Jesteś w: Ostatni dzwonek -> Nowele Konopnickiej

Charakterystyka bohaterów noweli „Nasza szkapa”

Filip Mostowiak
Jest mężem Anny, którą nazywa Anulką, oraz ojcem trzech synów: Wicka, Felka oraz Piotrusia. Pracuje przy przewożeniu różnych materiałów (żwiru, piasku), do czego wykorzystuje wóz zaprzężony w starą szkapę. Nie zarabia przy tym wiele, lecz spełnia swe obowiązki rzetelnie i sumiennie. Podczas choroby żony spada na niego obowiązek opieki nad urwisami, czego chłopcy wcale mu nie ułatwiają.

Mężczyzna jest bardzo wrażliwy. Martwi się stanem zdrowia ukochanej żony i panującą wokoło biedą. Dokłada wszelkich starań, by ją wyleczyć.
Nie mając możliwości znalezienia lepiej płatnej pracy, wyprzedaje meble i rodzinne pamiątki. Pozbywa się nawet sprzętów najpotrzebniejszych, na przykład tapczana synów. Nie może sobie wybaczyć, że Anulka w trakcie choroby musi leżeć z zimnej izbie, nie spożywa odpowiednich posiłków, nie ma leków. Czuje się odpowiedzialny za żonę i dzieci.

Jego cierpienie po śmierci żony obserwuje Wicek: „Ojciec tymczasem jak nieprzytomny po izbie chodził; co weźmie, to położy, choć się tam w tej pustce nie było wielce czego jąć. (...) kiedy się ludzie rozeszli na zydlu u łóżka matki siadł, ręką głową podparł i patrzył: to na krzyż czarny nad łóżkiem matki wiszący, to na głębokie cienie jej zamkniętych oczu. Usnąłem, a on jeszcze siedział”.

Anna (Anulka) Mostowiak
Jest żoną Filipa i matką Wicka, Filipa i Piotrusia. Poznajemy ją, gdy cierpi z powodu gruźlicy, nie wstaje już z łóżka: „Była tak osłabioną i bladą, że wyglądała jak martwa, leżąc na wznak, z głęboko zapadłymi oczami”. Mimo usilnych starań męża, wyprzedaży wszystkich sprzętów i pamiątek w celu zakupu lekarstw – umiera. Wicek (narrator) sportretował ją jako kobietę troskliwą i dumną. Nie chciała, by rodzina „kosztowała” się na nią, ponieważ czuła nadchodzącą śmierć.

Wicek Mostowiak
Jest narratorem noweli. Najstarszy syn Anny i Filipa Mostowiaków uważnie obserwuje swoją rodzinę. Przygląda się zachowaniu ojca, czyni uwagi na temat postępującej choroby matki. Symbolizuje każde dziecko. Jego energia i radość życia, skłonność do zabawy powodują, że widziana jego oczami historia jest jeszcze bardziej autentyczna. Choć niektórych razić może czasem brak emocji bohatera (np. gdy umiera mu matka po długiej i ciężkiej chorobie), chęć ciągłych harców, to jednak te cechy przypominają, że Wicek to przede wszystkim dziecko, mały chłopiec.

Felek Mostowiak
Jest drugim, średnim synem Anny i Filipa Mostowiaków. Chłopiec jest wysoki, chudy, ma stale posiniaczone nogi. Silnie związany z Wickiem i Piotrusiem, przed którymi może wykazać się sportowymi umiejętnościami czy poczuciem humoru, lubi popisywać się przed braćmi.

Na podwórku ma pole do wykazania swych przywódczych zdolności, wzbudzając podziw i respekt kolegów wysokimi skokami: „rozśmiał się (…) i wyskoczył w górę na tę uciechę, trzasnąwszy się dłoniami po udach. Ten skok to była najlepsza sztuka w całym repertuarze jego. Nigdy mu w nim dorównać nie mogłem. Rzucał się w powietrze tak łatwo, jak ryba w wodę”.

Choć jego codzienne zachowanie wskazuje na to, iż jest podobny do skłonnego do ciągłej zabawy Wicka, to jednak chłopiec okazuje się bardzo wrażliwy i współczujący. W momentach największej biedy oddaje swoje porcje chleba młodszemu braciszkowi, nie zwracając uwagi na potrzeby swego dorastającego organizmu. To właśnie Felek płacze podczas smutnej gry ojca na harmonijce; roni łzę również w nocy po śmierci matki: „To Felek, który się przez cały dzień szastał i nastawiał, i z ludzi wydziwiał, a mnie w boki szturchał - siedział teraz na sienniku, w otwartej na piersiach koszulinie, rękami sterczące kolana objął, patrzył w pustą izbę i płakał”.

Piotruś Mostowiak
Jest najmłodszym synem Anny i Filipa Mostowiaków i ulubieńcem tytułowej szkapy. Ze względu na to, iż potrzebuje stałej opieki (jest zbyt mały, by być samodzielny), jest oczkiem w głowie domowników. Gdy rodzina nie ma pieniędzy na opał i jest zimno, tylko Piotruś dostępuje zaszczytu spania w ciepłych objęciach mamy (bez sprzeciwu rodzeństwa). Często dostaje większe porcje jedzenia, ponieważ bracia oddają mu swoje racje.

strona:    1    2  


Zobacz inne artykuły:

Dym
Charakterystyka bohaterów noweli „Dym”
Najważniejsze cytaty noweli „Dym”
Motywy literackie w noweli „Dym”
Problematyka noweli „Dym”
Narracja noweli „Dym”
Wyjaśnienie tytułu noweli „Dym”, rola dymu w utworze
Plan wydarzeń noweli „Dym”
Czas i miejsce akcji noweli „Dym”
„Dym” – streszczenie utworu

Mendel Gdański
Mendel Gdański – charakterystyka bohatera
Wymowa noweli „Mendel Gdański”
Problem antysemityzmu w noweli „Mendel Gdański”
Geneza noweli „Mendel Gdański”
Czas, miejsce akcji oraz struktura opowiadania „Mendel Gdański”
„Mendel Gdański” – streszczenie utworu
Charakterystyka pozostałych bohaterów noweli „Mendel Gdański”
Narracja i język noweli „Mendel Gdański”
Obraz miasta przedstawiony w noweli „Mendel Gdański”
Plan wydarzeń noweli „Mendel Gdański”
Wyjaśnienie tytułu „Mendel Gdański”
Najważniejsze cytaty noweli „Mendel Gdański”
Motywy w noweli „Mendel Gdański”

Miłosierdzie gminy
Problematyka noweli „Miłosierdzie gminy”
Kuntz Wunderli – charakterystyka bohatera
Znaczenie tytułu „Miłosierdzie gminy”
Czas i miejsce akcji noweli „Miłosierdzie gminy”
„Miłosierdzie gminy” – streszczenie noweli
Najważniejsze cytaty noweli „Miłosierdzie gminy”
Motywy literackie w noweli „Miłosierdzie gminy”
Charakterystyka bohaterów noweli „Miłosierdzie gminy”
Plan wydarzeń noweli „Miłosierdzie gminy”

Nasza szkapa
Motyw dziecka w „Naszej szkapie”
Charakterystyka bohaterów noweli „Nasza szkapa”
Problematyka noweli „Nasza szkapa”
Narracja i język noweli „Nasza szkapa”
Czas i miejsce akcji noweli „Nasza szkapa”
„Nasza szkapa” – streszczenie utworu
Najważniejsze cytaty noweli „Nasza szkapa”
Motywy literackie w noweli „Nasza szkapa”
Charakterystyka rodziny Mostowiaków
Plan wydarzeń noweli „Nasza szkapa”

Obrazki więzienne
Problematyka „Obrazków więziennych”
Charakterystyka bohaterów „Obrazków więziennych”
Czas i miejsce akcji „Obrazków więziennych”
„Obrazki więzienne” – streszczenie utworu
Najważniejsze cytaty „Obrazków więziennych”
Plan wydarzeń „Obrazków więziennych”

Inne
Rola nowel pozytywistycznych na przykładzie twórczości Konopnickiej.
Cechy nowelistyki Marii Konopnickiej
Biografia Marii Konopnickiej
Nowela jako gatunek. Wyznaczniki
Bibliografia
O Konopnickiej powiedzieli...
Cytaty z twórczości Marii Konopnickiej
Twórczość Marii Konopnickiej



Partner serwisu:

kontakt | polityka cookies