Jesteś w: Ostatni dzwonek -> Granica

Romans Zenona z Justyną w „Granicy”

Autor: Jakub Rudnicki

Związek między Ziembiewiczem a Bogutówną narodził się podczas ostatnich wakacji Zenona w Boleborzy. Od początku zakładał jego zakończenie w dniu wyjazdu do Paryża.

Potem wielokrotnie zastanawiał się, co nim kierowało, kiedy zainteresował się córką kucharki. Dlaczego wszędzie ją spotykał, a ona zawsze szukała jego towarzystwa. Urzekła go radością życia, naiwnym podejściem do wielu spraw i oddaniem. Niczego tak naprawdę jej nie obiecywał. Ich ponowne spotkanie po roku było zupełnie przypadkowe. Zenon nie wiedział, że dziewczyna przebywa w mieście. Zaprosił ją do hotelu. Uległ jej ponownie.

Początkowo ich cotygodniowe spotkania tłumaczył tym, że ma zamiar oddać pieniądze. Nie wypłacili ich jego rodzice. Justyna zaspokajała jego fizyczne potrzeby.

Kiedy podjął decyzję, że należy zakończyć związek, okazało się, że dziewczyna jest w ciąży. Zenon dał jej pieniądze. Decyzję, co zrobi z ciążą, pozostawił jej. W rzeczywistości zapewne zaopiekowałby się dzieckiem. Świadczyła o tym jego późniejsza opieka nad Justyną. Dawał jej pieniądze na utrzymanie. Za pośrednictwem żony znajdował pracę. Sprowadzał lekarza, kiedy zaczęła chorować.

Romans wpłynął destrukcyjnie zarówno na Ziembiewicza, jak i Bogutównę. Zenon wciąż odczuwał niepokój, bojąc się, że o jego związku z Justyną dowiedzą się inni. Potem winił się za jej stan psychiczny i starał się za wszelką cenę pomóc dziewczynie. Zawsze znajdował wytłumaczenie dla swoich poczynań.

Dla Justyny jej pierwsza miłość miała tragiczny finał. Naiwnie obdarzyła nią syna pracodawców matki, Wierzyła, że będą razem, mimo różnic społecznych. Mamy tu do czynienia z mezaliansem

Mezalians - związek, małżeństwo osób nierównych stanem, nieodpowiednie, niestosowne.

Dzieliła ich pozycja społeczna, wykształcenie, różnice majątkowe. Bogutówna w Zenonie widziała najbliższą osobę, jaka jej została po śmierci matki. Sądziła, że ich związek ma szansę istnieć. Okazało się, że z czasem Zenon stawał się coraz bardziej obcy.
W tajemnicy zaczęła odwiedzać okolice domu Ziembiewiczów. Szantażowała ich. Chciała ujawnić prawdę. Usunięcie ciąży i wyrzuty sumienia z tym związane, zapoczątkowały chorobę psychiczną. Coraz bardziej się pogłębiała. Doprowadziła ją do kresu wytrzymałości.

Aby uwolnić się od swojej udręki, postanowiła zabić siebie i Zenona. Oślepiony Zenon sam odebrał sobie życie, a ona czekała na wyrok w więzieniu.

Ich romans zniszczył również szczęście małżeńskie Elżbiety i Zenona. Nie potrafili zaznać prawdziwej radości, ponieważ nieustannie powracała sprawa Justyny i jej żądania.

Zenon, Justyna i Elżbieta, uwikłani w swoisty trójkąt uczuciowy, zapłacili drogą cenę za krótki romans Ziembiewicza i Bogutówny. On stracił spokój ducha. Starał się nie dostrzegać swojej winy. Justyna – straciła dziecko i zamknęła się w świecie urojeń i snów. Elżbieta to największa ofiara tej historii. Straciła złudzenia, kiedy okazało się, że Justyna wciąż istnieje w ich życiu. Zenon nie był w stanie temu zapobiec.

Zobacz inne artykuły:

StreszczeniaOpracowanie
„Granica” - krótkie streszczenie
„Granica” - streszczenie szczegółowe z testem
„Granica” - czas i miejsce akcji
Droga kariery Zenona Ziembiewicza
„Granica” - interpretacja i wieloznaczność tytułu
„Granica” - informacje wstępne
„Granica” - plan wydarzeń
Życiorys i twórczość Nałkowskiej
Cechy powieści Nałkowskiej „Granica”
Miłość Zenona i Elżbiety w „Granicy”
Kariera Zenona Ziembiewicza
Romans Zenona z Justyną w „Granicy”
Filozofia w „Granicy” - „Jakimi ludźmi jesteśmy naprawdę? Czy takimi, jakimi nas widzą inni, czy też takimi, za jakich sami się uważamy?”
Problem moralności w „Granicy”
Obraz społeczeństwa w „Granicy”
Obrona i oskarżenie Ziembiewicza
Kariera i władza w „Granicy”
Geneza „Granicy” Nałkowskiej
Granice w powieści
Granica psychologiczna w powieści Nałkowskiej - „Musi coś przecież istnieć, jakaś granica, za którą nie wolno przejść, za którą przestaje się być sobą”
Granica filozoficzna w powieści Nałkowskiej – „jesteśmy takimi, jakimi nas widzą inni, czy też takimi, za jakich sami się uważamy?”
Granica jako bariera społeczna w powieści Nałkowskiej
Granice moralne w powieści Nałkowskiej - względność dobra i zła
Znaczenie kamienicy Kolichowskiej
Wymowa filozoficzna „Granicy”
Miłość Elżbiety do Awaczewicza w „Granicy”
Zofia Nałkowska - biogram
Schemat boleborzański w „Granicy”
Ostatnie lata życia Cecylii Kolichowskiej
Losy Jasi Gołąbskiej w „Granicy”
Najważniejsze cytaty z „Granicy”
Powieść brukowa czy arcydzieło polskiej literatury – „Granica” Nałkowskiej
Bibliografia
Bohaterowie
Zenon Ziembiewicz - charakterystyka
Justyna Bogutówna - charakterystyka
Elżbieta Biecka (później Ziembiewicz) - charakterystyka
Cecylia Kolichowska (z domu Biecka) - charakterystyka
Karol Wąbrowski - charakterystyka
Joanna z Niemierów Ziembiewicz - charakterystyka
Walerian Ziembiewicz - charakterystyka
Pozostali bohaterowie „Granicy”Partner serwisu:

kontakt | polityka cookies