„Potop” - TOM III - streszczenie szczegółowe - strona 9
JesteÅ› w: Ostatni dzwonek -> Potop

„Potop” - TOM III - streszczenie szczegółowe

Autor: Karolina Marlêga

Rozdział XVI
Tomasz Billewicz powrócił z oględzin swych majątków do Taurogów w złym nastroju. Okazało się, że ziemie zostały spalone podczas bitwy. O podłożenie ognia oskarżano Loewenhaupta, głównodowodzącego siłami szwedzkimi na Żmudzi. Miecznikowi ocalały tylko pieniądze zakopane w sadzie w Billewiczach, których jednak nie mógł odkopać ze względu na trudną sytuację.

Gdy Oleńka podzieliła się z nim zamiarem ucieczki do Białowieży, Tomasz uknuł plan. Wyznał Patersonowi, że w sadzie w swym majątku ma zakopane sto tysięcy, po które chciał pojechać z Oleńką, by przywieść księciu na przechowanie. Taka propozycja wypłynęła w doskonałym czasie, ponieważ Bogusław chciał akurat wyruszyć na Podlasie, lecz nie posiadał wystarczających finansów (wszystko przehulał na ucztach i balach). Książę dowiedział się o słowach miecznika od Patersona. Nie zgodził się jednak na wspólny wyjazd Tomasza i Oleńki i między mężczyznami doszło do ostrej wymiany zdań.

RadziwiÅ‚Å‚ miaÅ‚ dziwne dolegliwoÅ›ci zdrowotne, ByÅ‚y dni, gdy caÅ‚e ciaÅ‚o mu drÄ™twiaÅ‚o… Sakowicz, chcÄ…c uszczęśliwić ksiÄ™cia, wpadÅ‚ na pomysÅ‚ natychmiastowego oÅ›wiadczenia siÄ™ OleÅ„ce. MÅ‚odej parze Å›lubu udzielić miaÅ‚ Luter – PÅ‚aska. RadziwiÅ‚Å‚ miaÅ‚ w rozmowie przekonać pannÄ™, że nie może czekać z ożenkiem, ponieważ za trzy dni wyrusza na Podlasie walczyć z SapiehÄ…. Sakowicz instruowaÅ‚ ksiÄ™cia, by miecznikowi powiedziaÅ‚, że małżeÅ„stwo, ze wzglÄ™du na elektora, szwedzkiego króla i obecnÄ… sytuacjÄ™, bÄ™dzie sekretne. DziÄ™ki temu, gdy już zaspokoiÅ‚by swe żądze, unieważniono by sakrament.

Rozdział XVII
Po rozmowie z Sakowiczem Bogusław udał się do miecznika, którego przeprosił w pierwszych słowach za niedawną rozmowę i swój podniesiony wówczas głos. Po krótkiej chwili Radziwiłł poprosił Tomasza o rękę jego podopiecznej tłumacząc, że kocha Oleńkę szczerze i prawdziwie. Zdziwiony miecznik najpierw oniemiał, a już po chwili cieszył się, że zostanie na zawsze połączony z wielkim rodem Radziwiłłów. Billewicz sam zaproponował natychmiastowy ożenek, ponieważ wiedział, że Bogusław wyjeżdżał na Podlasie (nie wiadomo było, czy wróci żywy).
Po wyrażeniu zgody, udał się do Aleksandry z nowinami, a po chwili wrócił do Bogusława informując, że panna nie przyjęła ręki kawalera. W tej decyzji zasłaniała się testamentem dziadka, który dawał jej dwie drogi: albo małżeństwo z Kmicicem, albo wstąpienie do klasztoru. Tomasz wiedział już, że nie zmusi krewnej do niczego. Słysząc te słowa, Bogusław wpadł w szał. Powaliwszy miecznika na podłogę, zaczął go kopać. Potem wstał i pobiegł do komnaty ukochanej. Tymczasem Sakowicz związał ciotuchnę, by nie sprowadziła pomocy. Nagle w drzwiach komnaty stanęła blada Oleńka. Wydała Sakowiczowi rozkaz uwolnienia Kulwiecówny i udania się do księcia, który leżał na górze.

Rozdział XVIII
BogusÅ‚aw miaÅ‚ atak paroksyzmu. DrÄ™twiaÅ‚y mu rÄ™ce, nogi, szczÄ™ka, traciÅ‚ co chwila przytomność, miaÅ‚ drgawki. Potem przyszÅ‚o nagÅ‚e osÅ‚abienie, a na koniec sen. Sakowicz nie opuszczaÅ‚ jego komnaty przez dwa dni. Gdy w koÅ„cu RadziwiÅ‚Å‚ siÄ™ przebudziÅ‚, zrelacjonowaÅ‚ towarzyszowi przebieg rozmowy z AleksandrÄ…. WtargnÄ…wszy z krzykiem do jej pokoju po odrzuconych oÅ›wiadczynach, ona rzekÅ‚a: „W ogieÅ„ pierwej siÄ™ rzucÄ™!” i skoczyÅ‚a do komina, w którym paliÅ‚ siÄ™ ogieÅ„. Nie zdążyÅ‚a na szczęście zrobić nic nieodwracalnego, ponieważ RadziwiÅ‚Å‚ zÅ‚apaÅ‚ jÄ… w pół i ugasiÅ‚ palÄ…cÄ… siÄ™ sukniÄ™. Nie traciÅ‚ przy tym pewnoÅ›ci, że lada chwila zdobÄ™dzie pannÄ™. Wówczas to chwyciÅ‚ go atak paroksyzmu. Zmartwiony Sakowicz prosiÅ‚ go, by przestaÅ‚ zawracać sobie gÅ‚owÄ™ AleksandrÄ… i odesÅ‚aÅ‚ ja z miecznikiem „do diabÅ‚a”. BogusÅ‚aw nie zgodziÅ‚ siÄ™. PostanowiÅ‚ wówczas, że każe ludziom przekopać wszystkie sady w Billewiczach, aż znajdÄ… ukryte pieniÄ…dze Tomasza. Nie mógÅ‚ go wypuÅ›cić, ponieważ to wiÄ…zaÅ‚oby siÄ™ z rezygnacjÄ… z majÄ…tku (Billewicz sam by go odkopaÅ‚).

strona:    1    2    3    4    5    6    7    8    9    10    11    12    13    14    15    16  

Szybki test:

Po ślubie Andrzej został starostą:
a) kiejdańskim
b) upickim
c) laudańskim
d) żmudzkim
RozwiÄ…zanie

Sakowicz to wierny sługa:
a) Janusza Radziwiłła
b) Bogusława Radziwiłła
c) Kmicica
d) Zagłoby
RozwiÄ…zanie

Strażnikiem trójkąta Wisła-San-szańce po naradzie Czarnieckiego, Lubomirskiego i Sapiehy został:
a) Sapieha
b) Lubomirski
c) Czarniecki
d) Zagłoba
RozwiÄ…zanie

Więcej pytań

Zobacz inne artykuły:

Inne
Charakterystyka Aleksandry Billewiczówny
Charakterystyka Andrzeja Kmicica / Babinicza
Czas i miejsce akcji „Potopu”
Geneza i okolicznoÅ›ci powstania „Potopu”
„Potop” - TOM I - streszczenie szczegółowe
PrzeglÄ…d bohaterów historycznych „Potopu”
„Potop” - TOM II - streszczenie szczegółowe
Obraz XVII-wiecznego społeczeństwa w powieści Henryka Sienkiewicza
„Ku pokrzepieniu serc” - znaczenie utworu „Potop”
Bohaterowie fikcyjni oraz znani z historii, a nieobecni we współczesnych podręcznikach
Sposoby kreowania postaci w powieÅ›ci „Potop”
„Potop” - TOM III - streszczenie szczegółowe
JÄ™zyk i styl powieÅ›ci historycznej „Potop”
„Potop” Henryka Sienkiewicza jako powieść historyczna
Kompozycja i artyzm powieÅ›ci „Potop”
TÅ‚o historyczne „Potopu” - stosunki polsko-szwedzkie w XVII wieku
Streszczenie „Potopu” w piguÅ‚ce
Jan Onufry Zagłoba - charakterystyka
Motyw miÅ‚oÅ›ci w „Potopie”
Szczegółowy plan wydarzeÅ„ „Potopu”
Powieść historyczna w dziewiętnastowiecznej Polsce
Janusz Radziwiłł - charakterystyka
Biografia Henryka Sienkiewicza
Filmowe adaptacje „Potopu”
Polscy powieÅ›ciopisarze o „Potopie”
Krytycy literaccy i badacze o „Potopie”
Ciekawostki o Henryku Sienkiewiczu
Wypowiedzi o Sienkiewiczu
Kalendarium twórczości Henryka Sienkiewicza
Kalendarium życia Henryka Sienkiewicza
Najważniejsze cytaty z „Potopu”
Bibliografia



Partner serwisu:

kontakt | polityka cookies