„Potop” - TOM I - streszczenie szczegółowe - strona 4
JesteÅ› w: Ostatni dzwonek -> Potop

„Potop” - TOM I - streszczenie szczegółowe

Autor: Karolina Marlêga

NastÄ™pnego dnia do Wodoktów przyjechaÅ‚a kompania Kmicica, proszÄ…c OleÅ„kÄ™ o jej czeladź i strzelby, ponieważ chcieli ruszyć do Upity na pomoc Andrzejowi. Billewiczówna odparÅ‚a, że nic od niej nie dostanÄ…. Gdy już wyznaÅ‚a, że zna ich przewinienia, oskarżyÅ‚a mężczyzn o kuszenie jej narzeczonego, rzekÅ‚a: „-Precz stÄ…d!”. Panowie KokosiÅ„ski, Uhlik, Kulwiec-Hippocentaurus, Ranicki, Rekuć i Zend stali osÅ‚upiali, nie wierzÄ…c w sÅ‚owa panienki.
Po wyjściu na dwór, byli oburzeni. Jeszcze nikt dotychczas nie ośmielił się tak do nich zwracać. Starali się trzymać nerwy na wodzy (byli zasłużonymi żołnierzami), licząc się z tym, że niesprawiedliwe oskarżenia padły z ust narzeczonej ich przyjaciela. Gdyby nią nie była, sprawę znieważenia załatwiliby inaczej. Swą czeladź (ludzi) odesłali ponownie do Lubicza, ponieważ nie mieli dla niej strzelb. Postanowili jechać do Upity na ratunek towarzyszowi bez niczyjej pomocy.
Przejechali las, za którym ukazaÅ‚a siÄ™ wieÅ› WoÅ‚montowicze (na pół drogi do Mitrunów). Zatrzymali siÄ™ w karczmie, w której ludzie na ich widok szeptali o ich wyczynach w Lubiczu. Tymczasem kompania wypiÅ‚a trochÄ™ „dla rozgrzewki”. Rozochocony KokosiÅ„ski zapytaÅ‚ siedzÄ…cÄ… obok szlachciankÄ™, czy z nim potaÅ„czy. Gdy dziewczyna odmówiÅ‚a, ludzie siedzÄ…cy w karczmie na czele z JózwÄ… Butrymem zebrali siÄ™ po przeciwnej stronie izby. KokosiÅ„ski, widzÄ…c to, spytaÅ‚, co od nich chcÄ…. Gdy Butrym odparÅ‚, by poszli precz, Ranicki uderzyÅ‚ go rÄ™kojeÅ›ciÄ… w pierÅ› i rzuciÅ‚ hasÅ‚o: „Bij”. Rozpoczęła siÄ™ walka miÄ™dzy kompanami Kmicica a Butrymami z WoÅ‚montowicz.
Rozdział V
Tegoż samego dnia wieczorem Kmicic przyjechaÅ‚ do Wodoktów. OpowiedziaÅ‚ narzeczonej, że w Upicie poskromiÅ‚ swych żoÅ‚nierzy, odpowiedzialnych za bójkÄ™ i pożar. OleÅ„ka przywitaÅ‚a go z powagÄ… i wynioÅ›le, lecz w sercu czuÅ‚a radość, że powróciÅ‚. OpowiedziaÅ‚a, że wie, co on i jego kompani wyczyniali w Lubiczu, stawiajÄ…c na koniec przemowy ultimatum – albo ona, albo jego towarzysze, po czym wybuchÅ‚a pÅ‚aczem. Kmicic zaczÄ…Å‚ jÄ… uspokajać, obiecujÄ…c, że siÄ™ zmieni i odprawi żoÅ‚nierzy.
WracajÄ…c do Lubicza, Andrzej czuÅ‚ zÅ‚ość na towarzyszy: „przypuszczaÅ‚, że pewnie znowu pijÄ… i zabawiajÄ… siÄ™”. Gdy dojechaÅ‚ do domu zdziwiÅ‚ siÄ™, że wszystkie drzwi byÅ‚y pootwierane i panowaÅ‚a cisza. Nie dochodziÅ‚y do jego uszu odgÅ‚osy spodziewanej biesiady.
ZsiadÅ‚szy z konia, wszedÅ‚ do sieni i zaczÄ…Å‚ nawoÅ‚ywać kolegów, lecz nie uzyskaÅ‚ odpowiedzi. Gdy przekroczyÅ‚ próg izby jadalnej, ujrzaÅ‚ uÅ‚ożone równo pod Å›cianÄ… ciaÅ‚a ludzi. W pierwszej chwili pomyÅ›laÅ‚, że kompani spali pijani, lecz gdy zaczÄ…Å‚ oÅ›wietlać ich twarze kagankiem, zdaÅ‚ sobie sprawÄ™, że wszyscy nie żyli: „WÅ‚osy powstaÅ‚y mu na gÅ‚owie, tak straszny widok uderzyÅ‚ jego oczy... Uhlika wyÅ‚Ä…cznie mógÅ‚ poznać po biaÅ‚ym pasie, bo twarz i gÅ‚owa przedstawiaÅ‚y jednÄ… bezksztaÅ‚tnÄ… masÄ™, krwawÄ…, ohydnÄ…, bez oczu, nosa i ust tylko wÄ…sy ogromne sterczaÅ‚y z tej okropnej kaÅ‚uży. Pan Kmicic Å›wieciÅ‚ dalej... Drugi z kolei leżaÅ‚ Zend z wyszczerzonymi zÄ™bami i wyszÅ‚ymi na wierzch oczyma, w których zeszkliÅ‚o siÄ™ przedÅ›miertne przerażenie. Trzeci z kolei, Ranicki, oczy miaÅ‚ przymkniÄ™te, a po caÅ‚ej twarzy cÄ™tki biaÅ‚e, krwawe i ciemne. Pan Kmicic Å›wieciÅ‚ dalej... Czwarty leżaÅ‚ pan KokosiÅ„ski, najmilszy Kmicicowi ze wszystkich towarzyszów, bo dawny sÄ…siad bliski. Ten zdawaÅ‚ siÄ™ spać spokojnie, jeno z boku, w szyi, widać mu byÅ‚o dużą ranÄ™, zapewne sztychem zadanÄ…. PiÄ…ty z kolei leżaÅ‚ olbrzymi pan Kulwiec-Hippocentaurus z żupanem podartym na piersiach i posiekanÄ… gÄ™stymi razami twarzÄ…. Pan Kmicic przybliżaÅ‚ kaganek do każdej twarzy, a gdy wreszcie szóstemu, Rekuciowi, w oczy zaÅ›wieciÅ‚, zdaÅ‚o mu siÄ™, że powieki nieszczÄ™snego zadrgaÅ‚y trochÄ™ od blasku”. Rekuć wymamrotaÅ‚ JÄ™drusiowi, że to Butrymy ich pobili, po czym skonaÅ‚. Na przeraźliwy krzyk Kmicica do izby wpadli żoÅ‚nierze, którzy przerazili siÄ™ widokiem, tak jak i on. Dowódca, owÅ‚adniÄ™ty szaÅ‚em, krzyknÄ…Å‚: „-Na koÅ„!”. OkoÅ‚o stu osób wybiegÅ‚o na dwór i wsiadÅ‚o na konie. PrzewodzÄ…cy wszystkim puÅ‚kownik krzyczaÅ‚: „-Bij, bij! Morduj!”. Skierowali siÄ™ w stronÄ™ WoÅ‚montowicz.

strona:    1    2    3    4    5    6    7    8    9    10    11    12    13    14    15    16    17  

Szybki test:

O odpowiedzialnych za masakrę swojej kompanii Kmicic dowiedział się od:
a) Rekucia
b) Oleńki
c) Soroki
d) Kiemlicza
RozwiÄ…zanie

Książę Radziwiłł oznajmił, że Rzeczpospolita przechodzi pod władanie Szwedów:
a) o dwudziestej
b) o szóstej
c) w południe
d) o północy
RozwiÄ…zanie

Charłamp to:
a) starosta dzierżawiący od wojewody mazowieckiego Wąsoczę
b) porucznik piatyhorskiej chorągwi litewskiej i dowódca dragonów Janusza Radziwiłła
c) łowczy królewski
d) poważny i cnotliwy pułkownik, biegły i doświadczony żołnierz
RozwiÄ…zanie

Więcej pytań

Zobacz inne artykuły:

Inne
Czas i miejsce akcji „Potopu”
Geneza i okolicznoÅ›ci powstania „Potopu”
„Potop” - TOM I - streszczenie szczegółowe
Charakterystyka Aleksandry Billewiczówny
Charakterystyka Andrzeja Kmicica / Babinicza
„Potop” - TOM II - streszczenie szczegółowe
PrzeglÄ…d bohaterów historycznych „Potopu”
„Potop” - TOM III - streszczenie szczegółowe
Obraz XVII-wiecznego społeczeństwa w powieści Henryka Sienkiewicza
„Ku pokrzepieniu serc” - znaczenie utworu „Potop”
Bohaterowie fikcyjni oraz znani z historii, a nieobecni we współczesnych podręcznikach
Sposoby kreowania postaci w powieÅ›ci „Potop”
Streszczenie „Potopu” w piguÅ‚ce
Jan Onufry Zagłoba - charakterystyka
JÄ™zyk i styl powieÅ›ci historycznej „Potop”
„Potop” Henryka Sienkiewicza jako powieść historyczna
Kompozycja i artyzm powieÅ›ci „Potop”
TÅ‚o historyczne „Potopu” - stosunki polsko-szwedzkie w XVII wieku
Powieść historyczna w dziewiętnastowiecznej Polsce
Janusz Radziwiłł - charakterystyka
Biografia Henryka Sienkiewicza
Motyw miÅ‚oÅ›ci w „Potopie”
Szczegółowy plan wydarzeÅ„ „Potopu”
Filmowe adaptacje „Potopu”
Polscy powieÅ›ciopisarze o „Potopie”
Krytycy literaccy i badacze o „Potopie”
Ciekawostki o Henryku Sienkiewiczu
Wypowiedzi o Sienkiewiczu
Kalendarium twórczości Henryka Sienkiewicza
Kalendarium życia Henryka Sienkiewicza
Najważniejsze cytaty z „Potopu”
Bibliografia



Partner serwisu:

kontakt | polityka cookies