Jesteś w: Ostatni dzwonek -> Sklepy cynamonowe

„Sklepy cynamonowe” – krótkie streszczenie


Sierpień

Jest środek lata. Bohater wraz z matką udaje się na spacer w sobotnie popołudnie. Obserwuje ulice miasteczka zalane słońcem. Na przedmieściach rozrosły się chwasty. Na śmietnisku mieszka szalona dziewczyna – Tuja. Bohaterowie odwiedzają ciotkę Agatę. Spotykają jej męża – wuja Marka i dzieci – Łucję i Artura. Młody mężczyzna wrócił z egzotycznych podróży. Pokazuje bohaterowi zdjęcia nagich kobiet.

Nawiedzenie

Ojciec Jakub wraz z początkiem zimy zaczął dziwnie się zachowywać. Leżał w swoim pokoju i zajmował się rachunkami. Zaczął rozmawiać z Bogiem i sam ze sobą. Był nadpobudliwy lub bardzo spokojny. Domownicy zaczęli go coraz rzadziej zauważać. Nie sprawiał nikomu swoją obecnością problemu. Nikł w oczach.

Ptaki

Zimą ojciec ulegał jedynie fascynacji Adelą. Sprzątanie domu traktował, jak ceremonię. Kobieta miała nad nim pełną władzę. Zainteresował się ptakami. Zaczął zajmować się hodowlą egzotycznych ptaków. Przeniósł się wraz z nimi na strych. Pewnego dnia Adela przegoniła wszystkie zwierzęta. Ojciec poddał się.

Manekiny

Ojciec po przygodzie z ptakami zaszył się w samotności. Wieczorem w domu zbierały się dwie szwaczki – Polda i Paulina. Przynosiły z sobą manekina. Ojca zauroczyły młode dziewczyny. Na badaniu ich ciał nakryła go Adela. Odtąd ojciec rozpoczął wygłaszać metafizyczne prelekcje.

Traktat o manekinach albo wtóra księga rodzaju

Ojciec wiele mówił o istocie stworzenia. Sugerował, że Demiurg nie ma wyłączności na tworzenie. Dziewczęta słuchały go w milczeniu. Jakub mówił, że ludzie pragnęli tworzyć, jednak nie formy doskonałe. Człowiek miał być stworzony na obraz i podobieństwo manekina. Wykład przerwała Adela. Wysunęła spod sukni fragment pantofelka.

Traktat o manekinach. Ciąg dalszy

Kolejnego dnia ojciec podjął swój wywód. Mówił z chytrością i ironią. Manekiny są tragiczne. Uwięzione raz na zawsze w narzuconej im formie. Tłum śmieje się z nich. Ojciec drżał z powodu wewnętrznego wzburzenia. Adela podeszła do niego i zażądała dobitnie… Dziewczyny popadły w odrętwienie.
Traktat o manekinach. Dokończenie

Po kilku dniach czasie ojciec znów zaczął wykład o manekinach. Wspomniał o bytach rodzących się w starych mieszkaniach. Mówił o fantastycznych przemianach ludzi. Dziewczyny nie chciały już go słuchać. Adela pogroziła Jakubowi palcem.

Nemrod

Opowiadanie opisuje pierwsze tygodnie życia pieska Nemroda. Szczenię poznaje nowy dla siebie świat. Pewnego dnia odkrywa karakana.

Pan

Bohater opowiada o dzikim ogrodzie. Znajdował się on w pobliżu domu. Latem chłopiec łapał tam motyle. Pewnego dnia w gęstwinie zobaczył sylwetkę mężczyzny. Po chwili człowiek uciekł.

Pan Karol

Wuj Karol pozostał podczas wakacji sam w domu. Jego żona i dzieci były na letnisku. Codziennie spędzał czas poza domem. Prowadził hulaszczy tryb życia. W nocy wracał do zmiętej pościeli. Spał długo. Po przebudzeniu siedział nieprzytomny. Po toalecie opuszczał puste i obce mieszkanie.

Sklepy cynamonowe

Podczas jednego z wieczorów bohater udał się z rodzicami do teatru. Okazało się, że ojciec zapomniał portfela. Chłopiec poszedł po niego. Po drodze przypomniał siebie o kuszących tajemnicą sklepach cynamonowych. Chciał je ujrzeć.

W labiryncie ulic zabłądził. Odnalazł się na tyle swojego gimnazjum. Zapragnął iść do Sali rysunków. Odbywały się tam nocą zajęcia profesora Arendta. Malec znalazł się w nieznanej części budynku. Myślał, że doszedł do pokoju dyrektora.

Po wyjściu na ulicę zabrała go dorożka. Woźnica wysiadł. Oddał mu lejce. Chłopiec wyjechał poza miasto. Podziwiał tajemniczą noc. Czuł zapach wiosny i fiołków. Gdy koń zatrzymał się, bohater wrócił do miasta. Na rynku spotkał spacerujących ludzi. Wśród nich byli jego koledzy. Poszedł z nimi na spacer.

Ulica Krokodyli

Ojciec bohatera przechowywał w biurku mapę miasta. Ukazywała panoramę rozświetlonych budowli. Jedynie w miejscu ulicy Krokodyli widniała biała plama. Była to dzielnica handlowo-przemysłowa. Kwitła tam komercja i tandeta. Miejsce zamieszkiwali ludzie z marginesu. Było to miejsce towarów wybrakowanych. Sprzedawano je w wielkich magazynach.

Po ulicach poruszał się szary tłum. Tramwaje były papierowe. Pociągi odjeżdżały za każdym razem z innego miejsca. Na ulicach wszystkie kobiety były prostytutkami. Ulica stanowiła iluzję. Oferowała jedynie złudne nadzieje. Miejsce to symbolizuje nowoczesność i wielkomiejskie zepsucie. To papierowa imitacja i fotomontaż.

Karakony

Chłopiec postanowić spytać matkę o zniknięcie ojca. Wierzył, że jest on pod postacią wypchanego kondora. Matka przypomniała mu inwazję karaluchów na ich dom. Ojciec najpierw szalał ze wstrętu. Zabijał napotkane osobniki. Z czasem sam zaczął zamieniać się w karakona. Matka twierdziła, że ojciec jest w handlowej podróży.

Wichura

Nad miastem rozszalała się wichura. Trwała trzy dni. Za oknem dominowały chłodne barwy. Wiatr wył na dachach i strychach. Ściany się trzęsły. Ojciec nie wrócił do domu. Nie udało się go odnaleźć. Do domu bohatera przybywali kolejni zziajani goście. Opowiadali, jak straszna jest nawałnica. Ciotka Pelazja dostała napadu złości. Zaczęła się kurczyć. W końcu zniknęła. Wszyscy wrócili do przerwanych czynności.

Noc wielkiego sezonu

Po lecie nastała jesień. Opisywane wydarzenia rozegrały się w trzynastym, nadliczbowym miesiącu. Sklep ojca zapełnił się towarami. Ludzie udali się na jesienne wędrówki. Subiekci uganiali się za Adelą. Ojciec musiał odpierać tłum kupujących. Był gniewny. Przestrzeń sklepu rozszerzyła się.

Z czasem tłum zmalał. Na niebo nadciągnęły nienaturalne ptaki. To potomkowie wyhodowanych przez Jakuba piskląt. Ludzie strącili je, rzucając kamieniami. Ojciec posmutniał. Po burzliwej jesiennej nocy nastał normalny poranek.

MATURA 2023 - 110 pytań, na które musisz znać odpowiedź. Sprawdź >>

Szybki test:

Manekin służył przy pracy:
a) posługaczkom
b) szwaczkom
c) zmywaczkom
d) praczkom
Rozwiązanie

Traktat o manekinach dotyczył m. in.:
a) kursu szycia
b) tworzenia i materii
c) bytów wyższych
d) zmienności człowieka
Rozwiązanie

Nazwa "sklepy cynamonowe" pochodziła od:
a) koloru boazerii sklepu
b) sprzedawanych w sklepie przypraw
c) koloru oczu córki właściciela sklepu
d) nazwiska właściciela
Rozwiązanie

Więcej pytań

Zobacz inne artykuły:

StreszczeniaOpracowanie
„Sklepy cynamonowe” – krótkie streszczenie
„Pan” – streszczenie
„Nemrod” – streszczenie
„Traktat o manekinach. Dokończenie” – streszczenie
„Traktat o manekinach. Ciąg dalszy” – streszczenie
„Traktat o manekinach albo wtóra księga rodzaju” – streszczenie
„Manekiny” – streszczenie
„Ptaki” – streszczenie
„Nawiedzenie” – streszczenie
„Sierpień” – streszczenie
„Noc wielkiego sezonu” – streszczenie
„Wichura” – streszczenie
„Karakony” – streszczenie
„Ulica Krokodyli” – streszczenie
„Sklepy cynamonowe” – streszczenie
„Pan Karol” – streszczenie
Bohaterowie „Sklepów cynamonowych”
Czas i miejsce akcji „Sklepów cynamonowych”
„Sklepy cynamonowe” - wyjaśnienie tytułu
„Sklepy cynamonowe” – geneza utworu
Czym dla głównego bohatera są „sklepy cynamonowe”?
Postać ojca w „Sklepach cynamonowych”
Bruno Schulz - fakty z biografii
Motyw dzieciństwa w „Sklepach cynamonowych” Schulza
Degradacja człowieka w „Sklepach cynamonowych”
Mit w opowiadaniach Schulza
Oniryzm w „Sklepach cynamonowych” Schulza
Język „Sklepów cynamonowych”
„Sklepy cynamonowe” jako przykład prozy poetyckiej
Koncepcja literacka opowiadań Schulza
Przemiana bohaterów w „Sklepach cynamonowych”
Przestrzeń w „Sklepach cynamonowych” Schulza
Życiorys Brunona Schulza
Motyw labiryntu w „Sklepach cynamonowych”
Czas w „Sklepach cynamonowych” Schulza
Dlaczego bohater nazywa sklepy cynamonowymi?
Motyw miasta w „Sklepach cynamonowych”
Wyznaczniki prozy Schulza na przykładzie „Sklepów cynamonowych”
„Sklepy cynamonowe” – najważniejsze cytaty
Bruno Schulz o „Sklepach cynamonowych”
Bruno Schulz o roli dzieciństwa
BohaterowiePartner serwisu:

kontakt | polityka cookies