Jesteś w: Ostatni dzwonek -> Ferdydurke
Osobą mówiącą w powieści jest Józio. To drugie ja autora Pamiętnika z okresu dojrzewania). „Ja” jest jednocześnie młode i stare, doświadczone i niedoświadczone. Narrator-bohater jest nieokreślony. Czytelnik nie wie kim, tak naprawdę, jest.
Gombrowicz rozbija „ja” narratora na trzy osobne role:
„ja” – autor odsyła do osoby Gombrowicza. Narracja w pierwszej osobie liczby pojedynczej. Występuje w przedmowach do dwóch opowiadań Pisarz uzasadnia swoją decyzję o napisaniu wstępów. Określa charakter i funkcję wprowadzonych utworów. Występują wtrącenia dotyczące literatury i filozofii. To odautorskie komentarze pozwalające zrozumieć intencje pisarza. Stanowią jednostronny dialog z czytelnikiem.
„ja” – narrator – występują w opowieściach o Filibercie i Filidorze. Narracja trzecioosobowa.
„ja” – bohater - występuje jako Józio – opowiadacz Reprezentuje w pewnym sensie autora książki i tworzy pamiętnikarski zapis swoich przygód. Jego uwagi są subiektywne, pełne ekspresji, ujawniają stany psychiczne. Narracja pierwszoosobowa.
Partner serwisu:
kontakt | polityka cookies
Narracja w „Ferdydurke”
Autor: Jakub RudnickiOsobą mówiącą w powieści jest Józio. To drugie ja autora Pamiętnika z okresu dojrzewania). „Ja” jest jednocześnie młode i stare, doświadczone i niedoświadczone. Narrator-bohater jest nieokreślony. Czytelnik nie wie kim, tak naprawdę, jest.
Gombrowicz rozbija „ja” narratora na trzy osobne role:
Zobacz inne artykuły:
kontakt | polityka cookies