TÅ‚o historyczne „Potopu” - stosunki polsko-szwedzkie w XVII wieku - strona 3
JesteÅ› w: Ostatni dzwonek -> Potop

TÅ‚o historyczne „Potopu” - stosunki polsko-szwedzkie w XVII wieku

Autor: Karolina Marlêga

Decyzja najazdu wroga na Å›wiÄ™te miejsce miaÅ‚a poważne konsekwencje w caÅ‚ym kraju: „Fakt, że Szwedzi oÅ›mielili siÄ™ podnieść chciwÄ… rÄ™kÄ™ na klasztor, cieszÄ…cy siÄ™ powszechnÄ… czciÄ… w narodzie, wywoÅ‚aÅ‚ oburzenie w caÅ‚ej Polsce. ÅšmiaÅ‚y zaÅ› opór zaÅ‚ogi klasztornej obudziÅ‚ wiarÄ™ w możliwość i skuteczność walki(…)”. Tymczasem Szwedzi przystÄ…pili do grabienia kraju. Postanowili opanować PolskÄ™ poprzez narzucanie jej mieszkaÅ„com kontrybucji i wysokich podatków, gwaÅ‚ty i grabieże mienia (okradali nawet koÅ›cioÅ‚y czy klasztory). Te wszystkie czynniki doprowadziÅ‚y do wybuchu antyszwedzkiego powstania. Prężnie rozwijaÅ‚a siÄ™ partyzantka na Podhalu, w Wielkopolsce (przywódca Krzysztof Å»egocki) czy na Litwie, gdzie wojska PawÅ‚a Sapiehy pokonaÅ‚y oddziaÅ‚y Janusza RadziwiÅ‚Å‚a. Do walki przyÅ‚Ä…czyÅ‚a siÄ™ niechÄ™tna jej wczeÅ›niej szlachta, część wojsk koronnych, a nawet chÅ‚opi.

W grudniu 1655 roku do kraju powrócił Jan Kazimierz, a do wojny z wrogiem przystąpili hetmani. Stefan Czarniecki został przywódcą wojny podjazdowej i mianowany regimentarzem koronnym, a Paweł Sapieha wojewodą wileńskim i hetmanem wielkim litewskim (w miejsce zmarłego 31 grudnia 1655 roku Janusza Radziwiłła). Na posiedzeniu konfederacji w Tyszowcach 29 grudnia uznano, że trzeba wszelkimi siłami i sposobami doprowadzić do tego, by nieprzyjaciel opuścił nękane ziemie.

RozpoczÄ™to walkÄ… podjazdowÄ…. Niestety w 1656 roku elektor brandenburski Fryderyk Wilhelm przyjÄ…Å‚ zwierzchnictwo Karola Gustawa. Decyzja ta nie miaÅ‚a jednak wpÅ‚ywu na kolejne sukcesy Czarnieckiego (zwyciÄ™stwo pod WarkÄ…), zÅ‚ożenie tak zwanych „Å›lubów lwowskich” przez Jana Kazimierza (obiecaÅ‚ poprawić poÅ‚ożenie ludu i umocnić katolicyzm) czy czerwcowe oswobodzenie Warszawy. 10 grudnia 1656 roku doszÅ‚o do podpisania traktatu w Randot, gdzie Szwecja (wzmocniÅ‚a tym swÄ… pozycjÄ™), Brandenburgia, RadziwiÅ‚Å‚owie, Siedmiogród i Ukraina próbowaÅ‚y dokonać rozbioru Polski.

Wymienione paÅ„stwa postanowiÅ‚y współpracować w celu zrealizowania swego celu. I tak w 1657 roku książe Siedmiogrodu Jerzy Rakoczy najechaÅ‚ na PolskÄ™ od poÅ‚udnia, a wojska szwedzkie i brandenburskie od północy. Tylko dziÄ™ki wysiÅ‚kom znakomitych dowódców – Stefana Czarnieckiego i Jerzego Lubomirskiego – udaÅ‚o siÄ™ pozbyć obcych wojsk spoza granic kraju. W dalszych miesiÄ…cach Rzeczpospolita poparÅ‚a DaniÄ™ i Habsburgów w obawie przez nadmiernym wzrostem potÄ™gi i pozycji Szwecji, a Jerzy Lubomirski ruszyÅ‚ w odwecie na Siedmiogród.
Rok 1657 zakończył się podpisaniem traktatów welawsko-bydgoskich, na mocy których elektor brandenburski Fryderyk Wilhelm zgodził się na odstąpienie od sojuszu ze Szwecją i poparcie Polski (ta z kolei zrzekła się zwierzchnictwa nad Prusami Książęcymi). Elektor uzyskał:
Suwerenność w Prusach Książęcych.
Prawo przemarszu wojsko brandenbursko-pruskich przez Prusy Królewskie (Pomorze Gdańskie).
W lenno ziemię lęborsko-bytowską.
Obietnicę oddania Elbląga oraz Drahimia (choć na ten warunek sejm polski, wobec sprzeciwu szlachty oraz mieszczan Gdańska i Torunia, nie wyraził zgody, to elektor i tak zajął Drahim w 1668 roku).
W razie wygaśnięcia dynastii Hohenzollernów Prusy Książęce miały powrócić do Polski.

Traktaty welawsko-bydgoskie to dwa ukÅ‚ady zawarte w 1657 roku miÄ™dzy RzeczpospolitÄ… a lennikiem – wÅ‚adcÄ… Prus Książęcych – elektorem brandenburskim Fryderykiem Wilhelmem. ByÅ‚ on sojusznikiem Szwedów w pierwszym okresie wojny północnej, a w obliczu ich klÄ™sk nawiÄ…zaÅ‚ za poÅ›rednictwem Habsburgów rokowania z PolskÄ…. W efekcie podpisania traktatów Polska utraciÅ‚a zwierzchnictwo nad Prusami Książęcymi, a z czasem również nad ziemiÄ… bytowsko-lÄ™borskÄ….

Dzięki tym decyzjom, to znaczy koalicji z Austrią, Danią, Brandenburgią i Holandią Polsce udało się pokonać szwedzkie oddziały i 3 maja 1660 roku zawrzeć pokój w Oliwie. Inflanty zostały przy Szwecji (Polska posiadała jedynie południowo-wschodnią część Inflant z Kurlandią), która miała zwrócić zagarnięte łupy (nie oddała) i zagwarantować wolność handlu na Bałtyku. Ponadto Jan Kazimierz zrzekł się praw do tronu w Szwecji o potwierdził ważność traktatów welawsko-bydgoskich.

strona:    1    2    3    4  

Zobacz inne artykuły:

Inne
Charakterystyka Aleksandry Billewiczówny
Charakterystyka Andrzeja Kmicica / Babinicza
Czas i miejsce akcji „Potopu”
Geneza i okolicznoÅ›ci powstania „Potopu”
„Potop” - TOM I - streszczenie szczegółowe
PrzeglÄ…d bohaterów historycznych „Potopu”
„Potop” - TOM II - streszczenie szczegółowe
Sposoby kreowania postaci w powieÅ›ci „Potop”
„Potop” - TOM III - streszczenie szczegółowe
Obraz XVII-wiecznego społeczeństwa w powieści Henryka Sienkiewicza
„Ku pokrzepieniu serc” - znaczenie utworu „Potop”
Bohaterowie fikcyjni oraz znani z historii, a nieobecni we współczesnych podręcznikach
TÅ‚o historyczne „Potopu” - stosunki polsko-szwedzkie w XVII wieku
Streszczenie „Potopu” w piguÅ‚ce
Jan Onufry Zagłoba - charakterystyka
JÄ™zyk i styl powieÅ›ci historycznej „Potop”
„Potop” Henryka Sienkiewicza jako powieść historyczna
Kompozycja i artyzm powieÅ›ci „Potop”
Szczegółowy plan wydarzeÅ„ „Potopu”
Powieść historyczna w dziewiętnastowiecznej Polsce
Janusz Radziwiłł - charakterystyka
Biografia Henryka Sienkiewicza
Motyw miÅ‚oÅ›ci w „Potopie”
Filmowe adaptacje „Potopu”
Polscy powieÅ›ciopisarze o „Potopie”
Krytycy literaccy i badacze o „Potopie”
Ciekawostki o Henryku Sienkiewiczu
Wypowiedzi o Sienkiewiczu
Kalendarium twórczości Henryka Sienkiewicza
Kalendarium życia Henryka Sienkiewicza
Najważniejsze cytaty z „Potopu”
Bibliografia



Partner serwisu:

kontakt | polityka cookies