Jesteś w: Ostatni dzwonek -> Dżuma

Ojciec Paneloux - charakterystyka

Ojciec Paneloux„uczony i wojujący jezuita (…)”, cieszący się wielkim poważaniem wśród mieszkańców miasta. W miesiąc po ogłoszeniu stanu dżumy wygłasza płomienne kazanie, w którym uznaje, że zaraza jest karą bożą za grzechy mieszkańców miasta: „Bracia moi, doścignęło was nieszczęście, bracia moi, zasłużyliście na nie”. Głosi zgodne z katolicką doktryną hasła przyjmowania wszystkich „darów” Boga z miłością. Twierdzi, że zaraza jest karą za zapomnienie o codziennej modlitwie. Uważa gorliwą modlitwę za jedyny sposób walki z dżumą.

Tak opisuje go narrator (w momencie, gdy ojciec wygłasza swoje pierwsze kazanie): „Był średniego wzrostu, ale krępy. Kiedy oparł się na poręczy ambony, ściskając drzewo wielkimi rękami, widać było tylko szeroki, czarny kształt z dwiema czerwonymi plamami policzków pod stalowymi okularami. Głos miał mocny, namiętny, który rozbrzmiewał daleko (…)”.

Gdy został zapytany o to, czy dołączy do formacji sanitarnych Tarrou – zgadza się natychmiast, ponieważ uznaje za swój kapłański obowiązek nieść ukojenie umierającym. Doświadczeniem, które zmienia nieco poglądy zakonnika jest śmierć w katuszach synka sędziego Othona. Rieux zarzuca mu, że śmierć niewinnego dziecka nie może być karą za grzechy. Po tym zdarzeniu wygłasza drugie kazanie, gdzie nie mówi już „wy” do zgromadzonych wiernych, ale „my”, przez co zalicza siebie do grona dotkniętych dżumą.

Za konieczną uznaje cnotę zgody na cierpienie i przyjmowanie go z dziękczynieniem, ale mówi też o konieczności niesienia sobie wzajemnej pomocy. Przyjmuje śmierć z godnością, nie pozwalając gospodyni wezwać do siebie doktora. Dopiero, gdy konał zabrano go do szpitala. Jezuita umiera na dżumę z krzyżem w ręku, odmawiając doktorowi, gdy ten proponuje mu towarzystwo: „Dziękuję. Ale zakonnicy nie mają przyjaciół. Wszystko złożyli Bogu”.
Zobacz inne artykuły:

StreszczeniaOpracowanie
„Dżuma” - streszczenie szczegółowe
Albert Camus - życiorys
Czas i miejsce akcji „Dżumy”
Struktura i kompozycja „Dżumy” Alberta Camus
Egzystencjalizm w „Dżumie”
„Dżuma” jako powieść o wojnie
„Dżuma” jako poowieść o śmierci absurdalnej
„Dżuma” jako powieść o złu - motyw zła
„Dżuma” jako powieść parabola
Motywy literackie występujące w „Dżumie”
Nawiązania w kulturze do „Dżumy”
Znaczenie motta powieści „Dżuma”
Bibliografia
Najważniejsze cytaty z powieści „Dżuma”
Bezpośrednie odwołania do innych dzieł literackich w „Dżumie”
Bohaterowie
Doktor Bernard Rieux - charakterystyka
Jean Tarrou - charakterystyka
Ojciec Paneloux - charakterystyka
Raymond Rambert - charakterystyka
Cottard - charakterystyka
Joseph Grand - charakterystyka
Pozostali bohaterowie „Dżumy”Partner serwisu:

kontakt | polityka cookies