Jesteś w: Ostatni dzwonek -> Lalka
miłość . Motorem wszelkich działań Wokulskiego w powieści jest uczucie do Łęckiej. Kupiec zakochuje się w arystokratce w dojrzałem wieku. Jego fascynacja przesłania mu cały świat i czyni obojętnym na zaniepokojenie bliskich czy drwiny i krytykę obcych. Mężczyzna do tego stopnia idealizuje pannę Izabelę, że nawet po poznaniu jej prawdziwych uczuć, nie potrafi sobie poradzić .
samotność. Wokulski, mimo że otaczają go inni, czuje się samotny. Od dzieciństwa wyróżnia się spośród innych. Chociaż jest szlachcicem, musi pracować w winiarni, jedyny wśród subiektów marzy o studiach i ma ambicje naukowe. Na zesłaniu zaprzyjaźnia się Rosjaninem i Żydem, na co nieprzychylnie patrzą jego rodacy, prowadzi ryzykowne interesy na wojnie. Po zakochaniu się w Izabeli zaczyna zachowywać się nieracjonalnie, np. kupuje kamienice po zawyżonej cenie. Nikt nie jest w stanie pojąc targających nim emocji, nie ma się z kim nimi podzielić. Jego pragnienia i decyzje spotykają się z niezrozumieniem nawet wśród najbliższych. Bohater uważa, że nigdzie nie pasuje – jednakowo obcy czuje się wśród kupców, jak i arystokracji.
idealizm a realizm. Wokulski jest rozdarty między idealizmem a realizmem, między ideami romantycznymi i pozytywistycznymi. Szalona, romantyczna miłość czyni go niemal obłąkanym, doprowadza go do samobójczej próby. Swoją wybrankę idealizuje w sposób niemożliwy do akceptacji przez otoczenie. Mimo to, ma cechy wzorowego pozytywisty. Ceni utylitaryzm społeczny, pracuje i daje prace innym, wierzy w postęp i naukę.
Innymi idealistami w powieści są: Julian Ochocki i profesor Geist. Gotowi są poświęcić prywatne życie w imię wynalazku, który pomoże ludzkości.
Idealistą jest także subiekt Rzecki i jego wiara w Napoleona. Ufa w odzyskanie niepodległości przez Polskę na fali narodowych zrywów europejskich. Specyficzny idealizm cechuje też Łęcką. Żyje w świecie wyobrażeń, marzy o kochanku pięknym niczym posąg Apollina lub choćby aktora Rossiego.
ocena społeczeństwa. Polacy zostają poddani krytyce. Zakorzeniona w feudalizmie struktura społeczna jest skostniała i anachroniczna. Hamuje działanie przedsiębiorczych energicznych i twórczych jednostek. Miedzy warstwami brak porozumienia – arystokracja jest zdegenerowana próżniacza, nie zajmują jej losy kraju i wyzwania nowych czasów. Mieszczaństwo skupia się na bogaceniu, za nic mając sprawy publiczne. Pogrążony w nędzy lud żyje na granicy egzystencji. Rodząca się inteligencja jest nieliczna i słaba ekonomicznie.
W takim świecie członkowie warstw niższych nie maja szans na awans. Ich potencjał marnuje się, a zacofanie w stosunku do Zachodu pogłębia. Powieść pokazuje także, że szczytne hasła pozytywizmu zostały wypaczone. Jego efekty są rozczarowujące (filantropia na pokaz). W Warszawie rośnie także antysemityzm. Równouprawnienie kobiet nie jest możliwe bez ich ekonomicznej emancypacji.
Najważniejsze problemy w „Lalce”
Autor: Jakub RudnickiInnymi idealistami w powieści są: Julian Ochocki i profesor Geist. Gotowi są poświęcić prywatne życie w imię wynalazku, który pomoże ludzkości.
Idealistą jest także subiekt Rzecki i jego wiara w Napoleona. Ufa w odzyskanie niepodległości przez Polskę na fali narodowych zrywów europejskich. Specyficzny idealizm cechuje też Łęcką. Żyje w świecie wyobrażeń, marzy o kochanku pięknym niczym posąg Apollina lub choćby aktora Rossiego.
Zobacz inne artykuły:
kontakt | polityka cookies