Jesteś w: Ostatni dzwonek -> Nowele Konopnickiej

Charakterystyka bohaterów noweli „Nasza szkapa”

Filip Mostowiak
Jest mężem Anny, którą nazywa Anulką, oraz ojcem trzech synów: Wicka, Felka oraz Piotrusia. Pracuje przy przewożeniu różnych materiałów (żwiru, piasku), do czego wykorzystuje wóz zaprzężony w starą szkapę. Nie zarabia przy tym wiele, lecz spełnia swe obowiązki rzetelnie i sumiennie. Podczas choroby żony spada na niego obowiązek opieki nad urwisami, czego chłopcy wcale mu nie ułatwiają.

Mężczyzna jest bardzo wrażliwy. Martwi się stanem zdrowia ukochanej żony i panującą wokoło biedą. Dokłada wszelkich starań, by ją wyleczyć.
Nie mając możliwości znalezienia lepiej płatnej pracy, wyprzedaje meble i rodzinne pamiątki. Pozbywa się nawet sprzętów najpotrzebniejszych, na przykład tapczana synów. Nie może sobie wybaczyć, że Anulka w trakcie choroby musi leżeć z zimnej izbie, nie spożywa odpowiednich posiłków, nie ma leków. Czuje się odpowiedzialny za żonę i dzieci.

Jego cierpienie po śmierci żony obserwuje Wicek: „Ojciec tymczasem jak nieprzytomny po izbie chodził; co weźmie, to położy, choć się tam w tej pustce nie było wielce czego jąć. (...) kiedy się ludzie rozeszli na zydlu u łóżka matki siadł, ręką głową podparł i patrzył: to na krzyż czarny nad łóżkiem matki wiszący, to na głębokie cienie jej zamkniętych oczu. Usnąłem, a on jeszcze siedział”.

Anna (Anulka) Mostowiak
Jest żoną Filipa i matką Wicka, Filipa i Piotrusia. Poznajemy ją, gdy cierpi z powodu gruźlicy, nie wstaje już z łóżka: „Była tak osłabioną i bladą, że wyglądała jak martwa, leżąc na wznak, z głęboko zapadłymi oczami”. Mimo usilnych starań męża, wyprzedaży wszystkich sprzętów i pamiątek w celu zakupu lekarstw – umiera. Wicek (narrator) sportretował ją jako kobietę troskliwą i dumną. Nie chciała, by rodzina „kosztowała” się na nią, ponieważ czuła nadchodzącą śmierć.

Wicek Mostowiak
Jest narratorem noweli. Najstarszy syn Anny i Filipa Mostowiaków uważnie obserwuje swoją rodzinę. Przygląda się zachowaniu ojca, czyni uwagi na temat postępującej choroby matki. Symbolizuje każde dziecko. Jego energia i radość życia, skłonność do zabawy powodują, że widziana jego oczami historia jest jeszcze bardziej autentyczna. Choć niektórych razić może czasem brak emocji bohatera (np. gdy umiera mu matka po długiej i ciężkiej chorobie), chęć ciągłych harców, to jednak te cechy przypominają, że Wicek to przede wszystkim dziecko, mały chłopiec.

Felek Mostowiak
Jest drugim, średnim synem Anny i Filipa Mostowiaków. Chłopiec jest wysoki, chudy, ma stale posiniaczone nogi. Silnie związany z Wickiem i Piotrusiem, przed którymi może wykazać się sportowymi umiejętnościami czy poczuciem humoru, lubi popisywać się przed braćmi.

Na podwórku ma pole do wykazania swych przywódczych zdolności, wzbudzając podziw i respekt kolegów wysokimi skokami: „rozśmiał się (…) i wyskoczył w górę na tę uciechę, trzasnąwszy się dłoniami po udach. Ten skok to była najlepsza sztuka w całym repertuarze jego. Nigdy mu w nim dorównać nie mogłem. Rzucał się w powietrze tak łatwo, jak ryba w wodę”.

Choć jego codzienne zachowanie wskazuje na to, iż jest podobny do skłonnego do ciągłej zabawy Wicka, to jednak chłopiec okazuje się bardzo wrażliwy i współczujący. W momentach największej biedy oddaje swoje porcje chleba młodszemu braciszkowi, nie zwracając uwagi na potrzeby swego dorastającego organizmu. To właśnie Felek płacze podczas smutnej gry ojca na harmonijce; roni łzę również w nocy po śmierci matki: „To Felek, który się przez cały dzień szastał i nastawiał, i z ludzi wydziwiał, a mnie w boki szturchał - siedział teraz na sienniku, w otwartej na piersiach koszulinie, rękami sterczące kolana objął, patrzył w pustą izbę i płakał”.

Piotruś Mostowiak
Jest najmłodszym synem Anny i Filipa Mostowiaków i ulubieńcem tytułowej szkapy. Ze względu na to, iż potrzebuje stałej opieki (jest zbyt mały, by być samodzielny), jest oczkiem w głowie domowników. Gdy rodzina nie ma pieniędzy na opał i jest zimno, tylko Piotruś dostępuje zaszczytu spania w ciepłych objęciach mamy (bez sprzeciwu rodzeństwa). Często dostaje większe porcje jedzenia, ponieważ bracia oddają mu swoje racje.

strona:    1    2  


Zobacz inne artykuły:

Dym
Wyjaśnienie tytułu noweli „Dym”, rola dymu w utworze
Plan wydarzeń noweli „Dym”
Czas i miejsce akcji noweli „Dym”
„Dym” – streszczenie utworu
Charakterystyka bohaterów noweli „Dym”
Najważniejsze cytaty noweli „Dym”
Motywy literackie w noweli „Dym”
Problematyka noweli „Dym”
Narracja noweli „Dym”

Mendel Gdański
Czas, miejsce akcji oraz struktura opowiadania „Mendel Gdański”
„Mendel Gdański” – streszczenie utworu
Charakterystyka pozostałych bohaterów noweli „Mendel Gdański”
Mendel Gdański – charakterystyka bohatera
Wymowa noweli „Mendel Gdański”
Problem antysemityzmu w noweli „Mendel Gdański”
Geneza noweli „Mendel Gdański”
Plan wydarzeń noweli „Mendel Gdański”
Wyjaśnienie tytułu „Mendel Gdański”
Najważniejsze cytaty noweli „Mendel Gdański”
Motywy w noweli „Mendel Gdański”
Narracja i język noweli „Mendel Gdański”
Obraz miasta przedstawiony w noweli „Mendel Gdański”

Miłosierdzie gminy
Znaczenie tytułu „Miłosierdzie gminy”
Czas i miejsce akcji noweli „Miłosierdzie gminy”
„Miłosierdzie gminy” – streszczenie noweli
Problematyka noweli „Miłosierdzie gminy”
Kuntz Wunderli – charakterystyka bohatera
Plan wydarzeń noweli „Miłosierdzie gminy”
Najważniejsze cytaty noweli „Miłosierdzie gminy”
Motywy literackie w noweli „Miłosierdzie gminy”
Charakterystyka bohaterów noweli „Miłosierdzie gminy”

Nasza szkapa
Problematyka noweli „Nasza szkapa”
Narracja i język noweli „Nasza szkapa”
Czas i miejsce akcji noweli „Nasza szkapa”
„Nasza szkapa” – streszczenie utworu
Motyw dziecka w „Naszej szkapie”
Charakterystyka bohaterów noweli „Nasza szkapa”
Najważniejsze cytaty noweli „Nasza szkapa”
Motywy literackie w noweli „Nasza szkapa”
Charakterystyka rodziny Mostowiaków
Plan wydarzeń noweli „Nasza szkapa”

Obrazki więzienne
Charakterystyka bohaterów „Obrazków więziennych”
Czas i miejsce akcji „Obrazków więziennych”
„Obrazki więzienne” – streszczenie utworu
Problematyka „Obrazków więziennych”
Plan wydarzeń „Obrazków więziennych”
Najważniejsze cytaty „Obrazków więziennych”

Inne
Biografia Marii Konopnickiej
Rola nowel pozytywistycznych na przykładzie twórczości Konopnickiej.
Cechy nowelistyki Marii Konopnickiej
Nowela jako gatunek. Wyznaczniki
O Konopnickiej powiedzieli...
Cytaty z twórczości Marii Konopnickiej
Twórczość Marii Konopnickiej
BibliografiaPartner serwisu:

kontakt | polityka cookies