„Potop” - TOM II - streszczenie szczegółowe - strona 3
JesteÅ› w: Ostatni dzwonek -> Potop

„Potop” - TOM II - streszczenie szczegółowe

Autor: Karolina Marlêga

Dał Rzędzianowi swój sygnet na znak, by Michał uwierzył w usłyszane słowa. Starosta odjechał z wozami, czeladzią, rannymi i trzema zabitymi do Szczuczyna.
Rozdział V
NocÄ… RzÄ™dzian dotarÅ‚ do Szczuczyna, a z samego rana udaÅ‚ siÄ™ do WoÅ‚odyjowskiego. MichaÅ‚ szalenie ucieszyÅ‚ siÄ™ na widok znajomego, a ZagÅ‚oba i dwaj panowie Skrzetuscy także nie posiadali siÄ™ z radoÅ›ci. Starosta oznajmiÅ‚, że przywiózÅ‚ żoÅ‚nierzy pobitych przez Andrzeja, po czym pokazaÅ‚ jego pierÅ›cieÅ„ i opowiedziaÅ‚ o wczorajszym wieczorze. PrzekazaÅ‚ sÅ‚owa i ostrzeżenia puÅ‚kownika i zapewniÅ‚, że Kmicic jest ich przyjacielem. Na potwierdzenie tego pojawiÅ‚ siÄ™ pachoÅ‚ek z listem od Andrzeja, w którym puÅ‚kownik napisaÅ‚ jeszcze parÄ™ słów, nieprzekazanych RzÄ™dzianowi. DonosiÅ‚, że hetman czeka na szwedzkie posiÅ‚ki, by uderzyć pod rozkazem króla Karola Gustawa. Mężczyźni uwierzyli w sÅ‚owa Kmicica. Postanowili ruszyć pod BiaÅ‚ystok, zwoÅ‚ać tam zbór. Martwili siÄ™ jedynie, jak najprÄ™dzej doÅ‚Ä…czyć do witebskiego wojewody – pana Sapiehy. MichaÅ‚ rzekÅ‚, że Sapieha przetopiÅ‚ srebra, klejnoty na pieniÄ…dze, by Å›ciÄ…gnąć jak najwiÄ™cej wojsk przeciw nieprzyjacielowi. Po godzinie caÅ‚a chorÄ…giew laudaÅ„ska ruszyÅ‚a na Podlasie w kierunku BiaÅ‚egostoku.
Rozdział VI
Pan Wołodyjowski powiadomił wszystkich towarzyszy o ostrzeżeniu Kmicica. Pierwszy pod Białystok ruszył Żeromski, następnie Jakub Kmicic, potem żołnierze Kotowskiego i Lipnickiego. Nawet gromadki szlachty przybyły na ochotnika. Gdy przyjechał Michał z chorągwią, było już kilka tysięcy ludzi. Brakowało jedynie przywódcy. Pułkownicy po przeprowadzeniu głosowania wybrali na regimentarza pana Zagłobę, który postanowił, by podjazdy (oddziały) sprowadzały wszystko od szlachty do obozu (bydło, owce, świnie, siano). Dostatecznie byli zaopatrzeni jedynie w ludzi i szable. Zagłoba wydał cztery uniwersały:
o konfiskacie majątków szlachty,do szlachty o zwołaniu pospolitego ruszenia, do Chowańskiego, by powstrzymał Kozaków Zołtareńki, do króla elekta, by go pocieszyć (z tym pismem miał wysłać Rzędziana).
Następne dni upłynęły w obozie na usypywaniu wałów obronnych nad białostockimi stawami. Podjazdy sprowadziły duże zapasy żywności i inwentarza, dzięki czemu wojsko poczuło się pewniej. Siódmego dnia od założenia obozu ze swym wojskiem przybył pan Sapieha. Był człowiekiem o dojrzałym, o dobrotliwej o sprawiedliwej twarzy. Oznajmił, że wojska Janusza Radziwiłła szykują atak na zebranych za dwa dni. Zagłoba przekazał wojewodzie wszystkie informacje o obozie, a wieczorem urządzono ucztę.
Rozdział VII
Do Janusza RadziwiÅ‚Å‚a dotarÅ‚y liczne szwedzkie posiÅ‚ki („osiemset koni, ciężkich rajtarów, trzysta piechoty i sto lżejszej jazdy”). PrzysÅ‚aÅ‚ je generaÅ‚ Pontus de la Gardie. Wojska ChowaÅ„skiego przepuÅ›ciÅ‚y wojska szwedzkie, zaÅ› chorÄ…gwie RadziwiÅ‚Å‚a (jeden regiment piechoty niemieckiej, dwie szkockiej, jeden litewskiej, Korf prowadzÄ…cy artyleriÄ™, Ganchof dowodzÄ…cy jazdÄ…, dragoni CharÅ‚ampa, rajtary szwedzkie) przygotowywaÅ‚y siÄ™ do drogi. Do uszu hetmana dochodziÅ‚y pomyÅ›lne wieÅ›ci: „Powodzenie Szwedów przechodziÅ‚o wszelkie nadzieje. Województwa poddawaÅ‚y siÄ™ jedne za drugimi; w Wielkopolsce panowali jak w Szwecji, w Warszawie rzÄ…dziÅ‚ Radziejowski; MaÅ‚opolska nie stawiaÅ‚a oporu; Kraków upaść miaÅ‚ lada chwila; król, opuszczony od wojska i szlachty, ze zÅ‚amanÄ… w sercu ufnoÅ›ciÄ… do swego narodu, uszedÅ‚ na ÅšlÄ…sk, i sam Karol Gustaw dziwiÅ‚ siÄ™ Å‚atwoÅ›ci, z jakÄ… skruszyÅ‚ owÄ… potÄ™gÄ™, zawsze dotÄ…d w walce ze Szwedami zwyciÄ™skÄ…”. ObawiaÅ‚ siÄ™ jednak, czy król szwedzki Karol Gustaw odda mu LitwÄ™ lub choć BiaÅ‚Ä… RuÅ›. DzieÅ„ przed wyjazdem Janusza na Podlasie, przyjechaÅ‚ do niego stryjeczny brat BogusÅ‚aw z Taurogów. OznajmiÅ‚, że żona i córka hetmana wyjechaÅ‚y do Tylży, a elektor zawarÅ‚ przymierze z miastami pruskimi (tylko GdaÅ„sk nie przyjÄ…Å‚ „zaÅ‚ogi”) i nie zapomni o RadziwiÅ‚Å‚ach. Poza tym BogusÅ‚aw opowiedziaÅ‚ krewnemu o porwaniu przez Kmicica, przekazaÅ‚ bratu list napisany przez Andrzeja (odebraÅ‚ go od pewnego czÅ‚owieka, który zmierzaÅ‚ do zamku z korespondencjÄ…). Mężczyźni zyskali pewność, że ich wróg żyje. Janusz po przeczytaniu kartki dostaÅ‚ ataku astmy. WiedziaÅ‚ już, że Kmicic jest w posiadaniu dowodów jego zdrady (listy mówiÄ…ce o knowaniach przeciw Szwedom i planach wybicia chorÄ…gwi). Hetman miaÅ‚ jednak nadziejÄ™, że póki OleÅ„ka przebywaÅ‚a u niego w zamku, Andrzej nie odważy siÄ™ mu przeciwstawić. Bracia postanowili wysÅ‚ać do Kmicica posÅ‚aÅ„ca po listy. JeÅ›li je odda, oni zwrócÄ… mu ukochanÄ…. BogusÅ‚aw zdecydowaÅ‚, że gdy Janusz wyruszy na Podlasie, on zaopiekuje siÄ™ BillewiczównÄ…, zabierajÄ…c jÄ… do Taurogów.

strona:    1    2    3    4    5    6    7    8    9    10    11    12    13    14    15    16    17    18  

Szybki test:

Do przystąpienia w szeregi szwedzkie namawiał Andrzeja pod Częstochową:
a) Wrzeszczowicz
b) Miller
c) Radziwiłł
d) Kuklinowski
RozwiÄ…zanie

Oleńkę Bogusław wywiózł do:
a) Wodoktów
b) Taurogów
c) Królewca
d) Tykocina
RozwiÄ…zanie

Na znak odpuszczenia win przez króla Kmicic otrzymał:
a) glejt
b) pierścień
c) oddział tatarski
d) szablÄ™
RozwiÄ…zanie

Więcej pytań

Zobacz inne artykuły:

Inne
Charakterystyka Aleksandry Billewiczówny
Charakterystyka Andrzeja Kmicica / Babinicza
Czas i miejsce akcji „Potopu”
Geneza i okolicznoÅ›ci powstania „Potopu”
„Potop” - TOM I - streszczenie szczegółowe
PrzeglÄ…d bohaterów historycznych „Potopu”
„Potop” - TOM II - streszczenie szczegółowe
Obraz XVII-wiecznego społeczeństwa w powieści Henryka Sienkiewicza
„Ku pokrzepieniu serc” - znaczenie utworu „Potop”
Bohaterowie fikcyjni oraz znani z historii, a nieobecni we współczesnych podręcznikach
Sposoby kreowania postaci w powieÅ›ci „Potop”
„Potop” - TOM III - streszczenie szczegółowe
JÄ™zyk i styl powieÅ›ci historycznej „Potop”
„Potop” Henryka Sienkiewicza jako powieść historyczna
Kompozycja i artyzm powieÅ›ci „Potop”
TÅ‚o historyczne „Potopu” - stosunki polsko-szwedzkie w XVII wieku
Streszczenie „Potopu” w piguÅ‚ce
Jan Onufry Zagłoba - charakterystyka
Biografia Henryka Sienkiewicza
Motyw miÅ‚oÅ›ci w „Potopie”
Szczegółowy plan wydarzeÅ„ „Potopu”
Powieść historyczna w dziewiętnastowiecznej Polsce
Janusz Radziwiłł - charakterystyka
Filmowe adaptacje „Potopu”
Polscy powieÅ›ciopisarze o „Potopie”
Krytycy literaccy i badacze o „Potopie”
Wypowiedzi o Sienkiewiczu
Kalendarium twórczości Henryka Sienkiewicza
Kalendarium życia Henryka Sienkiewicza
Ciekawostki o Henryku Sienkiewiczu
Najważniejsze cytaty z „Potopu”
Bibliografia



Partner serwisu:

kontakt | polityka cookies