Jesteś w: Ostatni dzwonek -> Dżuma
Tytułową „dżumę” możemy interpretować na różne sposoby:
Jako rzeczywistą epidemię - Camus opisuje wybuch i przebieg fikcyjnej zarazy w Oranie. Opisuje każdy z jej etapów. Zaraza rozpoczyna się od pojawienia się na ulicach zdechłych szczurów. Następnie dotyka ludzi. Przez kolejne miesiące ich liczba gwałtownie wzrasta. W mieście zostają wprowadzone specjalne zarządzenia. Bramy Oranu zostają zamknięte. Ograniczony jest dostęp do paliwa i żywności. Ludzie tracą pracę. Wybuchają zamieszki. Otwierane są specjalne szpitale i miejsca odbywania kwarantanny. Liczba zgonów stabilizuje się, a następnie zaczyna spadać. Symbolicznym zakończeniem epidemii jest otwarcie bram miasta.
Jako symbol wszelkiego zła - dżuma to zło, które istnieje na świecie. Podobnie, jak choroba, może szybko się rozprzestrzeniać. Głównym powołaniem ludzi jest walka z przejawami zła.
Jako symbol śmierci - jeśli życie jest najwyższą wartością, to śmierć jest tego zaprzeczeniem. Dżuma przynosi wiele zgonów. Można ją identyfikować ze śmiercią. Absurdalnym odejściom ludzi przeciwstawiają się takie osoby, jak doktor Rieux i Tarrou. Autor kilkakrotnie pokazuje chwile ostatnich chwil choroby i zgonów zarażonych. Są oni chowani w masowych grobach. Wraz z rozwojem epidemii ich ciała są palone w krematorium.
Jako symbol wojny - z biografii autora wynika, że był świadkiem II wojny światowej. Dżumę możemy utożsamiać z wojną. Jej nadejście powoduje odcięcie miasta, powstanie gett i krematorium. Ludzi ogarnia paniczny strach. Z czasem skupiają się na religii lub przyjemnościach. Dżuma, tak jak wojna, zbiera obfite żniwo śmieci.
Partner serwisu: 
kontakt | polityka cookies
Co symbolizuje „dżuma” z powieści Camusa?
Autor: Jakub RudnickiTytułową „dżumę” możemy interpretować na różne sposoby:
Zobacz inne artykuły:

kontakt | polityka cookies