„Potop” - TOM I - streszczenie szczegółowe - strona 6
JesteÅ› w: Ostatni dzwonek -> Potop

„Potop” - TOM I - streszczenie szczegółowe

Autor: Karolina Marlêga

MijaÅ‚y tygodnie. Wojska ChowaÅ„skiego zalewaÅ‚y RzeczpospolitÄ…: „na ostatni, widać szczebel niemocy zeszÅ‚a Rzeczpospolita, gdy nie mogÅ‚a dać oporu tym wÅ‚aÅ›nie siÅ‚om, które lekceważono aż dotÄ…d i z którymi zawsze rozprawiano siÄ™ zwyciÄ™sko. Prawda, że siÅ‚y te wspomagaÅ‚ nieugaszony i odradzajÄ…cy siÄ™ ciÄ…gle bunt Chmielnickiego, prawdziwa hydra stugÅ‚owa; pomimo jednak buntu, pomimo wyczerpania siÅ‚ w poprzednich wojnach, i statyÅ›ci i wojownicy urÄ™czali, że samo tylko Wielkie KsiÄ™stwo mogÅ‚o i byÅ‚o w stanie nie tylko napór odeprzeć, ale jeszcze chorÄ…gwie swe zwyciÄ™sko poza wÅ‚asne granice przenieść. Na nieszczęście, niezgoda wewnÄ™trzna stawaÅ‚a owej możnoÅ›ci na przeszkodzie, paraliżujÄ…c usiÅ‚owania tych nawet obywateli, którzy życie i mienie w ofierze nieść byli gotowi”.

Miasteczka i wsie na Å»mudzi przepeÅ‚nione byÅ‚y ludnoÅ›ciÄ…, nie starczaÅ‚o żywnoÅ›ci, ludzie umierali z gÅ‚odu. Na polach, przy drogach prowadzÄ…cych do wsi leżaÅ‚y skostniaÅ‚e trupy ludzkie ogryzione przez wilki, które bardzo siÄ™ rozmnożyÅ‚y. CaÅ‚ymi stadami podchodziÅ‚y do wsi i atakowaÅ‚y. NÄ™dzarze palili na polach przy wsiach ogniska, bÅ‚agajÄ…c przejeżdżajÄ…cych ludzi o kawaÅ‚ek chleba. CaÅ‚a Rzeczpospolita żyÅ‚a jak w gorÄ…czce. Na Litwie miÄ™dzy Januszem RadziwiÅ‚Å‚em a hetmanem polnym Gosiewskim rosÅ‚a niezgoda. Po stronie tego drugiego stanÄ™li Sapiehowie, którym solÄ… w oku byÅ‚a potÄ™ga RadziwiÅ‚Å‚a (oskarżali go, że pragnÄ…c sÅ‚awy dla swego domu i siebie „wojsko pod SzkÅ‚owem wytraciÅ‚ i kraj na Å‚up wydaÅ‚”, przeÅ›ladowaÅ‚ katolików, chciaÅ‚ zasiadać w sejmach cesarstwa niemieckiego).

Rozdział VII
Pan WoÅ‚odyjowski mieszkaÅ‚ teraz w Pacunelach u Pakosza Gasztowta – najbogatszego szlachcica w okolicy. Jego trzy starsze córki byÅ‚y żonami Butrymów, a trzy mÅ‚odsze - Tarka, MaryÅ›ka i Zonia - jeszcze pannami. Panny byÅ‚y Å‚adne, rosÅ‚e, miaÅ‚y rumiane policzki i wÅ‚osy jasne jak len. ChcÄ…c przypodobać siÄ™ lubianemu rycerzowi, opiekowaÅ‚y siÄ™ chorÄ… rÄ™kÄ…. SÅ‚uchaÅ‚y wówczas jego historii o wojnach. Pewnego wieczoru przybyÅ‚ do Pacunelów do MichaÅ‚a wÅ‚odarz Znikis z Wodoktów z proÅ›bÄ… o pomoc. SkarżyÅ‚ siÄ™, że Kmicic porwaÅ‚ pannÄ™ OleÅ„kÄ™ i wywiózÅ‚ do Lubicza. SÅ‚yszÄ…c to, szlachta laudaÅ„ska zwoÅ‚aÅ‚a oddziaÅ‚y utworzone z GoÅ›ciewiczów, Butrymów, Domaszewiczów i Gasztowtów. Na czele stanÄ…Å‚ oczywiÅ›cie WoÅ‚odyjowski, który poprowadziÅ‚ wszystkich do Lubicza. W drodze Butrym zdaÅ‚ relacjÄ™ MichaÅ‚owi o rzekomym „zwÄ…chaniu siÄ™” Andrzeja z ChowaÅ„skim lub ZoÅ‚tareÅ„kÄ…, co wywnioskowaÅ‚ z obecnoÅ›ci Kozaków w oddziale Kmicica.
Gdy w końcu dotarli do Lubicza, było tam już około trzystu Kozaków. Wołodyjowski wydał rozkaz ataku i po chwili na podwórzu rozpoczęła się walka. Ci żołnierze Kmicica, którzy przeżyli, uciekli do budynku i zaryglowali drzwi. Uniemożliwiło to dalszą bitwę, ponieważ Michał i jego towarzysze nie mogli otworzyć ciężkiego wejścia. W końcu zdenerwowany Wołodyjowski wyzwał pułkownika na pojedynek. Obiecał, że jeśli Andrzej go pokona, będzie mógł odjechać wolno. Kmicic przystał na tę propozycję. Po wyjściu na środek podwórza mężczyźni przedstawili się sobie. Narzeczony Oleńki oznajmił, że miał prawo porwać swą ukochaną, ponieważ byli sobie już dawno przeznaczeni. Dalej przyznał się do spalenia Wołmontowicz, lecz nie czuł się winny. Zapewniał potem, że nie miał złych zamiarów, przyjeżdżając na Żmudź. Wysłuchawszy tego, Wołodyjowski oskarżył rycerza o konspirowanie ze zdrajcami. W końcu mężczyźni stanęli naprzeciw siebie i rozpoczęli pojedynek, któremu przyglądało się mnóstwo par oczu.

Michał pokonał Andrzeja, ugodziwszy go szablą w głowę. Nie zabił go jednak, lecz kazał ludziom zająć się rannym. Sam zaś wszedł do domu i odnalazł Oleńkę, której przedstawił się oświadczając, że jest wolna. Panna podziękowała, że darował życie Kmicicowi, a gdy wniesiono rannego mężczyznę, pomogła przytrzymać jego głowę. Gdy Andrzeja położono na łóżku, Aleksandra wyszła na powietrze. Z zaciśniętymi zębami, smutna, słuchała wiwatów na swą część, wykrzykiwanych przez szlachtę laudańską. W drodze powrotnej oczarowany urodą nowej znajomej Wołodyjowski nie mógł przestać myśleć o dumnej pannie Billewiczównie.

strona:    1    2    3    4    5    6    7    8    9    10    11    12    13    14    15    16    17  

Szybki test:

Oleńka i Andrzej wyznali sobie miłość podczas wspólnego kuligu do:
a) Wodoktów
b) Upity
c) Lubicza
d) Mitrunów
RozwiÄ…zanie

Kmicic na swą prośbę podjął się dostarczenia korespondencji od Janusza Radziwiłła do:
a) wszystkie odpowiedzi sÄ… poprawne
b) króla szwedzkiego
c) marszałka koronnego Lubomirskiego
d) Harasimowicza
RozwiÄ…zanie

Zagłoba sprowadził chorągwie Wołodyjowskiego dzięki okazaniu:
a) pierścienia Michała
b) chorągwi Michała
c) listu Michała
d) szabli Michała
RozwiÄ…zanie

Więcej pytań

Zobacz inne artykuły:

Inne
Charakterystyka Aleksandry Billewiczówny
Charakterystyka Andrzeja Kmicica / Babinicza
Czas i miejsce akcji „Potopu”
Geneza i okolicznoÅ›ci powstania „Potopu”
„Potop” - TOM I - streszczenie szczegółowe
PrzeglÄ…d bohaterów historycznych „Potopu”
„Potop” - TOM II - streszczenie szczegółowe
Sposoby kreowania postaci w powieÅ›ci „Potop”
„Potop” - TOM III - streszczenie szczegółowe
Obraz XVII-wiecznego społeczeństwa w powieści Henryka Sienkiewicza
„Ku pokrzepieniu serc” - znaczenie utworu „Potop”
Bohaterowie fikcyjni oraz znani z historii, a nieobecni we współczesnych podręcznikach
TÅ‚o historyczne „Potopu” - stosunki polsko-szwedzkie w XVII wieku
Streszczenie „Potopu” w piguÅ‚ce
Jan Onufry Zagłoba - charakterystyka
JÄ™zyk i styl powieÅ›ci historycznej „Potop”
„Potop” Henryka Sienkiewicza jako powieść historyczna
Kompozycja i artyzm powieÅ›ci „Potop”
Szczegółowy plan wydarzeÅ„ „Potopu”
Powieść historyczna w dziewiętnastowiecznej Polsce
Janusz Radziwiłł - charakterystyka
Biografia Henryka Sienkiewicza
Motyw miÅ‚oÅ›ci w „Potopie”
Filmowe adaptacje „Potopu”
Polscy powieÅ›ciopisarze o „Potopie”
Krytycy literaccy i badacze o „Potopie”
Ciekawostki o Henryku Sienkiewiczu
Wypowiedzi o Sienkiewiczu
Kalendarium twórczości Henryka Sienkiewicza
Kalendarium życia Henryka Sienkiewicza
Najważniejsze cytaty z „Potopu”
Bibliografia



Partner serwisu:

kontakt | polityka cookies