„Potop” - TOM III - streszczenie szczegółowe - strona 4
JesteÅ› w: Ostatni dzwonek -> Potop

„Potop” - TOM III - streszczenie szczegółowe

Autor: Karolina Marlêga

Przy plebani królewscy rajtarzy bronili swego bÅ‚Ä™kitnego sztandaru, zacieÅ›niajÄ…c krÄ…g. MichaÅ‚ko na źrebaku również braÅ‚ udziaÅ‚ w natarciu, mimo odniesionej rany (miaÅ‚ podziurawione ramiona i uda, pociÄ™tÄ… twarz). Gdy zabito ostatnich Szwedów, chÅ‚opiec zÅ‚apaÅ‚ sztandar w obie rÄ™ce. W tym momencie nadjechaÅ‚ Czarniecki z laudaÅ„skÄ… chorÄ…gwiÄ…. Szandarowski zdaÅ‚ mu relacjÄ™ z bitwy (tylko Karol Gustaw zbiegÅ‚), a potem przyprowadziÅ‚ przed jego oblicze rannego MichaÅ‚ka, trzymajÄ…cego nadal chorÄ…giew i zaczÄ…Å‚ opowiadać o bohaterstwie malca: „WÅ‚asnÄ… rÄ™kÄ… i wÅ‚asnÄ… krwiÄ… (…) On także pierwszy daÅ‚ znać o Szwedach, a potem w najwiÄ™kszym ukropie tyle dokazywaÅ‚, że mnie samego i wszystkich superavit!”. UsÅ‚yszawszy te sÅ‚owa, kasztelan odparÅ‚: „Wziąć go, dać mu wszelki starunek. Ja w tym, że na pierwszym sejmie równy on wszystkim waszmoÅ›ciom bÄ™dzie stanem, jako duszÄ… już dziÅ› równy!”. MichaÅ‚ka zaniesiono na plebaniÄ™, a pan ZagÅ‚oba pocieszaÅ‚ Rocha, który nie mógÅ‚ pogodzić siÄ™ z klÄ™skÄ… i ucieczkÄ… wroga.

Rozdział VII
Karol Gustaw z armiÄ…, którÄ… dogoniÅ‚ ukryli siÄ™ „w trójkÄ…t”. Z jednej strony pÅ‚ynęła WisÅ‚a, z drugiej San, z trzeciego boku zaÅ› usypano szaÅ„ce i waÅ‚y, postawiono dziaÅ‚a. PuÅ‚kownik Szyndler, dowodzÄ…cy oddziaÅ‚ami szwedzkimi w Sandomierzu, przesÅ‚aÅ‚ drogÄ… wodnÄ… zapasy żywnoÅ›ci. Zebrani poczuli siÄ™ bezpiecznie: jedli, pili i Å›piewali.

Czarniecki, Lubomirski i Witowski podążali za nieprzyjacielem. Sytuacja byÅ‚a ciężka, lecz nie tragiczna: „Sandomierz w szwedzkim rÄ™ku mógÅ‚ ciÄ…gle przychodzić w pomoc głównej armii, umyÅ›liÅ‚ wiÄ™c pan Czarniecki jednym zamachem odebrać miasto, zamek, a Szwedów wyciąć”. Czarniecki rzekÅ‚: „- Okrutne im sprawimy widowisko - mówiÅ‚ na radzie wojennej - bÄ™dÄ… patrzeć z tamtego brzegu, jako na miasto uderzym, a z pomocÄ… przez WisÅ‚Ä™ przyjść nie potrafiÄ…; my zaÅ›, majÄ…c Sandomierz, żywnoÅ›ci z Krakowa od Wirtza nie puÅ›cimy”. Kasztelan przeprawiÅ‚ siÄ™ wiÄ™c przez rzekÄ™, a w mieÅ›cie zwoÅ‚aÅ‚ parÄ™ tysiÄ™cy ludzi i ruszyÅ‚ z nimi na wroga. Pokonali Szwedów i zajÄ™li Sandomierz.
W tym czasie Szyndler zebraÅ‚ ludzi, zapasy żywnoÅ›ci zaÅ‚adowaÅ‚ na „szkuty” i przeprawiÅ‚ siÄ™ ponownie do Karola Gustawa, podkÅ‚adajÄ…c pod zamek, który opuÅ›ciÅ‚, beczki z prochem z zapalonym lontem. Na szczęścicie podejrzliwy Czarniecki przewidziaÅ‚ ten krok i ostrzegÅ‚ ludzi (nie wszyscy jednak posÅ‚uchali). W chwili wybuchu część żoÅ‚nierzy przebywaÅ‚a w zamku i poniosÅ‚a Å›mierć.
Czarniecki rozbiÅ‚ obóz naprzeciw wroga, na drugim brzegu WisÅ‚y. Z kolei przy Sanie pojawiÅ‚ siÄ™ pan PaweÅ‚ Sapieha z żoÅ‚nierzami, do którego zaraz przeprawiÅ‚ siÄ™ z chorÄ…gwiÄ… laudaÅ„skÄ… Stefan, pozostawiwszy resztÄ™ wojska na miejscu. Panowie bardzo ucieszyli siÄ™ ze spotkania. Wraz z hetmanem przybyÅ‚ z ordÄ… tatarskÄ… Kmicic. OdnalazÅ‚ przyjaciół, których zaprosiÅ‚ do swej kwatery. Rycerze zdziwili siÄ™ wyglÄ…dem zmienionego Andrzeja. ByÅ‚ blady, wychudzony. OpowiedziaÅ‚ o przeżyciach, jakich doÅ›wiadczyÅ‚ od ostatniego spotkania: o bitwie z BogusÅ‚awem pod Janowem, o uwolnieniu Soroki, o BogusÅ‚awie Radziwille, który przewróciÅ‚ go w walce wraz z koniem (zwierzÄ™ przygniotÅ‚o Andrzeja) i zbiegÅ‚. MówiÅ‚ ponadto o Anusi, odesÅ‚anej przez SapiehÄ™ do swej rodziny, którÄ… w drodze porwaÅ‚ Glowbicz (czÅ‚owiek ksiÄ™cia). Panna byÅ‚a wieziona wraz z OleÅ„kÄ… z zamku w Taurogach. UsÅ‚yszawszy te wiadomoÅ›ci – a zwÅ‚aszcza dotyczÄ…ce narzeczonej nieboszczyka Longinusa - WoÅ‚odyjowski dostaÅ‚ ataku szaÅ‚u. Wraz z Kmicicem przyrzekli sobie, że gdy jeden z nich pojmie BogusÅ‚awa, wówczas wyrówna z nim „rachunki” za obydwóch.

Wszyscy ludzie Czarnieckiego zostali w nocy obudzeni hukiem wystrzaÅ‚u, dochodzÄ…cego zza rzeki, z obozu szwedzkiego. ZagÅ‚oba z przyjaciółmi zauważyÅ‚, że brakuje Rocha, który wieczorem zdradziÅ‚ im swój plan. Otóż Kowalski chciaÅ‚ siÄ™ przeprawić na teren wroga na czółnach i porwać szwedzkich strażników. Gdy o tym mówiÅ‚, nie sÄ…dzili, że zdobÄ™dzie siÄ™ na taki bohaterski i niebezpieczny czyn… a jednak…

strona:    1    2    3    4    5    6    7    8    9    10    11    12    13    14    15    16  

Szybki test:

Sakowicz to wierny sługa:
a) Janusza Radziwiłła
b) Bogusława Radziwiłła
c) Zagłoby
d) Kmicica
RozwiÄ…zanie

Po ślubie Andrzej został starostą:
a) kiejdańskim
b) upickim
c) żmudzkim
d) laudańskim
RozwiÄ…zanie

Za szwedzkim królem udał się w pościg:
a) Onufry Zagłoba
b) Kmicic
c) Wołodyjowski
d) Roch Kowalski
RozwiÄ…zanie

Więcej pytań

Zobacz inne artykuły:

Inne
Charakterystyka Aleksandry Billewiczówny
Charakterystyka Andrzeja Kmicica / Babinicza
Czas i miejsce akcji „Potopu”
Geneza i okolicznoÅ›ci powstania „Potopu”
„Potop” - TOM I - streszczenie szczegółowe
PrzeglÄ…d bohaterów historycznych „Potopu”
„Potop” - TOM II - streszczenie szczegółowe
Obraz XVII-wiecznego społeczeństwa w powieści Henryka Sienkiewicza
„Ku pokrzepieniu serc” - znaczenie utworu „Potop”
Bohaterowie fikcyjni oraz znani z historii, a nieobecni we współczesnych podręcznikach
Sposoby kreowania postaci w powieÅ›ci „Potop”
„Potop” - TOM III - streszczenie szczegółowe
JÄ™zyk i styl powieÅ›ci historycznej „Potop”
„Potop” Henryka Sienkiewicza jako powieść historyczna
Kompozycja i artyzm powieÅ›ci „Potop”
TÅ‚o historyczne „Potopu” - stosunki polsko-szwedzkie w XVII wieku
Streszczenie „Potopu” w piguÅ‚ce
Jan Onufry Zagłoba - charakterystyka
Biografia Henryka Sienkiewicza
Motyw miÅ‚oÅ›ci w „Potopie”
Szczegółowy plan wydarzeÅ„ „Potopu”
Powieść historyczna w dziewiętnastowiecznej Polsce
Janusz Radziwiłł - charakterystyka
Filmowe adaptacje „Potopu”
Polscy powieÅ›ciopisarze o „Potopie”
Krytycy literaccy i badacze o „Potopie”
Wypowiedzi o Sienkiewiczu
Kalendarium twórczości Henryka Sienkiewicza
Kalendarium życia Henryka Sienkiewicza
Ciekawostki o Henryku Sienkiewiczu
Najważniejsze cytaty z „Potopu”
Bibliografia



Partner serwisu:

kontakt | polityka cookies