Jesteś w: Ostatni dzwonek -> Zemsta

„Zemsta” – sterszczenie w pigułce

Akcja Zemsty rozgrywa się w ciągu jednego dnia w czasach współczesnych pisarzowi. Główni bohaterowie: Cześnik - Maciej Raptusiewicz i Rejent Milczek zamieszkują we wspólnym zamku. Własność podzielona jest na dwie części – jedna należy do Cześnika, a druga do Milczka, rozgranicza ją mur. Mur jest w zrujnowany, znajduje się w nim spory wyłom, przez który przedostają się na przeciwne strony postacie komedii. Pełni poniekąd rolę „komunikatora” .

Cześnik jest starym kawalerem i rozważa możliwość poślubienia swojej bratanicy Klary (w tamtych czasach małżeństwa pomiędzy członkami rodziny były naturalne i często zawierane, ślub z krewnym/krewną umożliwiał zachowanie majątku i „wzbogacenie go”, obecnie dzięki zmianom kulturowym, bardziej „demokratycznej filozofii życia” nie jest to praktykowane), dysponującej sporym majątkiem, którym rozporządza jej krewna Podstolina, ale tylko do czasu, gdy albo Klara, albo ona sama wyjdzie za mąż. Pierwsza mężatka zachowa pełne prawo do dóbr.

Współcześnie małżeństwa pomiędzy bliskimi członkami rodzin zawierane są w krajach muzułmańskich (Arabia Saudyjska, Irak). „Chicago Tribune” z maja 2003 roku przywołuje postać irackiego żołnierza trenowanego w USA, który po dziewięciu latach nieobecności powrócił do kraju i ożenił się ze swoją kuzynką. W świecie arabskim przeciętnie około 45 % małżeństw zawieranych jest pomiędzy bliskimi członkami rodzin, a w niektórych regionach Arabii Saudyjskiej, liczba takich małżeństw szacowana jest od 55 do 70 %. Wynika to przede wszystkim z tradycji i, mimo poważnych, negatywnych konsekwencji genetycznych, związki takie są preferowane. Zdarza się, że potomstwo skoligaconych więzami krwi małżonków rodzi się z rdzeniowym zanikiem mięśni, ale zwiększa się wówczas jego sprawność intelektualna. Statystyki mówiące o konsekwencjach genetycznych, wynikających ze związków pomiędzy krewnymi, nie są prowadzone, niemniej – w opinii amerykańskich badaczy - w Arabii Saudyjskiej na podstawie 10 rodzin można studiować choroby genetyczne, podczas gdy w USA do takich badań potrzeba 10 tysięcy rodzin.


Raptusiewicz bardziej jednak skłania się ku wdowie po trzech mężach – Podstolinie – Hannie Czepiersińskiej. Na względzie ma jej przypuszczalne dochody. Wdowa przede wszystkim bardziej odpowiada mu wiekiem, zaś młoda i płochliwa Klara nie byłaby właściwą partnerką dla zaawansowanego w latach mężczyzny.

Cześnik rolę swata powierza Papkinowi – łasemu na pieniądze tchórzowi i samochwale, który pomimo wad obyty jest w relacjach damsko – męskich, potrafi wyszukanymi słówkami „zawracać” kobietom w głowach. Papkin chętnie poślubiłby Klarę, składa jej przyrzeczenia, które mają dowodzić jego poświęcenia i zaangażowania, ale Klara nie wykazuje zainteresowania Papkinem posiadającym jedynie Artemizę, angielską gitarę i zastawioną kolekcję motyli. Serce dziewczyny należy do innego – jej wybrańcem jest syn wrogiego sąsiada Milczka – Wacław. Para spotyka się potajemnie, głównie po stronie zamku należącej do Cześnika. Obydwoje pragną się pobrać, lecz wiedzą, że to niemożliwe – nigdy nie zgodzą się na to ani Cześnik, ani Rejent.

Podstolina przyjmuje oświadczyny Raptusiewicza, ale już po kilku godzinach wycofuje się z danego słowa skuszona możliwością poślubienia młodego Wacława, z którym kiedyś łączył ją romans. Dodatkowo, knujący całą intrygę Milczek, zabezpieczył siebie i „narzeczoną” syna - na wypadek zerwania intercyzą (umową przedślubną regulującą sprawy majątkowe).

Rejent postanawia naprawić mur, zatrudnia „pachołków”, a ci przystępują do dzieła. Nie podoba się to Cześnikowi, ponieważ on, podobnie jak Milczek, jest nie tylko właścicielem połowy zamku, ale i takiej samej części muru. Z inicjatywy Cześnika dochodzi do krótkiej bitwy, ale winowajca poczuwa się do strat i obiecuje murarzom odszkodowanie, Rejent przeciwnie – nakłania ich do składania fałszywych zeznań i nakazuje świadczyć przeciwko sąsiadowi. Mur nie zostaje naprawiony.

strona:    1    2  


Zobacz inne artykuły:

Inne
Biografia Aleksandra Fredry
„Zemsta” Aleksandra Fredry - szczegółowe streszczenie
Cześnik – Maciej Raptusiewicz – charakterystyka szczegółowa
Geneza „Zemsty”
Rejent Milczek – charakterystyka szczegółowa
„Zemsta” jako dramat - cechy komedii
„Zemsta” – sterszczenie w pigułce
Czas i miejsce akcji w „Zemście”
Józef Papkin – charakterystyka postaci
Komizm „Zemsty”
Znaczenie tytułu i motta „Zemsty”
Główne wątki w „Zemście”
Charakterystyka pozostałych bohaterów
Język „Zemsty”
Symbolika muru i jego rola w „Zemście”
Plan wydarzeń „Zemsty”
Kalendarium twórczości Fredry
Inscenizacje i ekranizacje „Zemsty”
Twórczość Aleksandra Fredry
Słynne mury w historii i kulturze
Cytaty z Aleksandra Fredry
Najważniejsze cytaty z „Zemsty”
Fredro - kalendarium życia
BibliografiaPartner serwisu:

kontakt | polityka cookies