”
„Potop” - TOM III - streszczenie szczegółowe
JÄ™zyk i styl powieÅ›ci historycznej „Potop”
„Potop” Henryka Sienkiewicza jako powieść historyczna
Kompozycja i artyzm powieÅ›ci „Potop”
TÅ‚o historyczne „Potopu” - stosunki polsko-szwedzkie w XVII wieku
Streszczenie „Potopu” w piguÅ‚ce
Jan Onufry Zagłoba - charakterystyka
Motyw miÅ‚oÅ›ci w „Potopie”
Szczegółowy plan wydarzeÅ„ „Potopu”
Powieść historyczna w dziewiętnastowiecznej Polsce
Janusz Radziwiłł - charakterystyka
Biografia Henryka Sienkiewicza
Filmowe adaptacje „Potopu”
Polscy powieÅ›ciopisarze o „Potopie”
Krytycy literaccy i badacze o „Potopie”
Ciekawostki o Henryku Sienkiewiczu
Wypowiedzi o Sienkiewiczu
Kalendarium twórczości Henryka Sienkiewicza
Kalendarium życia Henryka Sienkiewicza
Najważniejsze cytaty z „Potopu”
Bibliografia



Partner serwisu:

kontakt | polityka cookies