„Potop” - TOM I - streszczenie szczegółowe - strona 7
JesteÅ› w: Ostatni dzwonek -> Potop

„Potop” - TOM I - streszczenie szczegółowe

Autor: Karolina Marlêga

Rozdział VIII
WoÅ‚odyjowski wciąż myÅ›laÅ‚ o OleÅ„ce…
OddziaÅ‚ Kozaków Kmicica zostaÅ‚ rozdzielony miÄ™dzy szlachtÄ™ laudaÅ„skÄ…. Od tej pory mieli pomagać w pracach gospodarskich. Jeden Kozak opowiedziaÅ‚ MichaÅ‚owi o poznaniu z chorążym orszaÅ„skim. KiedyÅ› sÅ‚użyÅ‚ u hetmana polnego, lecz gdy chorÄ…giew nie miaÅ‚a co jeść, ludzie siÄ™ porozchodzili. WÅ‚aÅ›nie wtedy przystÄ…piÅ‚ do oddziaÅ‚u Andrzeja, który go przygarnÄ…Å‚. SÅ‚yszÄ…c to, WoÅ‚odyjowski byÅ‚ bardzo zdziwiony. Do tej pory uważaÅ‚ Kmicica za zdrajcÄ™ i spiskowca, a byÅ‚o inaczej…
Ubrawszy siÄ™ odÅ›wiÄ™tnie, MichaÅ‚ pojechaÅ‚ z oÅ›wiadczynami do Billewiczówny. Panna w pierwszej chwili nie poznaÅ‚a adoratora, a później zaczÄ™li rozmawiać o jej nieżyjÄ…cym dziadku, wojnach. W koÅ„cu MichaÅ‚ przyznaÅ‚ siÄ™, że niesÅ‚usznie posÄ…dziÅ‚ Andrzeja o zdradÄ™…
Gdy się oświadczył, Oleńka odmówiła. Nie otrzymawszy zadowalającej odpowiedzi, zdenerwowany Wołodyjowski opuścił w pośpiechu Wodokty. Uświadomił sobie wówczas, że dziewczyna nadal kochała Kmicica.
W drodze powrotnej MichaÅ‚ spotkaÅ‚ CharÅ‚ampa – znajomego porucznika piatyhorskiej chorÄ…gwi litewskiej. OtrzymaÅ‚ od niego listy wiezione od ksiÄ™cia wojewody wileÅ„skiego Janusza RadziwiÅ‚Å‚a z rozkazem, by „zaraz zaczÄ…Å‚ zaciÄ…g czynić”. PosÅ‚aniec miaÅ‚ dostarczyć taki sam rozkaz Andrzejowi. WoÅ‚odyjowski dostaÅ‚ jeszcze prywatny list, w którym wojewoda mówiÅ‚, że to MichaÅ‚ ma zdecydować, czy Kmicic przyÅ‚Ä…czy siÄ™ do walki (hetman bowiem sÅ‚yszaÅ‚ zarówno o jego zÅ‚ych poczynaniach, jak i zasÅ‚ugach i mÄ™stwie), by zmazać swe winy przez sÅ‚użbÄ™ ojczyźnie. JednoczeÅ›nie książe wojewoda zaznaczaÅ‚, że w przypadku zgody MichaÅ‚a na przyÅ‚Ä…czenie siÄ™ do walki Andrzeja, ten drugi ma nie stawiać siÄ™ już w żadnych sÄ…dach, ponieważ on go rozgrzeszy.
Rozdział IX
WoÅ‚odyjowski przeniósÅ‚ siÄ™ do Upity i z tego miejsca rozpoczÄ…Å‚ zaciÄ…g. Szlachta chÄ™tnie przystÄ™powaÅ‚a do jego chorÄ…gwi. Po kilku dniach odwiedziÅ‚ w Lubiczu Kmicica, który mimo sÅ‚abego stanu, ucieszyÅ‚ siÄ™ z wizyty. Chory zdawaÅ‚ sobie sprawÄ™, z jak sÅ‚awnym żoÅ‚nierzem siÄ™ pojedynkowaÅ‚. O WoÅ‚odyjowskim przecież krążyÅ‚y legendy… MichaÅ‚ przeprosiÅ‚ Kmicica za nazwanie go zdrajcÄ…, usprawiedliwiajÄ…c siÄ™ niewiedzÄ… na temat jego stosunków z Kozakami. Wówczas ranny opowiedziaÅ‚ z żalem i szczeroÅ›ciÄ… o WoÅ‚montowiczach, pomordowanych kompanach, ciążących na nim procesach. SÅ‚yszÄ…c to, WoÅ‚odyjowski wyznaÅ‚, że jego oÅ›wiadczyny zostaÅ‚y odrzucone przez BillewiczównÄ™, która kochaÅ‚a tylko jednego mężczyznÄ™. SÅ‚owa te wywoÅ‚aÅ‚y nagÅ‚Ä… bladość Kmicica, który byÅ‚ pewien, że teraz mógÅ‚ jedynie liczyć na pogardÄ™ i odrazÄ™ ukochanej. W koÅ„cu gość wyjÄ…Å‚ list od hetmana Janusza RadziwiÅ‚Å‚a. Ta propozycja miaÅ‚a być szansÄ… zmazania win mordercy. Teraz wszystko zależaÅ‚o od Andrzeja. Gdy chory przeczytaÅ‚ kartkÄ™, powiedziaÅ‚ ze Å‚zami w oczach: „- Niechże mnie koÅ„mi rozerwÄ…! (…)niech mnie ze skóry obÅ‚uszczÄ…, jeÅ›lim ja widziaÅ‚ zacniejszego czÅ‚owieka od waszmoÅ›ci... JeżeliÅ› przeze mnie rekuzÄ™ dostaÅ‚, jeÅ›li mnie OleÅ„ka jeszcze, jako powiadasz, miÅ‚uje, inny tym bardziej by siÄ™ mÅ›ciÅ‚, tym gÅ‚Ä™biej mnie pogrążyÅ‚... A waszmość mi rÄ™kÄ™ podajesz i jako z grobu mnie wyciÄ…gasz!”. MichaÅ‚ zaczÄ…Å‚ pocieszać towarzysza zapewniajÄ…c, że zyska przychylność szlachty laudaÅ„skiej, gdy przysÅ‚uży siÄ™ ojczyźnie. Na pożegnanie rycerze podali sobie rÄ™ce.
Wołodyjowski pojechał do Wodoktów przekazać Oleńce dobre wieść o Andrzeju, lecz dowiedział się od jej sługi, że panienka wyjechała niewiadomo dokąd.
Rozdział X
„Przepowiadano nowe wojny i nagle, Bóg wie skÄ…d, zÅ‚owroga wieść poczęła krążyć z ust do ust po wsiach i miastach, że od strony Szwedów zbliżaÅ‚a siÄ™ nawaÅ‚nica. Na pozór nic nie zdawaÅ‚o siÄ™ potwierdzać tej wieÅ›ci, gdyż rozejm ze SzwecjÄ… zawarty miaÅ‚ jeszcze na sześć lat siÅ‚Ä™, a jednak mówiono o niebezpieczeÅ„stwie wojny i na sejmie, który król Jan Kazimierz zÅ‚ożyÅ‚ 19 maja w Warszawie”.
BogusÅ‚aw LeszczyÅ„ski – generaÅ‚ wielkopolski – zwoÅ‚aÅ‚ pospolite ruszenie szlachty do obrony granic Rzeczypospolitej przed Szwedami. PuÅ‚ki piechoty Å‚anowej pod wodzÄ… rotmistrzów: DÄ™biÅ„skiego, WÅ‚ostowskiego, StanisÅ‚awa Skrzetuskiego, Å»ychlinowskiego, Jaraczewskiego, Piotra Skoraszewskiego, Kwileckiego, Golca pierwsze dotarÅ‚y na miejsce zbiórki. Spotkano siÄ™ w trzech miejscach: pod PiÅ‚Ä…, UjÅ›ciem, Wieleniem. Utworzono tam obozy i czekano na przybycie szlachty.




strona:    1    2    3    4    5    6    7    8    9    10    11    12    13    14    15    16    17  

Szybki test:

Książę Radziwiłł oznajmił, że Rzeczpospolita przechodzi pod władanie Szwedów:
a) o dwudziestej
b) o północy
c) o szóstej
d) w południe
RozwiÄ…zanie

Gdy książę Radziwiłł oznajmił, że Rzeczpospolita przechodzi pod władanie Szwedów żołnierze wyrazili swe oburzenie, rzucając:
a) szable
b) przekleństwa
c) rękawice
d) buławy
RozwiÄ…zanie

Helena Skrzetuska z synami, schronili siÄ™ u znajomego Å‚owczego w:
a) Borach Tucholskich
b) Lasach Napiwodzko-Romuckich
c) Puszczy Kampinoskiej
d) Puszczy Białowieskiej
RozwiÄ…zanie

Więcej pytań

Zobacz inne artykuły:

Inne
Charakterystyka Aleksandry Billewiczówny
Charakterystyka Andrzeja Kmicica / Babinicza
Czas i miejsce akcji „Potopu”
Geneza i okolicznoÅ›ci powstania „Potopu”
„Potop” - TOM I - streszczenie szczegółowe
PrzeglÄ…d bohaterów historycznych „Potopu”
„Potop” - TOM II - streszczenie szczegółowe
Obraz XVII-wiecznego społeczeństwa w powieści Henryka Sienkiewicza
„Ku pokrzepieniu serc” - znaczenie utworu „Potop”
Bohaterowie fikcyjni oraz znani z historii, a nieobecni we współczesnych podręcznikach
Sposoby kreowania postaci w powieÅ›ci „Potop”
„Potop” - TOM III - streszczenie szczegółowe
JÄ™zyk i styl powieÅ›ci historycznej „Potop”
„Potop” Henryka Sienkiewicza jako powieść historyczna
Kompozycja i artyzm powieÅ›ci „Potop”
TÅ‚o historyczne „Potopu” - stosunki polsko-szwedzkie w XVII wieku
Streszczenie „Potopu” w piguÅ‚ce
Jan Onufry Zagłoba - charakterystyka
Biografia Henryka Sienkiewicza
Motyw miÅ‚oÅ›ci w „Potopie”
Szczegółowy plan wydarzeÅ„ „Potopu”
Powieść historyczna w dziewiętnastowiecznej Polsce
Janusz Radziwiłł - charakterystyka
Filmowe adaptacje „Potopu”
Polscy powieÅ›ciopisarze o „Potopie”
Krytycy literaccy i badacze o „Potopie”
Wypowiedzi o Sienkiewiczu
Kalendarium twórczości Henryka Sienkiewicza
Kalendarium życia Henryka Sienkiewicza
Ciekawostki o Henryku Sienkiewiczu
Najważniejsze cytaty z „Potopu”
Bibliografia



Partner serwisu:

kontakt | polityka cookies