Jesteś w: Ostatni dzwonek -> Dżuma

„Dżuma” - streszczenie szczegółowe

Autor: Karolina Marlga

Rieux uznaje, że Cottard najwyraźniej usłyszał o tajemniczej chorobie. W obawie przed samotnością, próbuje zjednać sobie jak najwięcej ludzi. Grand ma jednak inne zdanie co do przyczyny zachowania mężczyzny. Uważa, że ma on coś na sumieniu. Rieux ma inne problemy, niż zastanawianie się nad zachowaniem niedoszłego samobójcy. Chodzi o serum (preparat leczniczy lub zapobiegawczy zawierający ciała odpornościowe), które zamówił. Nie dotarło jeszcze z Paryża. Doktor powątpiewa w jego skuteczność. Uważa, że w Oranie mają do czynienia z dziwną mutacją dżumy. Zdaje sobie sprawę ze swojego strachu przed epidemią i śmiercią setek ludzi.

Wieczorem udaje się na spotkanie z Cottardem do hotelowej restauracji. Podczas rozmowy zauważa strach sprzedawcy win. Boi się, że ktoś wyrządzi mu krzywdę. Pyta, czy w razie choroby lekarz przyjmie go do swego szpitala. Chce być pewien, iż będzie tam poza zasięgiem policji. Po kolacji Rieux odwozi go swoim samochodem do domu.

Cottard zachowuje się w dziwny sposób. Pyta doktora, czy plotki o epidemii krążące po mieście pokrywają się z prawdą. Lekarz nie potwierdza, ale też nie zaprzecza. Cottard mówi, że epidemia zabije co najwyżej kilkadziesiąt osób. Miastu „potrzebne jest prawdziwe trzęsienie ziemi”. Ostatnie słowa wykrzykuje i ucieka z samochodu Rieux.

Następnego dnia podczas obchodów Rieux spotyka się niechęcią pacjentów. Wyczuwa, że chorzy coś przed nim ukrywają. Środki podjęte przez prefekturę przynoszą pierwsze efekty. Do szpitala zgłasza się trzydzieści osób z objawami choroby. W kolejnych dniach liczba gwałtownie wzrasta. Zarządzający miastem nakazują opróżnić szkołę. Organizują w niej szpital pomocniczy. Rieux stara się nieść ludziom pomoc i ukojenie. Jedyne, co może robić, to przecinać chorym „dymienice”, czyli powiększone gruczoły. Castel z kolei spędza całe dnie w bibliotece. Szuka informacji o dżumie. Stary lekarz wnioskuje, że to za rozprzestrzenianie się infekcji są odpowiedzialne pchły zdechłych szczurów.

Mimo iż dni są słoneczne i czuć w powietrzu wiosnę, to choroba zabija coraz więcej osób. Powstaje kolejny szpital pomocniczy. Tym razem w przedszkolu. Podirytowany Rieux żąda od prefekta zdecydowanych działań. Urzędnik nie może niczego zrobić bez zarządzenia gubernatora. Reakcja Rieux na te słowa jest porywcza: „Zarządzenia! Wystarczy wyobraźnia”. Urzędnik prosi doktora o dokumentację. Ma ona przekonać gubernatora do podjęcia koniecznych środków.
Tego dnia umiera czterdzieści osób. Prefekt wprowadza ostateczne środki, które sam może zarządzić. Izolację chorych, dezynfekcję ich mieszkań oraz kwarantannę ich rodzin. Udaje się także sprowadzić drogą lotniczą pierwszą partię serum. Środki podjęte przez prefekturę zdają przynosić się wymierny skutek. Liczba zgonów w ciągu kilku dni spada do zaledwie dwunastu. Mieszkańcy Oranu starają się żyć, jakby nic strasznego się nie stało.

Jednak epidemia powraca, liczba zgonów sięga trzydziestu dziennie. Gubernator wysyła do prefekta depeszę, której treść brzmi: „Ogłoście stan dżumy. Zamknijcie miasto”.

II

Mieszkańcy miasta są świadomi, że tylko razem mogą stawić czoła dżumie. Ludzie, którzy wyjechali kilka dni wcześniej z Oranu, nie mogą do niego powrócić. Wiele rodzin, kochanków, przyjaciół, zostaje rozdzielonych. Prefektura zabrania nawet wysyłania listów. Mogą one roznosić infekcję. Telefoniczne rozmowy międzymiastowe zostają ograniczone do nagłych wypadków. Linie są przeciążone. Dozwolone są depesze. Można w nich zawrzeć jedynie dziesięć słów.

Ludność miasta ciągle próbuje skontaktować się z bliskim spoza jego bram. Prefektura zezwala na wpuszczenie do Oranu obywateli, którzy wyjechali przed epidemią. Ich rodziny nie zgadzają się. Nie chcą narażać bliskich. Wyjątkiem jest małżeństwo państwa Castel. Małżonka starego doktora wraca. Uznaje, że dżuma jest drobnostką, w porównaniu do ich miłości.

W mieszkańcach Oranu zachodzą zmiany. Ludzie zaczynają doceniać swoich nieobecnych bliskich. więzy między nimi bardzo się umacniają. Tęsknota za bliskimi, pozostającymi poza miastem, staje się nie do zniesienia. Poczucie wygnania towarzyszy wszystkim obywatelom miasta. Jeszcze gorsze uczucia towarzyszą ludziom, takim jak dziennikarz Rambert. Zostali zaskoczeni przez dżumę w obcym kraju. Narrator tak opisuje ich sytuację: „W wygnaniu ogólnym byli najbardziej wygnani (…)”.

Mieszkańcy miasta przestają przestrzegać zasad społecznej egzystencji. Każdy sam musi uporać się ze swoimi problemami. Tęsknota powoduje nikt, tak naprawdę, nie myśli o dżumie. Choroba powoduje, że Oran jest omijany przez samochody i statki. Port miejski stoi pusty. Narrator tak opisuje tę sytuację: „(…) handel również zmarł na dżumę”.

Agencja prasowa Infdok sporządza tygodniowe bilanse liczby zgonów. W trzecim tygodniu dżumy ich liczba sięga trzystu dwóch osób. Oran liczy dwieście tysięcy mieszkańców, więc ta liczba nie przemawia jeszcze do świadomości obywateli. Wzrost liczby ofiar dżumy uświadamia w końcu Orańczykom, że w ich mieście panuje epidemia.

Ludność stara się zachowywać pogodę ducha. Prefekt wprowadza zarządzenie o oszczędzaniu zasobów paliwa, energii elektrycznej i żywności. Ruch samochodowy w mieście maleje do minimum. Sklepy zamyka się z dnia na dzień. Przed otwartymi ustawiają się wielkie kolejki. Do miasta docierają z zewnątrz jedynie produkty pierwszej potrzeby.

Na ulicach miasta jest pełno ludzi. Transport samochodowy przestał funkcjonować. Zakłady pracy dają wszystkim pracownikom urlopy. Ludzie, z braku jakichkolwiek rozrywek, chodzą na te same filmy do kin. Kawiarnie i restauracje, które miały duże zapasy win, przeżywają rozkwit. Mieszkańcy Oranu piją dużo alkoholu.

W dwa dni od zamknięcia bram miasta Rieux spotyka Cottarda. Jest zadowolony z takiego obrotu spraw. Do gabinetu doktora przychodzi Grand. Mężczyźni rozmawiają o żonie Bernarda. Kobieta ciągle jest w sanatorium. Narrator przybliża nam również losy miłości starego urzędnika. Żona Granda, Jeanie, odeszła od niego po wielu latach małżeństwa. Był brak okazywania miłości. Joseph nigdy nie odnalazł się po stracie. Od wielu lat próbuje napisać list do ukochanej. Nie może dobrać do niego odpowiednich słów. Wieczorem Rieux telegrafuje do swojej żony. Informuje, że miasto zostało zamknięte . Zapewnia o swej tęsknocie. Prosi, by nadal o siebie dbała i wracała do zdrowia.

Trzy tygodnie po zamknięcia bram miasta Rieux spotyka na ulicy Raymonda Ramberta. Wysłannik paryskiej gazety czuje się zagubiony w obcym mieście. Prosi doktora o pomoc. Udają się do przychodni w centrum miasta. Rambert wyjawia, że w Paryżu czeka na niego ukochana kobieta. Młody mężczyzna jest oburzony zachowaniem władz miasta, które uniemożliwiają mu powrót. Narzeka też na ograniczenie środków komunikacji międzymiastowej. Nie może przekazać ukochanej dłuższej wiadomości.

Zdradza doktorowi szczegóły rozmowy z dyrektorem w prefekturze. Obiecał mu, że spróbuje uzyskać dla niego zezwolenie na opuszczenie miasta. Rambert prosi Rieux o wydanie zaświadczenia, że nie jest chory na dżumę. Doktor nie może wydać takiego dokumentu. Nie ma pewności, że od momentu jego wystawienia do przedłożenia, dziennikarz nie zostanie zarażony. Doktor tłumaczy, że w podobnej sytuacji jest ponad tysiąc osób. Dziennikarz oznajmia, że i tak opuści miasto. Bernard tłumaczy, że nie życzy Raymondowi źle. Chce tylko jak najlepiej spełniać swoje powinności. Prosi go, by informował o podejmowanych przez siebie krokach.

strona:    1    2    3    4    5    6    7    8    9    10    11    12  

Szybki test:

Mercier to:
a) główny komisarz policji
b) prefekt Oranu
c) ordynator szpitala
d) dyrektor miejskiej służby odszczurzania
Rozwiązanie

Rentier i Tarrou w Operze Miejskiej oglądają:
a) Antygonę
b) Orfeusza i Eurydykę
c) Odyseusza
d) Hamleta
Rozwiązanie

25 grudnia prefektura ogłosiła, że:
a) epidemia przybrała na sile
b) epidemia rozprzestrzeniła się na nowe dzielnice
c) epidemia zahamowała swój rozwój
d) epidemia skończyła się
Rozwiązanie

Więcej pytań

Zobacz inne artykuły:

StreszczeniaOpracowanie
„Dżuma” - streszczenie szczegółowe
„Dżuma” - krótkie streszczenie
Albert Camus - życiorys
Czas i miejsce akcji „Dżumy”
Kompozycja „Dżumy” Alberta Camusa
Struktura „Dżumy” Alberta Camusa
Problematyka „Dżumy” Alberta Camusa
„Dżuma” - plan wydarzeń
Dramat postaw moralnych w „Dżumie” Camusa
Co symbolizuje „dżuma” z powieści Camusa?
Portret lekarza w „Dżumie” Alberta Camusa
„Dżuma” - moralne przesłanie utworu
Jak zmienił się Oran w wyniku epidemii dżumy?
Egzystencjalizm w „Dżumie”
Motyw przyjaźni w „Dżumie”
Jak zachowywali się bohaterowie wobec dżumy w powieści Camusa?
„Dżuma” jako powieść o wojnie
„Dżuma” jako poowieść o śmierci
„Dżuma” jako powieść o złu - motyw zła
„Dżuma” jako powieść parabola
Motyw przemiany w „Dżumie”
Motyw apokalipsy w „Dżumie”
Motyw pracy w „Dżumie”
Motyw ludzkiej solidarności w „Dżumie”
Motyw cierpienia w „Dżumie”
Motyw choroby w „Dżumie”
Co oznacza twierdzenie „bakcyl dżumy nigdy nie umiera i nie znika”?
Postawy ludzi wobec zagrożenia w „Dżumie” Camusa
Najważniejsze cytaty z powieści „Dżuma”
Znaczenie motta powieści „Dżuma”
Nawiązania w kulturze do „Dżumy”
Bibliografia
Bezpośrednie odwołania do innych dzieł literackich w „Dżumie”




Bohaterowie
Doktor Bernard Rieux - charakterystyka
Jean Tarrou - charakterystyka
Ojciec Paneloux - charakterystyka
Raymond Rambert - charakterystyka
Cottard - charakterystyka
Joseph Grand - charakterystyka
Pozostali bohaterowie „Dżumy”



Partner serwisu:

kontakt | polityka cookies