Streszczenie „Potopu” w piguÅ‚ce - strona 11
JesteÅ› w: Ostatni dzwonek -> Potop

Streszczenie „Potopu” w piguÅ‚ce

Autor: Karolina Marlêga

Rozdział XXII
Od chwili, gdy Sakowicz oświadczył się Anusi, wyznając dziewczynie swą miłość, panna zwodziła go nieustannie. Choć zapowiedziała, że podda go rocznej próbie wytrwałości, on nie miał nic przeciwko temu. Nie wiedział wówczas, że jedyną osobą obecną w jej sercu był Babinicz. Kolejnym wydarzeniem w Taurogach była ucieczka Tomasza (założył później partię na Żmudzi) oraz wysłanie kolejnych oddziałów wojska do wsparcia walczącego Bogusława. Do zamku wciąż docierały wieści o zbliżaniu się do Litwy Babinicza, zmierzającego przez Prusy, a Braun zapowiedział, że nadszedł czas ucieczki.

Rozdział XXIII
W pościgu za Kmicicem, który prowadził z powodzeniem walkę podjazdową, uczestniczyli Radziejowski, Radziwiłł i Duglas. Na pomoc pułkownikowi przybyli ze swymi chorągwiami Gosiewski, Wołodyjowski i Zagłoba. Poinformowali go, że Czarniecki wyruszył pod Warszawę.

Rozdział XXIV
W partyzanckiej wojnie z wrogiem zwyciężyÅ‚ Andrzej. PrzekroczyÅ‚ „elektorskÄ… granicÄ™” wraz z tatarskÄ… ordÄ…, po drodze zrównujÄ…c wszystko z ziemiÄ…. Gdy dostaÅ‚ list z wezwaniem wsparcia walczÄ…cego hetmana Gosiewskiego, niezwÅ‚ocznie udaÅ‚ siÄ™ w podróż. Tymczasem Radziejowski, RadziwiÅ‚Å‚ i Duglas jechali do grafa Waldeka. W czasie wspólnej jazdy MichaÅ‚ WoÅ‚odyjowski zrelacjonowaÅ‚ Kmicicowi Å›mierć Rocha w bitwie warszawskiej.

Rozdział XXV
Polacy wygrywają bitwę ze Szwedami w Prostkach, podczas której Kmicic pokonuje i jednocześnie darowuje życie Bogusławowi, przekazując go w tatarską niewolę (jeńca wykupił Michał Radziwiłł). Tym krokiem Andrzej naraził się Michałowi, który był zły na miłosiernego przyjaciela.

Rozdział XXVI
Z Taurogów uciekli w końcu Anusia, Oleńka i Braun. Gdy przedostali się do partii Tomasza Billewicza, wraz z nim wyruszyli w podróż do Wołmontowicz (zatrzymując się na nocleg w Lubiczu). W czasie drogi do panienek docierały wieści o męstwie i odwadze Babinicza (Anusia napisała do niego dwa identyczne listy, których jednak nie dostał z powodu śmierci doręczycieli).
Rozdział XXVII
Na Wołmontowicze napadł Sakowicz i Hamilton. Gdyby nie przypadkowa wizyta we wsi Babinicza, miecznik i panny z pewnością nie przeżyłyby napadu. Kolejnym tryumfem Andrzeja było zdobycie Poniewieża. Tymczasem Anusia ciągle oczekiwała na swego przystojnego wybawiciela.

Rozdział XXVIII
Po ucieczce Sakowicza i Å›mierci Hamiltona Kmicicowi pozostaÅ‚ jeszcze jeden wróg – atakujÄ…cy poÅ‚udnie Rzeczypospolitej Rakoczy. W tym czasie miaÅ‚o miejsce ważne wydarzenie. Gdy przy zmarÅ‚ym Hamiltonie Tatarzy znaleźli przechwycone listy Anusi, Andrzej zdaÅ‚ sobie sprawÄ™ z gorÄ…cych uczuć panienki, których nie podzielaÅ‚.

Rozdział XXIX
Kmicic wyruszyÅ‚ na wojnÄ™ z Rakoczym i WÄ™grami. Po pokonaniu przeciwnika, na Å»mudzi w koÅ„cu zapanowaÅ‚ spokój. OleÅ„ka, nie majÄ…c nowych wiadomoÅ›ci o ukochanym od bardzo dawna, zdecydowaÅ‚a siÄ™ niebawem wstÄ…pić do klasztoru i tym samym wypeÅ‚nić wolÄ™ nieżyjÄ…cego dziadka. Pewnego dnia przypadkowo spotkaÅ‚a wóz przewożący rannego Andrzeja. Od tej chwili Aleksandra każdego dnia wysyÅ‚aÅ‚a posÅ‚aÅ„ców do Lubicza – siedziby Kmicica - z pytaniami o stan zdrowia rycerza.

Rozdział XXX
Gdy pułkownik odzyskał już siły, wybrał się pewnej niedzieli na mszę do upickiego kościoła. Klękając w ławce, nie wiedział, że za kilka minut w sąsiedniej zajmie miejsce jego ukochana. Po pozdrowieniu młodzi zaczęli się modlić w ciszy i skupieniu. Nabożeństwo przerwało przybycie do kaplicy chorągwi laudańskiej z Wołodyjowskim i Zagłobą, którzy przekazali księdzu list od Jana Kazimierza. Kapłan zaczął czytać i po pierwszych słowach wszystkie pary oczu zwróciły się na Kmicica. Król opowiadał o wszystkich bohaterskich czynach Kmicica-Babinicza. Tego samego dnia w Wodoktach zorganizowano swaty i wkrótce odbył się ślub Aleksandry Billewiczówny i Andrzeja Kmicica. Narzeczeństwem zostali Wołodyjowski i Anusia.

strona:    1    2    3    4    5    6    7    8    9    10    11  

Zobacz inne artykuły:

Inne
Czas i miejsce akcji „Potopu”
Geneza i okolicznoÅ›ci powstania „Potopu”
„Potop” - TOM I - streszczenie szczegółowe
Charakterystyka Aleksandry Billewiczówny
Charakterystyka Andrzeja Kmicica / Babinicza
„Potop” - TOM II - streszczenie szczegółowe
PrzeglÄ…d bohaterów historycznych „Potopu”
„Potop” - TOM III - streszczenie szczegółowe
Obraz XVII-wiecznego społeczeństwa w powieści Henryka Sienkiewicza
„Ku pokrzepieniu serc” - znaczenie utworu „Potop”
Bohaterowie fikcyjni oraz znani z historii, a nieobecni we współczesnych podręcznikach
Sposoby kreowania postaci w powieÅ›ci „Potop”
Streszczenie „Potopu” w piguÅ‚ce
Jan Onufry Zagłoba - charakterystyka
JÄ™zyk i styl powieÅ›ci historycznej „Potop”
„Potop” Henryka Sienkiewicza jako powieść historyczna
Kompozycja i artyzm powieÅ›ci „Potop”
TÅ‚o historyczne „Potopu” - stosunki polsko-szwedzkie w XVII wieku
Powieść historyczna w dziewiętnastowiecznej Polsce
Janusz Radziwiłł - charakterystyka
Biografia Henryka Sienkiewicza
Motyw miÅ‚oÅ›ci w „Potopie”
Szczegółowy plan wydarzeÅ„ „Potopu”
Filmowe adaptacje „Potopu”
Polscy powieÅ›ciopisarze o „Potopie”
Krytycy literaccy i badacze o „Potopie”
Ciekawostki o Henryku Sienkiewiczu
Wypowiedzi o Sienkiewiczu
Kalendarium twórczości Henryka Sienkiewicza
Kalendarium życia Henryka Sienkiewicza
Najważniejsze cytaty z „Potopu”
Bibliografia



Partner serwisu:

kontakt | polityka cookies