Jesteś w: Ostatni dzwonek -> Lalka

Czy znasz Lalkę Bolesława Prusa? – test z odpowiedziami

Autor: Jakub Rudnicki

Wymień subiektów ze sklepu Stanisława Wokulskiego.
Rzecki, Klejn – socjalista, Mraczewski – dwudziestokilkuletni blondynek, do pracy przychodził zawsze spóźniony, był bawidamkiem Lisiecki - nosił brodę. Na miejsce Mraczewskiego do sklepu przyszedł pan Zięba. Do Potem do nowego sklepu Wokulski przyjął Henryka Szlangbauma.

Kim był Wysoki i co dla niego zrobił Wokulski?
Wysocki był furmanem. Wokulski spotkał go podczas spaceru po Powiślu. Mężczyzna wraz z rodziną przymierał głodem. Wokulski zaproponował mu pracę u siebie oraz nowe mieszkanie.

Dlaczego Wokulski pojedynkował się z baronem Krzeszowskim?
Pretekstem do pojedynku było potrącenie Wokulskiego przez barona po wygranym wyścigu konnym. Tak naprawdę Stanisław uważał, że baron obraził Izabelę i zażądał satysfakcji niejako w jej imieniu. Po przegranym pojedynku Krzeszowski przeprosił pannę Łęcką.

Jak skończyła się licytacja kamienicy Łęckich?
Licytację w imieniu Wokulskiego i za jego pieniądze wygrał Żyd Szlangbaum. Zapłacił, dzięki sztucznie podbijaj cenie dziewięćdziesiąt tysięcy rubli.

Dlaczego próba samobójcza Wokulskiego nie doszła do skutku?
Próbę samobójczą Wokulskiego udaremnił dróżnik Wysocki, brat furmana Wysockiego. Gdy Wokulski dowiedział się podczas jazdy pociągiem, że Izabela go nie kocha, wysiadł na stacji w Skierniewicach. Był otumaniony i chodził wokół torów. Pragnął rzucić się pod koła nadjeżdżającej lokomotywy, jednak zapobiegł temu dróżnik. Wcześniej Stanisław pomógł mu wrócić do dawnego miejsca pracy w Skierniewicach.

Co upamiętnia kamień w Zasławiu?
Kamień z cytatem z Adama Mickiewicza upamiętnia zmarłego stryja Stanisława Wokulskiego. Gdy był oficerem spotykał się przy kamieniu z bogaczkę, późniejszą prezesową Zasławską. Kobieta chcąc uczcić pamięć o ich niedoszłym związku, poprosiła Wokulskiego o przygotowanie pomnika.

Jak zakończyły się w powieści losy Rzeckiego?
Ignacy Rzecki zmarł, najprawdopodobniej na zawał serca.
Dlaczego Wokulski zwolnił z posady Mraczewskiego?
Subiekt Mraczewski po wizycie panny Łęckiej w sklepie powiedział, że kobieta umówi się z nim. Wokulski był oburzony, jednak na prośbę Izabeli przywrócił subiekta do pracy. Dał mu posadę w Moskwie.

W jaki sposób Wokulski zdobył swój majątek?
Wokulskiego z nędzy wyciągnęło małżeństwo z wdową po Janie Minclu – Małgorzatą. Gdy po jej śmierci zakochał się w Izabeli postanowił zdobyć majątek. Wyjechał na wojnę rosyjsko-turecką i zarabiał na dostawach dla wojska. Później pomnożył swój majątek dzięki wspólnym interesom z Suzinem (w Paryżu i Moskwie).

Jaki był stan cywilny Rzeckiego? Kim był z zawodu?
Ignacy Rzecki był starym kawalerem. Przez dwadzieścia pięć lat pracował jako subiekt – najpierw w sklepie Minclów, a potem Wokulskiego.

Wymień lokatorów kamienicy Łęckich.
Studenci: Pietkiewicz i Maleski, Maruszewicz, baron i baronowa Krzeszowscy, Helena Stawska z matką i córką, subiekt Klejn, zarządca Wirski.

Kim była Marianna i co dla niej zrobił Wokulski?
Marianna była młodą prostytutką. Wokulski skierował ją pod opiekę do zakonu magdalenek. Tam nauczyła się zawodu szwaczki. Kupiec pomógł jej znaleźć mieszkanie i kupił sprzęty potrzebne do pracy. Pomógł też w organizacji jej ślubu z Węgiełkiem.

Jakie było hobby, pasja barona Krzeszowskiego?
Baron Krzeszowski z zamiłowaniem oddawał się konnym wyścigom. Posiadał własną klacz. Znany był z tego, że duże pieniądze trwonił na grę w karty.

Jak zakończył się proces o lalkę?
Proces o lalkę wygrała pani Helena Stawska. Okazało się, że baronowa krzeszowska bezpodstawnie oskarżyła ją o kradzież lalki. Lalkę – przedmiot sporu – Stawska nabyła w sklepie Wokulskiego, co potwierdził właściciel. Lalkę – pamiątkę po zmarłej córce Krzeszowskiej zniszczyła służąca.

Jak zakończył się wypoczynkowy wyjazd Rzeckiego?
Rzecki spakowany pojawił się na dworcu. Po dwudziestu pięciu latach pracy w sklepie planował zasłużony odpoczynek na wsi. Chciał podreperować swojej zdrowie. Był już na schodkach pociągu, jednak zrezygnował z podróży. Stwierdził, że nie mógłby opuścić ukochanej Warszawy.

Jakiego odkrycia dokonał Geist?
Geist wynalazł metal lżejszy od powietrza.

Jak skończyły się w powieści losy pani Stawskiej?
Stawska otworzyła własny sklep w Częstochowie. Wyszła za mąż za dawnego subiekta Wokulskiego – Mraczewskiego. Wspólnie planowali otworzenie sklepu w Warszawie.

Dlaczego baronowej Krzeszowskiej zależało na kupnie kamienicy Łęckich?
Baronowa Krzeszowska sama była mieszkanką kamienicy Łęckich. Pragnęła zaprowadzić w niej swoje porządki. Przede wszystkim chciała usunąć uprzykrzających jej życie studentów, którzy nie płacili czynszu, a także Stawskiej, którą posądzała o romans ze swoim mężem.

Kim była pani Stawska?
Helena Stawska była lokatorką kamienicy Łęckich. Żyła z lekcji, które dawała innym. Mieszkała wraz z córką i matką. Jej mąż po posądzeniu go o zabójstwo wyjechał za granice i ślad po nim zaginął. Dzięki pomocy Wokulskiego Stawska otrzymuje pracę w sklepie, a następnie zakłada własny interes w Częstochowie. Przyjaźniła się z Wokulskim i Rzeckim.

Kim był Ochocki?
Julian ochocki był dwudziestoośmioletnim przedstawicielem warstwy arystokratycznej. Wyróżniał się jednak, ponieważ nie oddawał się typowym dla arystokracji zajęciom. Poświęcił się nauce. Ukończył studia przyrodnicze i techniczne. Skonstruował kilka wynalazków. Marzył o stworzeniu latającej maszyny. Dzielił swą pasję z Wokulskim.

Kim był Rossi Rossim?
Rossi był tragikiem włoskim, który przyjechał na występy do Warszawy. Początkowo przyjmowany był entuzjastycznie. Izabela odnosiła się do niego z uwielbieniem. Znała go jeszcze z Paryża. Okazało się jednak, że jest podrzędnym artystą.

Kim była pani Meliton?
Pani Mieliton w przeszłości była nauczycielką. W powieści to ona przynosi Wokulskiemu informacje o tym, gdzie i o której będzie Łęcka. Przynosi też informację o sprzedaży konia barona Krzeszowskiego i licytacji kamienicy Łęckich. Zajmuje się swataniem par. Uważa, że kobiety zdobywa się siłą, a nie uległością.

Kim był Szuman?
Michał Szuman był doktorem żydowskiego pochodzenia. Zajmował się badaniami nad różnicą między włosami różnych nacji. Porzucił pracę naukową po kilku latach, gdy stwierdził, że ma prawo wykorzystać swój zmysł i wzbogacić się. Przyjaźnił się z Wokulskim, a z jego wypowiedzi wynika, że znał go najlepiej.

Kim był Mraczewski?
Mraczewski był subiektem w sklepie u Wokulskiego. Miał niezwykły talent do sprzedawania klientom towaru. Był lubiany, szczególnie przez damy. Gdy w jednej z wypowiedzi obraził pannę Łęcką, ten zwolnił go. Dopiero na prośbę Izabeli subiekt otrzymał podwyżkę, ale został przeniesiony do Moskwy. Wzbogacił się, a po powrocie do kraju ożenił się z Heleną Stawską.

Kim był Wirski?
Wirski był zarządcą w kamienicy Łęckich. Podobnie jak Rzecki, brał udział w powstaniu na Węgrzech. Z rodziną zamieszkiwał w kamienicy Łęckich. Nie miał dużych dochodów, zalegał z czynszem. Oprowadził starego subiekta po kamienicy, gdy ten przybył na prośbę Wokulskiego skontrolować budynek i poznać lokatorów. Wspierał Stawską podczas procesu o Lalkę.

strona:    1    2  

Zobacz inne artykuły:

Inne
„Lalka” – krótkie streszczenie
Dzieje Wokulskiego
„Lalka” – krótki plan wydarzeń
„Lalka” – szczegółowy plan wydarzeń
„Lalka”- streszczenie szczegółowe z testem
Stanisław Wokulski jako bohater przełomu epok
Ignacy Rzecki – charakterystyka
Interpretacja tytułu „Lalki”
Czas i miejsce akcji w „Lalce”
Najważniejsze problemy w „Lalce”
Tematyka „Lalki”
Geneza „Lalki” Prusa
Gatunki występujące w „Lalce”
Stanisław Wokulski romantyk czy pozytywista
Cechy romantyczne i pozytywistyczne Stanisława Wokulskiego
Obraz społeczeństwa polskiego w „Lalce”
Tomasz Łęcki - charakterystyka
Izabela Łęcka - charakterystyka
Julian Ochocki - charakterystyka
Kompozycja „Lalki”
Narracja „Lalki” Prusa
Ocena Izabeli Łęckiej
Bolesław Prus - biografia
Motyw przyjaźni w „Lalce” Prusa
Motyw pieniędzy w „Lalce” Bolesława Prusa
„Lalka” jako powieść o społecznym rozkładzie
„Lalka” jako powieść o nędzy i bogactwie
Filozofia w „Lalce” Prusa
„Lalka” jako powieść o marzeniach
Pozytywizm w „Lalce” Prusa
„Lalka” jako powieść o samotności
Wątek miłosny w „Lalce” Bolesława Prusa
„Lalka” Prusa. Obrona romantyzmu czy rozstanie z mitem? Argumenty za i przeciw.
Na czym polegał tragizm Stanisława Wokulskiego?
Proces o lalkę w utworze Bolesława Prusa
Tło historyczne w „Lalce”
Ludności niemiecka w „Lalce”
Doktor Szuman – charakterystyka
Kazimiera Wąsowska - charakterystyka
Henryk Szlangbaum – charakterystyka
Kazimierz Starski – charakterystyka
Prezesowa Zasławska – charakterystyka
Hrabina Joanna Karolowa – charakterystyka
Helena Stawska – charakterystyka
Jak Prus zakończył „Lalkę” i dlaczego tak?
Humor w „Lalce”
Trzy pokolenia idealistów w „Lalce” scharakteryzuj i porównaj postawy i marzenia Ignacego Rzeckiego, Stanisława Wokulskiego, Juliana Ochockiego
Struktura przestrzenna w „Lalce”
Lud miejski w „Lalce”
Mieszczaństwo w „Lalce”
Zdeklasowana szlachta w „Lalce”
Stanisław Wokulski - charakterystyka
Scharakteryzuj studentów i ich relacje ze społeczeństwem w „Lalce” Prusa
Próba samobójcza Stanisława Wokulskiego bohatera „Lalki” Prusa
Działalność filantropijna Stanisława Wokulskiego
Symbole w „Lalce” Prusa
Opis Warszawy w „Lalce”
Wielowymiarowość „Lalki” Bolesława Prusa
Cechy gatunkowe „Lalki”
Twórczość Prusa - kalendarium
Bolesław Prus - kalendarium życia
Nawiązania do „Lalki” w kulturze
Dzieciństwo i młodość Stanisława Wokulskiego
Opis Powiśla w „Lalce”
Opis Paryża w „Lalce”
Okoliczności śmierci Ignacego Rzeckiego
Opisz stosunki Rzeckiego z Heleną Stawską
Światopogląd Ignacego Rzeckiego
Kompozycja i styl „Lalki”
„Lalka” - najważniejsze cytaty
„Lalka” Bolesława Prusa - sprawdzian ze znajomości lektury z odpowiedziami
Czy znasz Lalkę Bolesława Prusa? – test z odpowiedziami
Cytaty opisujące wygląd Paryża w „Lalce” Prusa
Cytaty opisujące wygląd Warszawy w „Lalce” Prusa
Przyjaźń Rzeckiego z Katzem
Kim był Węgiełek?
Kim był Wirski?
Kim był Mraczewski?
Kim była pani Meliton?
Bibliografia
Kim był Rossi?
Kim był Wiliam Colins?
Z kim się ożenił Węgiełek?
Z kim chciał wyswatać Wokulskiego Ignacy Rzecki?
Jak zareagował Wokulski, gdy inkasent Oberman zgubił ponad 400 rubli?
Pod czyim nazwiskiem Wokulski kupił kamienicę Łęckich?
W jakich okolicznościach Wokulski po raz pierwszy zwrócił się do Izabeli po angielsku?
Co było wykryte na kamieniu w „Lalce” Prusa
Pierwsza miłość prezesowej Zasławskiej
Opowieść Węgiełka o historii kamienia w Zasławiu
Kwestionariusz osobowy WokulskiegoPartner serwisu:

kontakt | polityka cookies