Streszczenie „Potopu” w piguÅ‚ce - strona 5
JesteÅ› w: Ostatni dzwonek -> Potop

Streszczenie „Potopu” w piguÅ‚ce

Autor: Karolina Marlêga

Rozdział XXVI
Pułkownik wraz z towarzyszami i pojmanym Bogusławem uciekali przez lasy. Radziwiłł cały czas rzucał groźby pod adresem Andrzeja, który wyjawił stan swoich uczuć. Czuł się oszukany i poniżony. Odebrawszy Bogusławowi listy od Janusza, powziął zamiar pokazania go królowi polskiemu i szwedzkiemu. W czasie przerwy na odpoczynek, Bogusławowi udało się jednak uciec (przedtem wyrwał Andrzejowi broń i strzelił mu w twarz). Pościg, w trakcie którego śmierć poniosło dwóch towarzyszy pułkownika, okazał się bezskuteczny. Rannym Kmicicem zajął się Soroka, a Bogusław wrócił do Pilwiszek pewny, że zabił pułkownika.

Tom II
Rozdział I

Andrzej Kmicic przebywał w leśnej chacie smolarza Soroki, w której wracał do zdrowia po postrzeleniu przez Bogusława. Pułkownik cały czas szukał listów, zgubionych podczas ucieczki przed pościgiem Radziwiłła.

Rozdział II
Do chaty przybyli Kiemlicze – dawni towarzysze broni Kmicica, a obecnie zÅ‚odzieje koni. ZaczÄ™li opowiadać o swych losach. W pewnym momencie wspomnieli o WoÅ‚odyjowskim i jego chorÄ…gwi, przebywajÄ…cymi pod Szczuczynem. Andrzej napisaÅ‚ dwa listy: peÅ‚en goryczy do Janusza RadziwiÅ‚Å‚a oraz z ostrzeżeniem do MichaÅ‚a (informowaÅ‚ go o zamiarze wybicia jego chorÄ…gwi przez zdrajcÄ™-ksiÄ™cia). PodpisaÅ‚ siÄ™ jako Babinicz i tak kazaÅ‚ siÄ™ do siebie od tej chwili zwracać towarzyszom.

Rozdział III
Z listem do Radziwiłła został wysłany smolarz, a Kiemlicze ponownie zasilili szeregi oddziału Andrzeja. Pułkownik snuł plany wyruszenia na Śląsk do polskiego króla, dlatego też on i jego towarzysze wyruszyli w podróż w przebraniu chudopachołków. Udawali handlarzy koni, jadących na jarmark do Soboty.

Rozdział IV
Podróżni zatrzymali siÄ™ na odpoczynek w karczmie, w której Andrzej odbyÅ‚ rozmowÄ™ ze starostÄ… z WÄ…soczy – RzÄ™dzianem. WymianÄ™ zdaÅ„ przerwaÅ‚o pojawienie siÄ™ Butryma z ludźmi ze szlachty laudaÅ„skiej. Wówczas Babinicz zaczÄ…Å‚ z ukrycia przysÅ‚uchiwać siÄ™ rozmowie Józwy z RzÄ™dzianem. Po pewnej chwili zostaÅ‚ jednak rozpoznany przez starego „znajomego”. W trakcie bójki zwyciÄ™stwo odnieÅ›li ludzie Kmicica. Andrzej poprosiÅ‚ RzÄ™dziana o ostrzeżenie WoÅ‚odyjowskiego przed niecnym planem RadziwiÅ‚Å‚a.
Rozdział V
Rzędzian dotrzymał obietnicy. Przybywszy do Szczuczyna, poinformował Michała o nadchodzącym zagrożeniu i przekazał mu list od Kmicica. Wołodyjowski po lekturze uwierzył w przemianę Andrzeja i wyruszył z chorągwią na Podlasie do pana Sapiehy.

Rozdział VI
Babinicz rozpowszechniał ostrzeżenia przed Radziwiłłami wśród innych pułkowników. Doszło do zbiórki chorągwi pod Białymstokiem, gdzie Zagłoba został mianowany tymczasowym dowódcą nad obozami. Zebrani ogłosili cztery uniwersały: o konfiskacie majątków szlachty, o zwołaniu pospolitego ruszenia wśród szlachty, o powstrzymaniu Kozaków Zołtareńki oraz pocieszającego króla elekta. Zaczęli zbierać żywność dla wojska. Na Podlasie z oddziałami przybył Sapieha. Rozpoczęła się uczta rycerzy, uradowanych pojawieniem się przywódcy.

Rozdział VII
Do Janusza Radziwiłła przybyły szwedzkie posiłki. Zaczęto przygotowania do wyruszenia na Podlasie, gdy na zamku pojawił się Bogusław. Opowiedziawszy o starciu z Kmicicem, odczytał list przekazany przez smolarza. W konsekwencji lektury hetman dostał nagłego ataku astmy. Bardzo obawiał się wykrycia zdrady, dlatego też wymyślił plan oczerniający Andrzeja.

Rozdział VIII
Na zamku w Kiejdanach trwała uroczysta kolacja, podczas której Bogusław zalecał się do Billewiczówny. Tak długo oczerniał Andrzeja, że panna w końcu uwierzyła w kłamliwe słowa. Radziwiłłowie otrzymali list od Sapiehy, w którym wzywał do wojny na Podlasiu. Podjęto decyzję o ataku.

Rozdział IX
Kmicic podróżowaÅ‚ nadal w przebraniu przez kraj. Pewnego dnia komendant szwedzki odkupiÅ‚ od niego konie, na które wystawiÅ‚ kwit (zamiast pieniÄ™dzy), co umożliwiaÅ‚o bezproblemowe przechodzenie szwedzkich punktów kontroli. Tymczasem sytuacja w kraju byÅ‚a niezbyt obiecujÄ…ca. Wróg, do którego przystÄ…piÅ‚a polska szlachta i magnateria, rabowaÅ‚ koÅ›cioÅ‚y i domy. Rozpoczęły siÄ™ nawet uroczystoÅ›ci na cześć zdobycia Krakowa…

strona:    1    2    3    4    5    6    7    8    9    10    11  

Zobacz inne artykuły:

Inne
Charakterystyka Aleksandry Billewiczówny
Charakterystyka Andrzeja Kmicica / Babinicza
Czas i miejsce akcji „Potopu”
Geneza i okolicznoÅ›ci powstania „Potopu”
„Potop” - TOM I - streszczenie szczegółowe
PrzeglÄ…d bohaterów historycznych „Potopu”
„Potop” - TOM II - streszczenie szczegółowe
Obraz XVII-wiecznego społeczeństwa w powieści Henryka Sienkiewicza
„Ku pokrzepieniu serc” - znaczenie utworu „Potop”
Bohaterowie fikcyjni oraz znani z historii, a nieobecni we współczesnych podręcznikach
Sposoby kreowania postaci w powieÅ›ci „Potop”
„Potop” - TOM III - streszczenie szczegółowe
JÄ™zyk i styl powieÅ›ci historycznej „Potop”
„Potop” Henryka Sienkiewicza jako powieść historyczna
Kompozycja i artyzm powieÅ›ci „Potop”
TÅ‚o historyczne „Potopu” - stosunki polsko-szwedzkie w XVII wieku
Streszczenie „Potopu” w piguÅ‚ce
Jan Onufry Zagłoba - charakterystyka
Biografia Henryka Sienkiewicza
Motyw miÅ‚oÅ›ci w „Potopie”
Szczegółowy plan wydarzeÅ„ „Potopu”
Powieść historyczna w dziewiętnastowiecznej Polsce
Janusz Radziwiłł - charakterystyka
Filmowe adaptacje „Potopu”
Polscy powieÅ›ciopisarze o „Potopie”
Krytycy literaccy i badacze o „Potopie”
Wypowiedzi o Sienkiewiczu
Kalendarium twórczości Henryka Sienkiewicza
Kalendarium życia Henryka Sienkiewicza
Ciekawostki o Henryku Sienkiewiczu
Najważniejsze cytaty z „Potopu”
Bibliografia



Partner serwisu:

kontakt | polityka cookies