Jesteś w: Ostatni dzwonek -> Zemsta

„Zemsta” – sterszczenie w pigułce

Autor: Ewa Petniak

Akcja Zemsty rozgrywa się w ciągu jednego dnia w czasach współczesnych pisarzowi. Główni bohaterowie: Cześnik - Maciej Raptusiewicz i Rejent Milczek zamieszkują we wspólnym zamku. Własność podzielona jest na dwie części – jedna należy do Cześnika, a druga do Milczka, rozgranicza ją mur. Mur jest w zrujnowany, znajduje się w nim spory wyłom, przez który przedostają się na przeciwne strony postacie komedii.

Cześnik jest starym kawalerem i rozważa możliwość poślubienia swojej bratanicy Klary. Dysponowała ona sporym majątkiem, którym rozporządza jej krewna Podstolina do czasu, gdy albo Klara, albo ona sama wyjdzie za mąż. Pierwsza mężatka zachowa pełne prawo do dóbr.

Raptusiewicz bardziej skłania się ku wdowie po trzech mężach – Podstolinie – Hannie Czepiersińskiej. Na względzie ma jej przypuszczalne dochody. Wdowa odpowiada mu wiekiem. Młoda i płochliwa Klara nie byłaby właściwą partnerką starszego mężczyzny.

Cześnik rolę swata powierza Papkinowi – łasemu na pieniądze tchórzowi i samochwale, który pomimo wad obyty jest w relacjach damsko – męskich, potrafi wyszukanymi słówkami „zawracać” kobietom w głowach.

Papkin chętnie poślubiłby Klarę, składa jej przyrzeczenia, które mają dowodzić jego poświęcenia i zaangażowania, ale Klara nie wykazuje zainteresowania Papkinem. Posiada on jedynie Artemizę, angielską gitarę i zastawioną kolekcję motyli. Serce dziewczyny należy do innego – jej wybrańcem jest syn wrogiego sąsiada Milczka – Wacław.

Para spotyka się potajemnie, głównie po stronie zamku należącej do Cześnika. Obydwoje pragną się pobrać, lecz wiedzą, że to niemożliwe – nigdy nie zgodzą się na to ani Cześnik, ani Rejent.

Podstolina przyjmuje oświadczyny Raptusiewicza. Po kilku godzinach wycofuje się z danego słowa skuszona możliwością poślubienia młodego Wacława. Kiedyś łączył ją z nim romans. Dodatkowo, knujący całą intrygę Milczek, zabezpieczył siebie i „narzeczoną” syna - na wypadek zerwania intercyzą.

Rejent postanawia naprawić mur, zatrudnia „pachołków”, a ci przystępują do dzieła. Nie podoba się to Cześnikowi, ponieważ on, podobnie jak Milczek, jest nie tylko właścicielem połowy zamku, ale i takiej samej części muru.
Z inicjatywy Cześnika dochodzi do krótkiej potyczki, ale winowajca poczuwa się do strat i obiecuje murarzom odszkodowanie, Rejent przeciwnie – nakłania ich do składania fałszywych zeznań i nakazuje świadczyć przeciwko sąsiadowi. Mur nie zostaje naprawiony.

Wacław daje się schwytać Papkinowi i jako jeniec wojenny „przechodzi” na drugą stronę – do Raptusiewicza. Dzięki temu może być bliżej ukochanej. Sowicie opłaca swojego „ciemiężyciela” za to, by milczał.

Spotyka Podstolinę. Dawniej, gdy bawił w stolicy romansował z nią. Podawał się za litewskiego księcia Rodosława. W pani Hannie odżywają uczucia i sentymenty, propozycja Rejenta jest jej nawet na rękę. W gorszej sytuacji znajduje się Wacław. Błaga ojca o litość, nie chce żenić się z Czepiersińską, ale Milczek jest nieugięty. Natomiast wdowa całkowicie zapomina, że obiecała pierścień Cześnikowi.

Raptusiewicz, z obawy, że po awanturze sąsiad zacznie go „włóczyć” po sądach: „gotów pieniać mnie szlachciura” Postanawia wyzwać Rejenta na pojedynek. W tym celu posyła z misją Papkina. „Emisariusz” przynosi złe wieści: nie dość, że obawia się o swoje życie – przeczuwa otrucie, to lęka się także reakcji Cześnika. Zlistu wystosowanego przez Milczka jasno wynika, że Podstolina złamała obietnicę. Taka obelga nie może ujść wrogowi płazem.

Cześnik planuje zemstę. Pragnie – na złość wyswatać Rejentowicza z Klarą.W ten sposób nie dojdzie do planowanego ślubu z Podstoliną. Musi więc „zwabić” Wacława do swoich komnat. Rozkazuje słudze Dyndalskiemu pisać list – niby od Klary do narzeczonego. Sługa nie radzi sobie z tą czynnością, więc do zadania zostaje wyznaczona posługaczka Rózia. Wacław zjawia się. Gdyby stawiał opór prośbie w pobliżu czeka „poczt hajduków”.

Cześnik wyjaśnia mu plan zemsty. Rejentowicz ma poślubić Klarę. Młodym bardzo odpowiada taki rewanż. Gdy kapłan udziela nowożeńcom błogosławieństwa, do domu Raptusiewicza przybywa Milczek. Zziwiony nieobecnością sąsiada na pojedynku i w... zamku. Ale oto z kaplicy dochodzą śpiewy i wiwaty. Następuje trudna do przewidzenia zgoda.

Zobacz inne artykuły:

Inne
„Zemsta” Aleksandra Fredry - szczegółowe streszczenie
Kto jest kim w „Zemście”
Plan wydarzeń „Zemsty”
Geneza „Zemsty”
Biografia Aleksandra Fredry
„Zemsta” – sterszczenie w pigułce
Czas i miejsce akcji w „Zemście”
„Zemsta” Fredry bawi czy skłania do refleksji?
Rejent Milczek – charakterystyka szczegółowa
Cześnik charakterystyka szczegółowa
Komizm „Zemsty”
Podaj przykłady manipulacji w „Zemście” Fredry
Humor w „Zemście”
Kompozycja i styl „Zemsty”
Józef Papkin – charakterystyka postaci
Znaczenie tytułu komedii Aleksandra Fredry „Zemsta”
Język „Zemsty”
Jaki morał płynie z „Zemsty” Aleksandra Fredry?
Dlaczego „Zemsta” Fredry to komedia intrygi
Najważniejsze problemy w „Zemście”
Cechy gatunkowe komedii
Historia zemsty w „Zemście”
Charakterystyka pozostałych bohaterów
Wywiad z Papkinem, postacią z „Zemsty" Aleksandra Fredry
Gatunek „Zemsty” Aleksandra Fredry i jego cechy
Jaki jest sens motta utworu „Zemsta” Fredry?
Jak powstała książka Aleksandra Fredry „Zemsta”?
Kto się na kim i za co mści w „Zemście” Aleksandra Fredry?
Charakterystyka Papkina z „Zemsty” Aleksandra Fredry, jako bohatera, który najbardziej śmieszy
Motywy w „Zemście” Fredry
Która z postaci w „Zemście” Fredry wzbudza niechęć i dlaczego?
Kalendarium twórczości Fredry
Symbolika muru i jego rola w „Zemście”
Twórczość Aleksandra Fredry
Przyczyny konfliktu w „Zemście” Aleksandra Fredry
Najważniejsze cytaty z „Zemsty”
Inscenizacje i ekranizacje „Zemsty”
Słynne powiedzonka w „Zemście” Aleksandra Fredry
Bibliografia
Co oznacza skrót JW w „Zemście” Aleksandra Fredry
Czym była Artemiza?
Wyjaśnij cytat: „Jeśli nie chcesz mojej zguby, krokodyla daj mi luby”
Słynne mury w historii i kulturze
Zinterpretuj słowa Papkina „Jestem Papkin, lew Północy...”
Cytaty z Aleksandra Fredry
Fredro - kalendarium życiaPartner serwisu:

kontakt | polityka cookies