Jesteś w: Ostatni dzwonek -> Dżuma

Cottard - charakterystyka

Cottard – ścigany przez policję za popełnienie przestępstwa próbuje popełnić samobójstwo, ponieważ boi się śmiertelnie aresztu. Oficjalnie jest przedstawicielem firmy produkującej wina i likiery. „Przedstawiciel był zawsze samotny i nieufny”, tak mówi o nim jego sąsiad – Grand. Jego ulubionym powiedzonkiem jest: „Wielcy zawsze zjadają małych”.O jego fizjonomii narrator mówi: „Niewielki, korpulentny mężczyzna (…)”.

Gdy wybucha epidemia korzysta z zamieszania i żyje pełnią życia, jada w najdroższych restauracjach, gdzie zostawia wysokie napiwki. Otacza się ludźmi, robi wszystko to, czego tak bardzo pragnął, gdy ukrywał się przed policją. Ma nadzieję, że zaraza będzie trwała jak najdłużej, a jak się skończy to wszystkie stare sprawy ulegną wymazaniu i będzie mógł zacząć życie na nowo, bez ciążącego na nim wyroku. Mężczyzna bogaci się na kontrabandzie i szmuglowaniu towarów spoza miasta. Pomaga Rambertowi wydostać się z Oranu, wykorzystując swoje znajomości z przemytnikami. Nie przyłącza się do formacji sanitarnych, ale nawiązuje kontakt z Tarrou, wybierają się nawet razem do opery miejskiej.

Gdy epidemia zostaje pokonana upomina się o niego policja, a mężczyzna wpada w popłoch. Jego losy kończą się tragicznie. Zabarykadowany w swoim mieszkaniu strzela z rewolweru do wiwatującego tłumu, rani dwie osoby i zabija psa. Zostaje obezwładniony przez policję i aresztowany.


Zobacz inne artykuły:

StreszczeniaOpracowanie
„Dżuma” - streszczenie szczegółowe
Albert Camus - życiorys
Czas i miejsce akcji „Dżumy”
Struktura i kompozycja „Dżumy” Alberta Camus
Egzystencjalizm w „Dżumie”
„Dżuma” jako powieść o wojnie
„Dżuma” jako poowieść o śmierci absurdalnej
„Dżuma” jako powieść o złu - motyw zła
„Dżuma” jako powieść parabola
Motywy literackie występujące w „Dżumie”
Nawiązania w kulturze do „Dżumy”
Znaczenie motta powieści „Dżuma”
Bibliografia
Najważniejsze cytaty z powieści „Dżuma”
Bezpośrednie odwołania do innych dzieł literackich w „Dżumie”
Bohaterowie
Doktor Bernard Rieux - charakterystyka
Jean Tarrou - charakterystyka
Ojciec Paneloux - charakterystyka
Raymond Rambert - charakterystyka
Cottard - charakterystyka
Joseph Grand - charakterystyka
Pozostali bohaterowie „Dżumy”Partner serwisu:

kontakt | polityka cookies